Pasaulyje

2020.11.26 10:44

Šiaurės Korėjos režimas paleido 7 tūkst. kalinių, liepė skurstantiems gyventojams jais pasirūpinti

LRT.lt2020.11.26 10:44

Šiaurės Korėjos lyderis suteikė amnestiją apie 7 tūkst. kalinių, tačiau įsakė sunkiai besiverčiančioms savivaldybėms ir skurstantiems gyventojams išlaikyti buvusius kalinius. Tai „Radio Free Asia“ (RFA) pranešė šaltiniai šalyje.

Amnestija suteikta šiaurinės Hamgjongo provincijos darbo stovyklų kaliniams, vienvaldės darbininkų partijos centrinis komitetas Kim Jong Uno vardu davė įsakymą, kad paleistaisiais turi rūpintis vietos gyventojai.

Išsiųsti į darbo stovyklas šiaurės korėjiečiai čia gyvena itin atšiauriomis sąlygomis, dažnai kenčia nuo netinkamos mitybos, bado, darbo krūvis didelis. Jie dažniausiai negali bendrauti su savo šeimomis. Paleisti iš tokių stovyklų, buvę kaliniai dažnai tampa atskalūnais, nes nebeturi jokio ryšio su visuomene, pažymi RFA.

„Kaliniai grįžta į visuomenes, bet tampa aišku, kad dauguma jų neturi kur gyventi, neturi maisto, todėl jie klajoja prašydami pagalbos. Taip yra todėl, kad daugumos jų šeimos buvo sunaikintos ilgo kalinimo metu ar šeimos nariai „išsibarstė“, – RFA sakė šaltiniai.

Dalis kalinių iš nevilties ima grasinti vietos gyventojams smurtu. Šaltinių duomenimis, iš 25 stovyklų buvo paleista po maždaug 300 kalinių – iš viso apie 7 tūkstančius. Kai kurios savivaldybės esą pasistengė užtikrinti, kad paleisti buvę kaliniai gautų vienkartinį maisto ir kitų būtiniausių reikmenų davinį.

Tačiau dalis vietos gyventojų tokį paleistų kalinių antplūdį sutinka su pasipriešinimu ir pykčiu, teigdami, kad jais turėtų rūpintis amnestiją suteikęs režimas.

Anot RFA šaltinių, tai pirmas kartas, kai pasirūpinti buvusiais kaliniais nurodyta savivaldybėms ir gyventojams. Paleisti kaliniai yra nusilpusios sveikatos, dažnai serga, kenčia nuo blogos mitybos padarinių, o vietos gyventojai patys neturi pakankamai maisto savo mitybai.

JAV Valstybės departamento skaičiavimu, Šiaurės Korėjoje yra kalinama 80–120 tūkst. žmonių, tarp kurių yra ir politinių kalinių stovyklos, kurių egzistavimą režimas neigia, rašo RFA.