Pasaulyje

2020.11.29 09:06

Protestų banga Prancūzijoje: nepatenkinti nauju įstatymu tūkstančiai prancūzų išėjo į gatves

atnaujinta 13.00
Neringa Šarmavičiūtė, ELTA, BNS2020.11.29 09:06

Visoje Prancūzijoje šeštadienį dešimtys tūkstančių žmonių dalyvavo protestuose prieš policijos brutalumą ir prieštaringai vertinamą naują saugumo įstatymą.

Naujo saugumo įstatymo projekte numatoma apriboti žmonių teisę filmuoti policininkus.

Įstatymo projekto priešininkai teigia, kad jis pakerta spaudos laisvę dokumentuoti policijos žiaurumą. Įstatymo projektui praėjusią savaitę pritarė žemieji parlamento rūmai, dabar jam turi pritarti Senatas.

Per protestus Paryžiuje ir kitose šalies vietose šeštadienį kilo smurtinių susirėmimų.

Sostinėje susirėmimai kilo, kai kai kurie asmenys iš susirinkusios žmonių minios pradėjo svaidyti į policininkus akmenis ir fejerverkus. Kaip pranešama, policija panaudojo prieš protestantus ašarines dujas, mieste taip pat buvo padegta automobilių ir spaudos kioskas.

Protestai vyko ir kituose Prancūzijos miestuose – Strasbūre, Marselyje bei Lione.

Prancūzijos vidaus reikalų ministerijos teigimu, sostinėje protestavo maždaug 46 tūkst. žmonių, o visoje Prancūzijoje daugiau kaip 130 tūkst. žmonių išėjo protestuoti į gatves.

Organizatoriai teigia, kad protestuose visoje šalyje dalyvavo apie 500 tūkst. žmonių, 200 tūkst. iš jų – sostinėje Paryžiuje.

Vidaus reikalų ministro Geraldo Darmanino teigimu, per protestus Prancūzijoje sužaloti iš viso 37 policijos pareigūnai ir žandarai. Paryžiaus policija savo ruožtu pranešė, kad buvo sulaikyti devyni žmonės.

Prancūzijoje pasipiktinimą sukėlė du nauji policijos brutalumo atvejai. Pirmadienį policijos pareigūnai agresyviai evakavo migrantų stovyklą, o ketvirtadienį pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip pareigūnai muša juodaodį muzikos prodiuserį.

Paryžiuje protesto metu buvo sužalotas apdovanojimų pelnęs fotožurnalistas

Spaudos laisvės grupė „Reporteriai be sienų“ (RSF) pasmerkė kaip „nepriimtiną“ atvejį, kai apdovanojimų pelnęs Sirijos fotožurnalistas buvo sužalotas per Paryžiuje vykusį protestą prieš policijos žiaurumą.

Ameras Alhalbi (Ameras Alhalbis), laisvai samdomas fotografas, dirbantis žurnale „Polka“ ir naujienų agentūroje AFP, rengė reportažą apie savaitgalio demonstracijas, nukreiptas prieš policijos smurtą ir Prancūzijos vyriausybės naująjį įstatymą, ribojantį teisę platinti pareigūnų nuotraukas.

AFP išplatintose nuotraukose matyti mėlynėmis nusėtas A. Alhalbi veidas ir sutvarstyta galva.

Organizacijos RSF generalinis sekretorius Christophe'as Deloire'as (Kristofas Deluaras) tviteryje parašė, kad 24-erių metų fotožurnalistas buvo sužeistas Bastilijos aikštėje „policijos lazda“, ir pasmerkė panaudotą smurtą.

„Ameras atvyko iš Sirijos į Prancūziją bėgdamas iš savo šalies, kaip ir keli kiti sirų žurnalistai. Žmogaus teises ginanti šalis turėtų juos apsaugoti, o ne kelti jiems grėsmę“, – parašė jis dar viename įraše tviteryje.

Ch. Deloire'as taip pat pažymėjo, kad A. Alhalbi pareigūnams aiškiai patvirtino dirbantis žurnalistu.

„Polka“ fotografijos direktorius Dimitri Beckas (Dimitris Bekas) teigė, kad A. Alhalbi buvo sulaužyta nosis ir sužalota kakta, todėl žurnalistas buvo išvežtas į ligoninę.

A. Alhalbi yra laimėjęs keletą tarptautinių apdovanojimų, įskaitant antrąjį prizą „Spot News“ (naujausių žinių) kategorijoje „World Press Photo“ organizuotame konkurse 2017 metais, daugiausia už reportažus naujienų agentūrai AFP apie padėtį gimtajame Alepo mieste konflikto Sirijoje metu.

Policija sekmadienį pranešė, kad du demonstrantai teigė buvę sužaloti pareigūnų demonstracijose už Paryžiaus ribų, o informacija apie nukentėjusiuosius pačioje Prancūzijos sostinėje dar nėra parengta.

Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad šeštadienį demonstracijų metu buvo sužeisti maždaug 62 policijos pareigūnai, o 81 asmuo buvo suimtas.

Internete dalijamasi vaizdo įrašais, kuriuose matyti, kaip demonstracijų dalyviai muša policijos pareigūnus.

Vidaus reikalų ministerija pridūrė, kad demonstracijose dalyvavo 133 000 žmonių, iš jų 46 000 – Paryžiuje, tuo metu demonstracijų organizatoriai teigė, kad šis skaičius šalyje buvo 500 000, o sostinėje – 200 000.

Populiariausi