Pasaulyje

2020.11.27 17:52

Ar Kremlius vis dar remia Lukašenką? Rusijos žiniasklaidos taktika – tiesiog kaltinti Vakarus

LRT.lt2020.11.27 17:52

Nors po pat rinkimų rusiška žiniasklaida nevengė net ir kritikos Baltarusijos režimui, tik po Lukašenkos pokalbių ir susitikimų su Vladimiru Putinu tonas režimo atžvilgiu ėmė švelnėti, atskleidžiama naujausiame Debunk EU tyrime. Lyginant su rugpjūčiu, rudenį rusiškose medijose padažnėjo kaltinimai Vakarams dėl jų tariamo kišimosi į Baltarusijos reikalus. Tokia pat taktika stengiamasi diskredituoti Sviatlaną Cichanouskają, rašoma pranešime žiniasklaidai

Siekdami išanalizuoti rusiškų medijų komunikacijos tendencijas bei jas formuojančio Kremliaus požiūrį į situaciją, Debunk EU analitikai išnagrinėjo 2396 straipsnius šia tema, jie skelbti populiariausiuose rusiškos žiniasklaidos puslapiuose rugpjūčio–spalio mėnesiais.

Sako, kad Lukašenka nori tartis su opozicija

Nagrinėdami šių mėnesių naujienų srautą opozicijos atžvilgiu ir lygindami jį su rugpjūčio mėnesiu, Debunk EU analitikai pastebėjo, jog komunikacijoje apie protestus Baltarusijoje antiopoziciniai naratyvai tapo viena iš centrinių ašių: pastebimai suaktyvėjo kai kurios žinutės, pavyzdžiui, tai, kad S.Cichanouskaja yra „Vakarų kandidatė“.

Atsirado ir naujo tipo žinučių: teigiama, kad Lukašenka esą yra pasirengęs dialogui su opozicija, taip pat, kad opozicija neva yra antirusiška, arba kad tikroji Baltarusijos opozicija yra verslininkas Viktaras Babaryka.

Rugsėjo–spalio mėnesiais taip pat išryškėjo tendencija eskaluoti nesutarimus tarp Baltarusijos opozicijos. Pasak Debunk EU vyriausiojo analitiko Algirdo Kazlausko, dažnai žiniasklaidoje supriešinama S.Cichanouskaja, kaip neva kontroliuojama Vakarų, ir Lukašenka, neva pasiryžęs dialogui su opozicija dėl konstitucinės reformos ir besiderantis su racionaliais bei taikiais opozicionieriais kalėjime.

„Įdomu tai, jog pats Lukašenka iš tiesų neišreiškė poreikio dialogui su opozicija iki tol, kol jo „neprispaudė“ Kremlius. Tik po pirmojo pokalbio su Putinu rugpjūčio viduryje jis užsiminė apie konstitucinės reformos galimybę, kaip krizės sprendimo būdą. Dar įdomiau, jog ši idėja yra ir vienas pagrindinių ilgamečio „Belgazprombank“ vadovo ir šiuo metu įkalinto opozicionieriaus Viktaro Babarykos pažadų“, – sako A. Kazlauskas.

Baltarusijos ir Rusijos sąjunga

Rugpjūčio mėnesį buvo pastebėta, jog po pirmojo Lukašenkos ir Putino pokalbio padaugėjo žinučių apie Baltarusijos ir Rusijos santykius bei bendrą valstybę. Be to, praktiškai visos buvo teigiamo pobūdžio. „Komunikacija apie bendrą Sąjunginės valstybės ateitį ir jai kylančias išorės grėsmes tęsėsi ir rugsėjo-spalio mėnesiais. Rugsėjo pradžioje šią žinutę suaktyvino Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo komentarai apie šalių bendrą ateitį ir krizės sprendimo būdus. Antrąsyk ji suaktyvėjo rugsėjo 8 d., kai buvo publikuotas ilgas Lukašenkos interviu RT žurnalistams. O didžiausias suaktyvėjimas sutapo su Lukašenkos vizitu Sočyje“, – vardija A. Kazlauskas.

Lyginant rugpjūčio ir rugsėjo–spalio rusiškos medijos tyrimo duomenis antivakarietiškas metanaratyvas išliko pats svarbiausias komunikacijos akcentas, teigiama pranešime. Anot A. Kazlausko, rugsėjo–spalio mėnesiais jis buvo dar aiškiau susietas su jau minėta prieš protestus ir Cichanouskają nukreipta komunikacine linija.

Ar Kremlius vis dar remia Lukašenką?

Pasak A. Kazlausko, nepaisant augančio neigiamų žinučių apie Baltarusijos protestuotojus srauto, kritikos Lukašenkai rusiškose medijose išlieka nemažai.

„Tai gali būti aiškinama tuo, jog Kremlius nenori itin aktyviai viešai remti Lukašenkos ir pajungti viso rusiškos medijos aparato, kaip tai buvo daroma Maidano Ukrainoje metu, nes didelė dalis Rusijos visuomenės palaiko skriaudžiamus baltarusių protestuotojus. Maža to, parama Lukašenkai jau ir taip kenkia Kremliaus įvaizdžiui Baltarusijos visuomenės akyse“, – teigia analitikas.

Pasak jo, šiuo metu Kremlius yra patekęs į padėtį, kai abu potencialūs keliai iš krizės gali baigtis sukeldami nemažas neigiamas pasekmes. Viena vertus, kaip jau buvo minėta, parama nepopuliariam Lukašenkai stipriai kenkia ilgalaikiam Rusijos įvaizdžiui Baltarusijoje. Kita vertus, Kremlius negali sau leisti precedento, kad jo artimiausią sąjungininką nuverstų gatvės protestai, nes tai labai greitai gali virsti grandine reakcija potencialiai gresiančia paties Putino režimui, teigiama Debunk EU tyrimo ataskaitoje.