Pasaulyje

2020.11.28 13:21

Lenkijoje planuojami protestai prieš policijos smurtą

BNS2020.11.28 13:21

Moterų teisių aktyvistai, pastarąsias savaites Lenkijoje rengę protestus prieš beveik visišką abortų draudimą, ragina žmones šeštadienį visoje šalyje dalyvauti naujose demonstracijose prieš policijos smurtą.

Protesto akcija rengiama Lenkijai minint teisės balsuoti suteikimo moterims 102-ąsias metines.

Protestų banga Lenkijoje kilo, kai konstitucinis teismas spalio 22 dieną nusprendė uždrausti nutraukti nėštumą vaisiaus apsigimimo atveju, netgi jei gimęs kūdikis neturi jokių galimybių išgyventi.

Nuo to laiko protestai peraugo į didžiausią protesto judėjimą Lenkijoje nuo komunizmo žlugimo 1990 metais.

Lenkija jau ir taip turi vieną iš griežčiausių Europoje įstatymų, leidžiančių nutraukti nėštumą tik vaisiaus apsigimimo, išžaginimo arba kraujomaišos atvejais, taip pat tuomet, kai kyla grėsmė motinos gyvybei. Dėl tokio įstatymo praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio pabaigoje susitarė šalies politiniai lyderiai ir Katalikų bažnyčios vadovai, kurių autoritetą iš Vatikano palaikė popiežius lenkas Jonas Paulius II.

Kilus masiniams protestams, vyriausybė kol kas teismo nuosprendžio neįgyvendino, taigi „Moterų streikas“ – judėjimas, organizavęs protestus šimtuose Lenkijos miestų ir miestelių, pasiekė taktinę pergalę.

Vis dėlto protestai tęsiasi, nes aktyvistai dabar reikalauja visiško Lenkijos abortų įstatymo liberalizavimo ir dešiniųjų vyriausybės atsistatydinimo.

Šeštadienio protesto akcija organizuojama siekiant paraginti policiją nenaudoti smurto.

Šaltyje augant įtampai, anksčiau šį mėnesį pareigūnai prieš protestuotojus panaudojo ašarines dujas ir kitas jėgos priemones.

Policija taip pat sulaikė ir pateikė kaltinimų daugeliui protestuotojų, kurie nepaisė dėl koronaviruso pandemijos įvesto didelių renginių ir susibūrimų draudimo.