Pasaulyje

2016.02.24 07:09

Šiemet į Europą atvyko dešimtadalis milijono migrantų

Tarptautinė migracijos organizacija skaičiuoja, kad daugiau nei 100 tūkst. migrantų šiemet jau atplaukė į Europą per Viduržemio jūrą. Daugiau nei 400 – žuvo arba dingo. Pernai, kai Europą pasiekė milijonas migrantų, 100 tūkst. riba buvo peržengta tik liepą, o šiemet – per mažiau nei du mėnesius. Tarptautinės organizacijos ragina Europą neuždaryti vidinių sienų ir krizę spręsti vieningai.

Prie Makedonijos sienos įstrigę tūkstančiai afganistaniečių, nes šalis įsileidžia tik pabėgėlius iš konflikto zonų. 

„Ką mes turėtume daryti, jei šią sieną uždarė? Jie turėjo apie tai pasakyti ir pirmiausia uždaryti Turkijos, Irano sienas, kad žmonės nekeliautų į Graikiją. Kodėl jie neuždarė Turkijos sienos?“, – klausia afganistanietis migrantas Salihas.

Turkijai neuždarant sienų, ir net, kaip įtariama, skatinant pabėgėlius vykti į Europą, Tarptautinė migracijos organizacija praneša, kad per beveik du mėnesius per Viduržemio jūrą atplaukė 110 tūkst. migrantų. Pernai, kai Europą pasiekė per milijonas pabėgėlių, 100 tūkst. riba peržengta tik liepą. O grąžinimas, net ir tų, kurie bėga ne nuo karo, nevyksta.  

„Europos Sąjunga ir Turkija yra sudariusios readmisijos sutartį, tačiau ji nėra įgyvendinama. Neįmanoma į Turkiją gražinti migrantų, atplaukusių į Graikiją“, – teigia ES Išorės sienų valdymo agentūros vadovas Fabrice Leggeris.

Šių tik žemyninę Graikiją pasiekusių pabėgėlių kelionė į vakarų ar šiaurės Europą bus tik sunkesnė – jų laukia ne tik tvoros Makedonijos, Vengrijos ar Slovėnijos pasienyje, bet ir Austrijos įvesti apribojimai, kiek pabėgėlių ji gali priimti per dieną. Baiminamasi, kad dėl to Balkanuose gali kilti humanitarinė krizė, ir dar didesnė našta teks kitoms šalims, pirmiausia ir taip su pabėgėliais nesusitvarkančiai Graikijai.  

Nemažėjant srautams, trūkstant solidarumo, Danija dar daugiau nei savaitei pratęsė keliaujančiųjų iš Vokietijos patikrą. Esą nuo sausio, pradėjus kontroliuoti sieną, prieglobsčio prašytojų sumažėjo dviem trečdaliais.

„Žinome, kad Vokietijoje yra nuo 200 tūkst. iki 400 tūkst. pabėgėlių ir migrantų, kurie dar neregistruoti. Ir mes nežinome, kur šie žmonės judės, todėl nėra jokių abejonių, kad mums reikia dešimčiai dienų pratęsi sienos kontrolę“, – tikina Danijos integracijos ministrė.

Pasienio kontrolę vykdo ir Švedija, Vokietija, Prancūzija, Austrija bei Belgija. O ES svarsto galimybę leisti pratęsti patikras Šengeno viduje iki dvejų metų.