Pasaulyje

2020.11.27 16:42

ES ir Britanijos derybose dėl „Brexito“ atėjo apsisprendimo akimirka

BNS2020.11.27 16:42

Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier penktadienį grįžta į Londoną tęsti tiesioginių derybų, vadindamas tai paskutine galimybe susitarimui pasiekti. 

Paaiškindamas, kad jam nebereikia laikytis izoliacijos po to, kai jo komandoje buvo nustatytas užsikrėtimo koronavirusine infekcija atvejis, M. Barnier patvirtino, kad vyksta į Londoną savaitgalį susitikti su savo britų kolega Davidu Frostu.

Jungtinė Karalystė po penkių savaičių pasitrauks iš Europos laisvos prekybos ir muitų zonos, tačiau derybos dėl tolesnių jos santykių su ES stringa šalims nesutariant dėl žvejybos ir prekybos taisyklių.

M. Barnier prieš susitikimą su ES pasiuntiniais savo pranešime socialiniame tinkle „Twitter“ perspėjo, kad „tie patys reikšmingi nesutarimai išlieka“. Susitikime jis pakartojo tą pačią pesimistinę žinutę.

„Priartėjome prie apsisprendimo akimirkos“, – ES valstybių ambasadoriams sakė M. Barnier. Jo žodžius citavo vienas šaltinis, susipažinęs su uždaro susitikimo darbotvarke.

Jeigu Londonas nepakeis savo nuostatų, „pasiekti susitarimą bus vargu ar įmanoma“, M. Barnier žodžius susitikime citavo kitas diplomatas.

Tuo metu Londone premjero Boriso Johnsono vyriausiasis derybininkas D. Frostas taip pat atsargiai kalbėjo apie proveržio galimybes.

„Kai kas manęs klausia, kodėl mes vis dar deramės, – parašė jis tviteryje. – Mano atsakymas – jog mano darbas padaryti viską, kad išsiaiškinčiau, ar sąlygos susitarimui sudarytos. Jau vėlu, bet susitarimas vis dar įmanomas, todėl tęsiu derybas, kol taps akivaizdu, kad [susitarti] nebeįmanoma.“

„Tačiau kad susitarimas būtų įmanomas, jis turi gerbti JK suverenumą. Tai nėra vien žodžiai, tai sukelia praktinių pasekmių“, – pridūrė jis.

Pasak D. Frosto, šios sąlygos apima JK jos žvejybos plotų kontrolę ir valstybinių subsidijų apribojimus abiejose Lamanšo pusėse.

Anot šaltinių, ES ambasadoriai paragino M. Barnier peržiūrėti numatytas priemones tam atvejui, jeigu susitarimo nepavyks pasiekti ir jeigu prie JK pasienio patikrinimo postų susiformuos krovinių eilės.

Londone B. Johnsonas sakė, kad dabar europiečių eilė žengti žingsnį, ir patikino, jog Britanija yra visai pasiruošusi derybų žlugimo scenarijui.

„Susitarimo tikimybė labai priklauso nuo mūsų draugų ir partnerių ES“, – sakė jis žurnalistams.

„Visi labai uoliai dirba, tačiau akivaizdu, kad esama esminių ir svarbių nesutarimų, kuriuos reikia išspręsti, bet mes toliau dirbame“, – kalbėjo B. Johnsonas.