Pasaulyje

2020.11.27 16:04

Įvykiai Baltarusijoje. Lukašenka pareiškė, kad pasitrauks iš posto priėmus naują Konstituciją

politologas: Lukašenka nėra žmogus, kuris laikosi žodžio; atnaujinta 16.31
Julius Palaima, LRT.lt, ELTA2020.11.27 16:04

Neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad pasitrauks iš posto, kai bus priimta nauja šalies Konstitucija, praneša „Radio Free Europe/Radio Liberty“.

„Nedirbsiu su jumis kaip prezidentas, priėmus naują Konstituciją“, – pareiškė A. Lukašenka lankydamasis ligoninėje.

Jis nedetalizavo, kada tai galėtų įvykti, bet kartojo pasiryžimą priimti naujas Konstitucijos pataisas. Kartu A. Lukašenka menkino demokratiją, sakydamas ligoninėje esantiems žmonėms, kad jie nebuvo išrinkti į valdžią valdant Gorbačiovui.

„Aš remiu Konstitucijos atnaujinimą. Ne dėl to, kad jums reikėtų kokios nors demokratijos. Tai nesusiję su demokratija. Man visa tai kelia nerimą, nes negalime tokios Konstitucijos atiduoti naujam prezidentui. Bus bėdos“, – portalas tut.by cituoja A. Lukašenką.

Anot A. Lukašenkos, Baltarusijos Konstitucija yra viena griežčiausių pasaulyje, kartu su Kazachstano ir Rusijos pagrindiniais įstatymais. Čia esą viskas priklauso nuo prezidento sprendimo.

„Tad šiuo požiūriu, jei, neduok Dieve, ateis žmogus, norintis pradėti karą ir panašiai. Todėl mums reikia naujos Konstitucijos, kuri būtų naudinga mūsų šaliai, kad ji nesugriūtų“, – aiškino režimo lyderis.

„Niekada neleisiu, kad, priimant naują Konstituciją, kas nors ją sufabrikuotų, arba vėliau rinkimus pagal naują Konstituciją kas nors sufabrikuotų. Net jei žinosiu, kad tai bus ne tai, ko aš noriu. Kodėl? Todėl, kad baltarusių tauta turi pereiti tai, ką ji turi pereiti. Geriau dabar, be karo, nei tuo atveju, jei mums tą karą primestų“, – kalbėjo Baltarusijos lyderis.

Jis taip pat prabilo apie siūlymus steigti partijas ir rengti rinkimus į parlamentą pagal partinius sąrašus. A. Lukašenkos teigimu, tai gresia visuomenės susiskaldymu ir įvairių interesų grupių iškilimu. „Visa tai gerai, kai pas kitus matai – partiniai sąrašai ir visa kita. Tačiau, jei to norėsite, ir tauta už tai nubalsuos – taip ir bus“, – teigė jis.

Politologas: A. Lukašenka nesilaiko savo žodžių

Tačiau Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas Vytis Jurkonis, tokį A. Lukašenkos pareiškimą vertina atsargiai.

„Šį pasisakymą apie jo pasitraukimą reikia traktuoti, kaip ir visą jo daugumą kalbų. Lukašenkos pozicija keičiasi esant skirtingoms situacijoms, tai nėra tas žmogus laikosi žodžio. Jis savo retoriką keičia 24 valandas per parą“, – sako V. Jurkonis.

„Konstituciniai pakeitimai neturėtų vykti vadovaujant nelegitimiai valdžiai. Pirma Baltarusijoje turėtų įvykti skaidrūs rinkimai, o tik tuomet galima kalbėti apie Konstitucijos pataisas“, – priduria politologas.

A. Lukašenka šį pareiškimą padarė surengęs pasirodymą vienoje Minsko ligoninių, kur jam buvo aprodyti nuo COVID-19 gydomi pacientai. „Matau iš tavo akių, kad tu čia naujas, – vaizdo įraše režimo lyderis kreipiasi į vieną gydytoją. – Visi kiti čia jau seniai, su kiekvienu sveikinausi 10 kartų. Ar tu čia gydai žmones? (...) Na, parodyk man, kaip tu čia gydai.“

Nors gydytojas primena A. Lukašenkai, kad reikia dėvėt apsauginius reikmenis, Baltarusijos lyderis pirštinių nemūvi, rankomis liečia savo veido kaukę, ją nusiima nuo burnos ir nosies, vėliau vėl užsideda.

Anksčiau A. Lukašenka atkakliai tvirtino neketinantis apleisti prezidento pareigų po to, kai apsiskelbė rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų laimėtoju. Dėl rinkimų klastojimo, Baltarusijoje jau beveik keturis mėnesius vyksta masiniai protestai, į kuriuos režimas reaguoja smurtu. Nuo pareigūnų veiksmų jau žuvo keli žmonės, tūkstančiai buvo sužeisti ir suimti.

Vakarų valstybės įvedė A. Lukašenkai sankcijas dėl brutalių represijų.

Tačiau A. Lukašenka pažadėjo reformuoti šalies Konstituciją, teigdamas, kad tai išspręs politinę krizę šalyje. Kaip tiksliai Konstitucija būtų reformuota, neskelbiama.