Pasaulyje

2020.11.28 17:33

ES pasmerkė Irano branduolinės programos mokslininko nužudymą

BNS2020.11.28 17:33

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis šeštadienį pareiškė užuojautą Irane nužudyto branduolinės fizikos specialisto artimiesiems ir palinkėjo pasveikti kitiems per išpuolį sužeistiems žmonėms.

„Tai yra nusikalstamas veiksmas, prieštaraujantis pagarbos žmogaus teisėms principui, kurio laikosi ES“, – sakoma Europos išorės veiksmų tarnybos (EIVT) paskelbtame pranešime.

Pranešime nebuvo paminėta jokių vardų, tik nurodoma, kad penktadienį Absardo mieste „per virtinę smurtinių atakų buvo nužudytas vienas Irano vyriausybės pareigūnas ir keli civiliai“.

Irano gynybos ministerija penktadienį pranešė, kad per išpuolį netoli Absardo miesto Teherano provincijos rytinėje Damavando apskrityje buvo „sunkiai sužeistas“ branduolinės fizikos specialistas Mohsenas Fakhrizadeh, užpuolikams apšaudžius jo automobilį ir įsitraukus į susišaudymą su jo asmens sargybiniais.

Pranešime sakoma, kad M. Fakhrizadeh, vadovavęs ministerijai pavaldžiai tyrimų ir inovacijų organizacijai, vėliau tapo „kankiniu“, medikams nesugebėjus jo atgaivinti.

„Šiais neramiais laikais visoms šalims labiau nei bet kata svarbu išlikti ramioms ir laikytis didžiausio santūrumo, kad būtų išvengta eskalavimo, negalinčio atitikti niekieno interesų“, – sakoma EIVT pranešime.

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadą Javadą Zarifą penktadienį sakė, kad esama „rimtų ženklų apie Izraelio vaidmenį“ nužudant M. Fakhrizadeh.

Tuo metu Irano prezidentas Hassanas Rouhani šeštadienį apkaltino Izraelį, kad šis veikia kaip Jungtinių Valstijų „samdinys“, ir apkaltino žydų valstybę organizavus M. Fakhrizadeh nužudymą.

Prezidentas pažadėjo, kad Iranas „nepaliks šio nusikalstamo akto neatsakyto“ ir kad atsakomųjų veiksmų bus imtasi „tinkamu laiku“.

Dienraštis „The New York Times“ pranešė, kad vienas amerikietis pareigūnas ir du kiti žvalgybos pareigūnai patvirtino, jog šią ataką organizavo Izraelis, bet daugiau detalių nepateikė.

Kaip rodo viešai prieinami duomenys, M. Fakhrizadeh anksčiau tarnavo Irano sukarintose Revoliucinės gvardijos pajėgose, užėmė svarbų postą Gynybos ministerijos logistikos centre, taip pat vadovavo vienam fizikos tyrimų centrui. Vakarų šalys šį specialistą laiko Irano branduolinės programos karinės dedamosios architektu.

Irane iki šiol nužudyti mažiausiai šeši mokslininkai, susiję su branduoliniais tyrimais.

M. Fakhrizadeh buvo nužudytas likus mažiau nei dviem mėnesiams iki Joe Bideno prisaikdinimo JAV prezidentu.

J. Bidenas žada sugrįžti prie diplomatijos su Iranu ir atsisakyti ketverius metus prezidento Donaldo Trumpo vykdytos karingos politikos šios valstybės atžvilgiu. 2018 metais D. Trumpo administracija pasitraukė iš branduolinio susitarimo su Iranu ir sugrąžino skaudžias sankcijas Teheranui.

D. Trumpas tuo metu pareiškė, jog šis susitarimas, oficialiai vadinamas Bendru išsamių veiksmų planu (JCPOA), nesuteikė pakankamų garantijų, kad Teheranas negalės pasigaminti branduolinių ginklų.

Iranas visuomet neigė, kad nori papildyti savo arsenalą tokiais ginklais.