Pasaulyje

2020.11.28 16:34

LRT iš Varšuvos. Protestuojančius dėl abortų įstatymo išvaikė policija: daliai žmonių užtvėrė kelią ir 2 valandas neišleido

atnaujinta 21.30
LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.11.28 16:34

Simbolišką dieną – kai sueina lygiai 102 metai, kai Lenkijos moterims suteikta teisė balsuoti, Varšuvoje ir kituose miestuose vyksta didelė akcija už moterų apsisprendimo teisę. Šalies liberaliosios gyventojų dalies pasipiktinimą sukėlė neseniai priimtas įstatymas, draudžiantis nutraukti nėštumą net ir tuo atveju, jei gresia kūdikio apsigimimas. Žmonės nepatenkinti ir daugybe kitų atvejų, kai valdančioji „Teisės ir teisingumo“ partija nepaiso įstatymo viršenybės principo. Varšuvos centre susirinkę protestuotojai nepaisė policijos perspėjimų, kad turi skirstytis, nes akcija neteisėta.

LRT RADIJO korespondentė Ieva Balsiūnaitė tiesiogiai iš Varšuvos pranešė, kad vakare, jau po 20 valandos, protestuotojai ėmė skirstytis. Daugiausia tam įtakos turėjo policijos pajėgos, raginančius žmones grįžti namo, nes tokie susibūrimai – nelegalūs.

„Dabar atrodo, kad daugiau yra policijos pareigūnų nei protestuotojų. Jie visą dieną ragino žmones skirstytis, bet žmonės vis tiek žygiavo. Tūkstantinės minios, tačiau sunku pasakyti, kiek tiksliai žmonių buvo. Kalbinti vietiniai gyventojai sako, kad greičiausiai apie 5 tūkstančius.

Pati demonstracija buvo tokia, kad žmonės ėjo dainuodami, šaukdami, nešini vėliavomis ir plakatais. Bet po to viskas peraugo daugiau į katės ir pelės žaidimą, nes kad ir kur protestuotojai beeitų, jiems kelią užkirsdavo policija“, – LRT TELEVIZIJAI sakė I. Balsiūnaitė.

Ji įvardijo, kad vienoje Varšuvos vietoje kartu su kitais protestuotojais teko praleisti dvi valandas, nes policija užkirto kelią ir žmones išleisdavo tik tuo atveju, jeigu jie užregistruodavo savo duomenis. Už dalyvavimą proteste teks susimokėti baudą.

Žurnalistė patikino, kad žmonės skirstėsi neslėpdami neigiamų emocijų ir nusivylimo dėl to, kas vyksta šalyje.

„Daugelio akyse ir žodžiuose yra dvejonių, ar išties situacija ne tik moterų teisių, bet ir kitų žmogaus teisių srityje, teisės viršenybės paisymo, žiniasklaidos laisvės ar švietimo situacijos gali keistis. Tai buvo žmonių lūpose ir mintyse visą šią dieną“, – kalbėjo LRT RADIJO korespondentė I. Balsiūnaitė.

Anot jos, protestuotojai nusiteikę ryžtingai, be to, žmonės jau yra šiek tiek pavargę. „Protestai tęsiasi jau daugiau nei mėnesį. Didžiausi protestai buvo spalio pabaigoje, dabar jų mažėja. Kaip bebūtų, žmonės išlieka ryžtingi, laikosi savo pozicijų, reikalauja atšaukti šį aborto įstatymą, kad ir kokia sudėtinga teisinė situacija būtų. Šaliai reikia kardinalių pokyčių, jog kažkas išties galėtų pasikeisti. Nepaisant to, atrodo, kad žmonės išlieka optimistiški.

Bendravau su „Moterų streiko“, kuris ir koordinuoja visus protestus, aktyvistėmis, tiek su paprastais žmonėmis, atvykusiais iš pietų Lenkijos į Varšuvą. Visi sako, kad jie savo pasieks ir kad pokytis šalyje jau įvyko. Jų kova laukia ir ateityje ir jie nesiruošia pasiduoti, kol nebus pasiekti pokyčiai“, – LRT TELEVIZIJAI sakė I. Balsiūnaitė.

Šeštadienį protestai vyko ne tik Varšuvoje, bet ir visoje šalyje. Žmonės masiškai rinkosi skirtinguose Lenkijos miestuose ir miesteliuose.

Kaip primena BNS, Lenkija jau ir taip turi vieną iš griežčiausių Europoje įstatymų, leidžiančių nutraukti nėštumą tik vaisiaus apsigimimo, išžaginimo arba kraujomaišos atvejais, taip pat tuomet, kai kyla grėsmė motinos gyvybei. Dėl tokio įstatymo praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio pabaigoje susitarė šalies politiniai lyderiai ir Katalikų bažnyčios vadovai, kurių autoritetą iš Vatikano palaikė popiežius lenkas Jonas Paulius II.

Tekstą parengė Patricija Kilminavičienė