Europoje per šventes trumpam bus atleistos vadelės, bet Briuselis ragina neįsismaginti, nors vakcina ir netoli

Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt
2020.11.25 22:35
Koronavirusas Europoje

Karantino suvaržymai jau nuo pavasario diktuoja taisykles, kur galima keliauti, kiek žmonių ir kur gali susitikti. Dalies Europos valstybių lyderiai žada, kad žiemos švenčių laikotarpiu pavyks bent trumpam pamiršti ribojimus. Prancūzams bus leidžiama keliauti po visą šalį, britai galės Kalėdas sutikti daugiausia su trimis šeimomis, Vokietija taip pat svarsto laisvinti susibūrimų ribojimus. Briuselis įspėja neskubėti, nors pabrėžia, kad tunelio gale jau matyti šviesa – pirmuosius skiepus nuo COVID-19 žada jau iki Kalėdų. 

Prancūzijos prekybininkai šluosto dulkes nuo lentynų – jau šeštadienį parduotuvės atidaromos. Atlaisvinus karantino suvaržymus tikimasi švenčių sezonui besiruošiančių pirkėjų antplūdžio.

„Mums buvo labai svarbu pradėti prekybą šį savaitgalį, tad tai – didžiulis palengvėjimas. Dabar turėsime keturias, pusketvirtos savaitės, per kurias turėsime uždirbti tiek, kiek per šešias. Tikiuosi viskas bus gerai“, – sako floristas Pascalis Mutelis.

Panorama. Briuselis ragina ES ruoštis skiepams: turi būti parengti specialūs centrai, apmokyti darbuotojai

Prancūzijos prezidentas paskelbė, kad karantinas laisvinamas trimis etapais, tad nuo gruodžio vidurio prancūzai jau galės keliauti po visą šalį ir žiemos šventes sutikti pas gimines ir draugus. Liks tik komendanto valanda – namuose teks būti nuo 9 vakaro iki 7 ryto. O per Kalėdas ir Naujųjų naktį – ir šiam ribojimui bus padaryta išimtis.

Koronavirusas Prancūzijoje
Koronavirusas Prancūzijoje / AP nuotr.

Prancūzijos prekybininkai džiūgauja, tačiau restoranų savininkų nuotaikos vis dar niūrios. Kavinės ir restoranai per šventes maistą galės tiekti tik išsinešti. Juos atidaryti planuojama sausio pabaigoje, jei epidemija bus suvaldyta.

„Dalis mūsų negali išmaitinti šeimų. Kiti – nerimauja dėl ateities. Aš turiu penkis vaikus, trys iš jų – dar labai maži, ir nė nežinau, ar galėsiu sumokėti už jų studijas“, – pripažįsta restorano šefas Alainas Fontaine`as.

Britai tikisi, kad šventinės nuotaikos padės pamiršti apie pandemiją – nutarta švenčių proga laisvinti ribojimus.

Koronavirusas Jungtinėje Karalystėje
Koronavirusas Jungtinėje Karalystėje / AP nuotr.

Britai šventes galės švęsti „Kalėdų burbuluose“ – bus leidžiama susitikti trims šeimoms. Tačiau premjeras primena, kad virusas – dar nenugalėtas.

„Virusas niekur nedingo. Šeimos privalės pačios nuspręsti, ar lankyti vyresnius, rizikos grupei priklausančius gimines. Tai džiaugsmo laikotarpis, bet kartu ir laikas, kai reikia būti atsargiems“, – sako Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas.

Kalėdoms švelninti atstumo laikymosi ir būriavimosi ribojimus rengiasi ir 16-a Vokietijos žemių. Nuo gruodžio 1-osios planuojama leisti burtis tik 5-iems žmonėms, bet šventiniu laikotarpiu šį skaičių dvigubinti.

Koronavirusas Europoje
Koronavirusas Europoje / AP nuotr.

Tačiau Briuselis įspėja neskubėti.

„Turėtume pasimokyti iš vasaros ir nekartoti tų pačių klaidų. Per greitai ir per daug atlaisvinę ribojimus, rizikuojame trečiąja viruso banga po Kalėdų“, – pabrėžia Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Koronavirusas Europoje
Koronavirusas Europoje / AP nuotr.

Briuselis tikina, kad tunelio gale jau matyti šviesa. Pergalės prieš pandemiją viltys siejamos su vakcina. Tikėtina, kad pirmieji Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai nuo koronaviruso gali būti paskiepyti dar iki šių Kalėdų.

Europos Komisija dėl skiepų susitarė su šešiais galimais vakcinų tiekėjais be to ruošiamasi pasirašyti ir septintą sutartį.

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen / AP nuotr.

Tačiau U. von der Leyen perspėja, jog valstybės narės turi nedelsdamos parengti savo logistikos tinklus, kad patvirtinus vakcinas nestrigtų jų pristatymas.

„Valstybės narės turi ruoštis jau dabar. Mes kalbame apie milijonus švirkštų, apie šaldymo grandines, apie skiepijimo centrų parengimą, jų darbuotojų apmokymą. Visa tai turi būti paruošta“, – sako EK pirmininkė.

Koronavirusas, vakcina
Koronavirusas, vakcina / AP nuotr.

Pagal jau sudarytus sandorius, Komisija gali nusipirkti daugiau nei 800 milijonų skiepų – dvigubai daugiau, nei Europos Sąjungoje gyvena žmonių.