Pasaulyje

2016.02.23 07:31

D. Cameronas parlamente pristatė susitarimą su ES

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.02.23 07:31

Europos Komisija sako nedalyvausianti agitacinėje kampanijoje už tolesnę Britanijos narystę Europos Sąjungoje prieš birželį numatytą referendumą. EK tarpininkavimo vaidmuo baigėsi pasiekus susitarimą, užtikrinantį Jungtinei Karalystei „specialų statusą“ Bendrijoje. Tai, ką pasiekė per derybų maratoną Briuselyje, premjeras Davidas Cameronas pristatė parlamentui ir pradėjo kampaniją, įtikinančią, kad Didžiosios Britanijos ateitis – Europos Sąjungoje. 

Vos spėjus paskelbti referendumo datą, kampanija įsibėgėjo. Pagreitį jai suteikė Londono meras, pareiškęs, kad vienintelė būdas ES reformuoti – iš jos pasitraukti. Buvęs premjero D. Camerono bendramokslis elitiniame Itone garsėja ekscentriškais pareiškimais, už kuriuos teko ir atsiprašinėti, bet šįkart jis pozicijos nekeičia.

„Per artimiausias savaites dar bus daug laiko pakalbėti apie Europą ir kokia puiki galėtų būti Britanijos ateitis ne Europos Sąjungoje. Bet tai – ne šio ryto tema, nes turiu pateikti Londono biudžetą“, – sakė Londono meras Borisas Johnsonas.

D. Camerono nuomone, pasitraukimas iš ES suteiktų tik suverenumo iliuziją, narystė suteikia daugiau galių. Maždaug pusė iš 100 didžiausių Britanijos bendrovių palaiko premjerą, taip pat Londono Sitis ir opozicijoje esantys Leiboristai.

„Jeigu Britanija pasitrauktų iš ES, tai neigiamai paveiktų bendrąjį produktą ir dėl staigaus šoko, ir dėl to, kad bendrovės turės persiorientuoti, kaip prekiauti nebūnant ES nare. Kita vertus, nereikia pamiršti, koks dabar yra Britanijos indėlis į ES biudžetą. Vokietijos, Prancūzijos, Italijos indėlis turėtų būti dar didesnis. Britanijos pasitraukimą skaudžiai pajustų Airija“, – aiškina finansų analitikas Matthew Beesley.

D. Cameronas pradeda kampaniją nuo parlamento, kuriame pristatė Britanijai ypatingą statusą Europos Sąjungoje suteikiantį susitarimą. Jeigu britai balsuotų už tai, kad liktų Bendrijoje, jis turi įsigalioti kitą dieną.

Tačiau jau penki D. Camerono vyriausybės nariai, kuriems leidžiama laisvai rinktis, jau paskelbė – balsuos už tai, kad Britanija pasitrauktų. Tokios nuomonės yra maždaug trečdalis konservatorių partijos parlamentarų. Tai bus antras britų referendumas dėl Europos Sąjungos – 1975-aisiais rinkėjai 67 procentais balsų pritarė narystei tuomet dar Europos Ekonominėje Bendrojoje.

Britų svaras neišlaikė spaudimo, vertė smuko. Analitikai perspėja dėl didėjančios Boriso Johnsono įtakos, jo pareiškimai iš dalies susiję su ambicijomis kada nors perimti konservatorių partijos lyderystę. O Europos Sąjungai, kurią užgulusi pabėgėlių našta, tai – dar vienas galvos skausmas. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt