Pasaulyje

2020.11.25 21:43

Prancūzijoje kas porą dienų šeimoje nužudoma moteris: menininkė nusprendė dėmesį atkreipti piešiniais

Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.25 21:43

Minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną pasaulyje vyksta demonstracijos. Į gatves išėjusieji ragina kovoti su visomis smurto formomis. Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad pasaulyje viena iš trijų moterų patiria smurtą artimoje aplinkoje, o per pandemiją paskelbus karantiną smurto atvejų dar gerokai padaugėjo.

Menininkė Fanny Vella pamačiusi, kad Prancūzijoje kas porą dienų šeimoje nužudoma moteris, nusprendė į smurto problemą dėmesį atkreipti piešiniais.

„Per metus nužudomų moterų statistika mane pribloškė, tačiau skaičiai visko neatskleidžia. Įspūdį daro veidai, vardai, amžius. Tada pažįsti žmogų“, – sako iliustratorė.

Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną – demonstracijos: raginama priešintis visoms smurto formoms

Piešiniuose – istorijos, kurias menininkei apie nužudytas seseris, mamas, drauges pasakoja giminaičiai ir bičiuliai. Dalis tikina, kad po netekties – tai lyg terapijos seansas.

„Tai buvo galimybė grąžinti jai gyvenimą, žmonėms priminti, ko netekome. Labai svarbu parodyti, kad visos šios moterys nebuvo kasdien raudančios vargšės. Žmogžudystės šeimose – siekis sunaikinti laisvas moteris. Tai savinimosi klausimas. Vyrai bando jas pasisavinti“, – sako nužudytos moters draugė Hauteclair Dessertine.

Minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną pasaulyje vyksta demonstracijos, kuriose kviečiama atkreipti dėmesį į visų formų smurtą artimoje aplinkoje.

Šis ypač sustiprėjo pandemijos laikotarpiu. Paskelbus karantiną dažnai moterys neturi pasirinkimo, yra priverstos likti namuose su smurtaujančiais vyrais. Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad per pandemiją pranešimų apie smurtą skaičius išaugo. Argentinoje jų daugiau ketvirtadaliu. Kipre ir Prancūzijoje – 30 procentų.

Smurto artimoje aplinkoje atvejų per pandemiją padaugėjo ir Italijoje.

„Šiandien, kaip ir visada, smerkiame vyrų smurtą prieš moteris. Dabar, per pandemiją, ši problema dar paaštrėjo. Turime dar kartą atkreipti dėmesį į šią tragediją, kylančią iš partriarchalinės visuomenės ir politikos“, – sakė protesto dalyvė Laura.

Ispanija smurto aukas pagerbė tylos minute. Šiemet šalyje namuose nužudyta 41 moteris.

Jungtinės Tautos pasaulį skatina jungtis į šviesos akciją – oranžine spalva apšviesti pastatus. Tai šviesesnės ateities – be smurto – simbolis.

Vilniuje pastatai taip pat nušvito oranžine spalva.

Statistikos departamento duomenimis, pernai nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjo daugiau nei 9000 asmenų, iš jų 7000 buvo moterys ir mergaitės.

Populiariausi