Naujienų srautas

Pasaulyje2016.02.22 23:29

Ekscentriškasis Londono meras užsimojo išvesti britus iš ES

15min.lt 2016.02.22 23:29

Ekscentriškais poelgiais ir neabejotinu charizmatiškumu pasižymintis Londono meras Borisas Johnsonas sudavė stiprų smūgį savo partijos kolegos, ministro pirmininko Davido Camerono tikslams. Didžiosios Britanijos ministrui pirmininkui tik paskelbus apie susitarimą su Europos Sąjunga, D. Camerono kolega ir konkurentas dėl partijos lyderio kėdės B. Johnsonas rėžė, kad palaiko britų išstojimą.

Specialųjį statusą derybose iškovojusiam D. Cameronui tai tapo tikru dūriu į nugarą. Pirmadienį prasidedanti referendumo kampanija gali suskaldyti pačią britų konservatorių partiją, kurioje ne visi pasitiki lyderio veiksmais ir sprendimais.

Panašu, kad referendumo metu vyks ir kova dėl politinės lyderystės, kuriai torių partija brendo jau pakankamai ilgai. Pastaruoju metu vis labiau abejojama D. Camerono sprendimais, o jo įvaizdžiui pakenkė įvairūs skandalai bulvarinėje žiniasklaidoje.

Birželio 23 dieną vyksiantis referendumas gali nuspręsti ne tik Jungtinės Karalystės, bet ir D. Camerono politinę ateitį. Britų ministras pirmininkas ragina nepamiršti, kad išstojimas gali pakenkti šalies ekonomikai.

Tuo metu ambicijų perimti D. Camerono postą neslepiantis B. Johnsonas sekmadienį „The Telegraph“ paskelbė ilgą komentarą, kuriame dėstė, kad tai gali būti „vieną kartą gyvenime britams pasitaikanti galimybė pakeisti savo šalies kursą.“

„Tai yra akimirka, kai privalome būti drąsūs, kažko siekti, o ne laikytis įsikibę auklės Briuselyje sijono ir perduoti sprendimus kažkam kitam“, – rašė Londono meras.

Tiesa, viešoje spaudos konferencijoje B. Johnsonas tikino, kad jam „skauda širdį dėl to, kad teko pasipriešinti partijos lyderiui“, tačiau britų politikos ekspertai net neabejoja, kad tai šio perspektyvaus politiko bandymas perimti iniciatyvą iš populiarumą praradusio D. Camerono.

„Aš advokatausiu už balsavimą dėl išstojimo, nes noriu geresnių sąlygų šios šalies žmonėms, išsaugoti jų pinigus ir sugrąžinti kontrolę“, – aiškino B. Johnsonas.

Savo sūnų užstojo ir buvęs konservatorių politikas Stanley Johnsonas. Jo teigimu, Borisas mąsto ne apie politinę karjerą, o apie šalies likimą. „Nesugalvočiau greičiau karjerą užbaigti galinčio pareiškimo nei tas, kurį jis paskelbė vakar“, – pirmadienį teigė S. Johnsonas.

„Tai, ką Borisas padarė, ir, beje, aš nemanau, kad tam pritariu, bet jis paviešino tikrąją problemą. Tai yra, ar britai pasirengę prarasti dalį suverenumo, kurio pareikalauja buvimas ES“, – BBC radijo eteryje sakė Londono mero tėvas.

Tuo metu D. Cameroną turėjo nustebinti jo kolegos ir partijos bičiulio išpuolis, tačiau britų ministras pirmininkas liko ištikimas derybose su ES išsakytai pozicijai.

„Jei Borisas ir visi kiti nori išties siekti tam tikrų tikslų pasaulyje, tai ES yra vienas iš kelių, kuriais tai galima padaryti“, – sakė ministras pirmininkas.

„Turėti vietą prie stalo ES, kaip ir NATO, yra gyvybiškai svarbu dėl mūsų vertybių, mūsų galios ir įtakos pasaulyje“, – pasitraukimo idėjai oponavo D. Cameronas.

Didžiosios Britanijos narystės kritikai labiausiai nepatenkinti Briuselio įtaka šalies politiniams sprendimams ir padidėjusiais migracijos mastais.

Tuo metu narystę palaikantys britai pabrėžia, kad ES suteikia galimybes ekonominiam šalies progresui, o išstojimo procesas gali atsiliepti šalies biudžetui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi