Pasaulyje

2020.11.26 14:36

Įvykiai Baltarusijoje. Lukašenka priėmė Lavrovą: „nenorėjome Sovietų Sąjungos griūties, norime stiprių santykių su Rusija“

atnaujinta 20.12
BNS, LRT.lt2020.11.26 14:36

Ketvirtadienį Minske neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka priima Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą. Po susitikimo A. Lukašenka pareiškė, kad Baltarusijos-Rusijos santykius reikia ne perkrauti, o sustiprinti, rašo valstybinė naujienų agentūra „BelTA“

„Kalbant apie Baltarusijos-Rusijos santykius, mums nereikia kažkokio perkrovimo, mums reikia juos sustiprinti, padaryti intensyvesnius. Tai visiškai akivaizdu. Tai ne tušti pareiškimai, o realybė. Noriu, kad tai suprastumėte ir žinotumėte, kad mes tam pasirengę“, – sakė Baltarusijos režimo lyderis.

A.Lukašenka sakė, kad norėtų „broliškų“ santykių su Rusija ir pabrėžė, kad Sovietų Sąjunga esą subyrėjo „ne Baltarusijos noru“. Jis sakė esantis užtikrintas, kad Rusijos vadovybė nori to paties.

Po susitikimo S. Lavrovas sutiko, kad Rusija ir jos prezidentas Vladimiras Putinas laikosi tokios pačios pozicijos ir pabrėžė, kad abiejų valstybių tikslas – judėti link sąjunginės valstybės gilesnės integracijos.

„Mes turime unijinę valstybę, turime kuo apsiginti, kaip apginti savo nepriklausomybę. Tai mūsų prezidentų ir Vyriausybių bendra pozicija“, – „BelTA“ cituoja S. Lavrovą.

S. Lavrovas taip pat kartojo kaltinimus, kad Vakarų šalys kišasi į „Baltarusijos vidaus reikalus skatindamos demokratiją“ – tas pats esą vyksta ir Rusijos atveju.

A. Lukašenka taip pat gyrė Kremliaus veiksmus Kalnų Karabache, kur tarpininkaujant Maskvai Armėnija ir Azerbaidžanas pasirašė paliaubų sutartį ir regione dislokuojami 2 tūkst. rusų „taikdarių“.

„Noriu jus pasveikinti su tuo, kas įvyko Kalnų Karabache. Jūs šaunuoliai“, – sakė A. Lukašenka, pridėdamas, kad esą dėl paliaubų buvo užkirstas kelias žmonių žudymui.

Atnaujinta 20.09

Protestuose dalyvavusiai buvusiai Baltarusijos grožio karalienei skirta 15 parų arešto

Manekenė, 2008 metų grožio konkurso „Mis Baltarusija“ nugalėtoja ir tarptautinio konkurso „Mis Pasaulis“ dalyvė Volha Chižynkova ketvirtadienį vėl buvo nuteista už dalyvavimą opozicijos protestuose – jai skirta 15 parų administracinio arešto.

„Šiandien įvyko teismas dėl jau trečiojo Volhos dalyvavimo protesto akcijose epizodo. Kaltinimas buvo grindžiamas spalio 25 dienos „Instagram“ nuotrauka ir vaizdo įrašu. Teismas skyrė Volhai dar 15 parų arešto“, – pranešė Baltarusijos sportininkų solidarumo fondas.

Anksčiau teismas V. Chižynkovai, kuri buvo sulaikyta per vieną protesto akciją Minske lapkričio 8-ąją, teismas skyrė 12 ir 15 parų arešto bausmes.

Manekenės advokatas sakė naujienų portalui Tut.by, kad bausmės nebus sumuojamos ir kad bausmės atlikimo terminas bus pradėtas skaičiuoti nuo lapkričio 26 dienos. Aktyvistė, lapkričio 22-ąją savo 34-ąjį gimtadienį sutikusi areštinėje, į laisvę turėtų išeiti gruodžio 11 dieną.

V. Chižynkova aktyviai dalyvavo opozicijos protestuose ir pasisakydavo už demokratines permainas. Rugsėjo viduryje ji buvo atleista iš Baltarusijos nacionalinės grožio mokyklos.

Atnaujinta 16.46

ES ruošia naujas sankcijas

Europos Sąjunga ruošiasi griežtinti sankcijas Minsko režimui už ilgiau kaip tris mėnesius besitęsiančias represijas prieš taikius protestuotojus, ketvirtadienį pareiškė krizių valdymo eurokomisaras Janezas Lenarčičius.

Po rugpjūčio 9-ąją įvykusių Baltarusijos prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas nuo 1994 metų šaliai nepertraukiamai vadovaujantis autoritaras Aliaksandras Lukašenka, šalyje buvo „sulaikyta daugiau kaip 30 tūkst. žmonių, daugiau kaip 100 kalinių Europos Sąjungos pripažinti politiniais. Dokumentuota ne mažiau kaip 500 kankinimų atvejų, ne mažiau kaip keturi žmonės buvo nužudyti“, per Europos Parlamento plenarinį posėdį sakė J. Lenarčičius, kalbėdamas Bendrijos diplomatijos vadovo Josepo Borrellio vardu.

Kaip naujausią pavyzdį jis pateikė lapkričio 12-ąją įvykusį incidentą, kai 31-erių Romanas Bandarenka mirė dėl sunkios galvos traumos, kaip manoma, sukeltos civilius drabužius vilkėjusio milicijos pareigūno.

„Tai dar vienas žiaurių represijų, Baltarusijos valdžios vykdomų prieš taikiai protestuojančius savo pačios žmones, gėdingas rezultatas“, – pabrėžė komisaras.

J. Lenarčičius nurodė, kad Europos Komisija pradėjo „parengiamąjį darbą trečiam sankcijų paketui, papildysiančiam mūsų jau priimtas sankcijas 55 asmenims, atsakingiems už smurtines represijas ir rinkimų klastojimą“,.

„Kalbant apie vadinamąjį „Magnitskio įstatymą“, Komisija savo darbą atliko. Ji pateikė pasiūlymą [ES] Tarybai“, – sakė komisaras.

Jis pabrėžė, kad ES laikosi pozicijos, jog Baltarusijos prezidento rinkimai „nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi, o Lukašenka neturi demokratinio legitimumo“. J. Lenarčičius pridūrė, kad žmogaus teisių padėtis šioje šalyje toliau blogėja.

Anot eurokomisaro, „negali būti nebaudžiamumo už žmogaus teisių pažeidimus, panašius į mūsų stebimus Baltarusijoje“.

„Europos Sąjunga vadovauja žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Baltarusijoje tarptautinei iniciatyvai“, – sakė J. Lenarčičius.

Režimas smerkia Ukrainos sankcijas: „tai pasityčiojimas iš sveiko proto“

Ukrainos sprendimas prisidėti prie Europos Sąjungos sankcijų Baltarusijai yra nesavarankiškas žingsnis, ketvirtadienį pareiškė Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladzimiras Makejus.

„Ukrainos prisijungimas prie sankcijų Baltarusijai – tai eilinis nesavarankiškas Ukrainos sprendimas, demonstruojantis mūsų pietų kaimynės politikos nenuoseklumą. Kalbant atvirai, mes tai vertiname kone kaip pasityčiojimą iš sveiko proto“, – sakė ministras žurnalistams.

Pasak V. Makejaus, Minskas negali įvardinti tokių veiksmų kitaip nei „absoliučiai nedraugiškas žingsnis ir kišimasis į Baltarusijos vidaus reikalus“.

Jis pabrėžė, jog „Ukraina bando save vaizduoti kaip kažkokį idealą žmogaus teisių laikymosi kontekste“.

„Ukraina mums nėra etalonas žmogaus teisių srityje, ir mes manome, kad šioje situacijoje ji negali elgtis kaip mentorė arba mokytoja Baltarusijos atžvilgiu“, – pareiškė Baltarusijos diplomatijos vadovas.

Grasina atsakyti sankcijomis

Minskas ruošiasi paskelbti sankcijų virtinei Ukrainos pareigūnų, ketvirtadienį pareiškė baltarusių užsienio reikalų ministras Vladzimiras Makejus.

„Jau parengėme adekvačių priemonių ir jų imsimės. Pradiniame etape taip pat parengėme atitinkamą sankcijų sąrašą, į kurį bus įtraukti daugelis Ukrainos pareigūnų. Toliau stebėsime, kaip klostosi įvykiai“, – pabrėžė V. Makejus.

Ministras pažadėjo „nepalikti be atsako jokių Ukrainos veiksmų, nukreiptų prieš Baltarusijos valstybę“.

URM vadovas priminė, jog Kijevas pareiškė „sustabdęs visus santykius su Baltarusija, kad būtina spausti vadinamąjį režimą, kad ateitų, jų nuomone, tikroji demokratija“.

Baltarusiją jau ketvirtą mėnesį krečia masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju apsiskelbė Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

ES dėl rinkimų klastojimo ir smurto prieš protestuotojus taiko sankcijas daugiau kaip pusšimčiui Minsko režimo pareigūnų, tarp jų A. Lukašenkai.