Pasaulyje

2016.02.19 23:05

Geriausioje pasaulio spaudos fotografijoje – pabėgėlių kova dėl rytojaus

LRT.lt 2016.02.19 23:05

Prestižinio Pasaulio spaudos nuotraukų konkurso laimėtoju paskelbtas australų fotografas Warrenas Richardsonas. Laisvai samdomas fotografas laimėjo pirmą vietą Aktualių naujienų (angl. Spot news) kategorijoje pateikęs nuotrauką, iliustruojančią akimirką, kai pabėgėlių šeima kerta Serbijos-Vengrijos sieną tikėdamasi šviesesnės ateities.

Geriausios nuotraukos savininkas W. Richardsonas 2015 m. rugpjūčio 28 d. užfiksavo pabėgėlių judėjimo į Vengriją akimirką, kai vyras perdavė vaiką pro spygliuotos vielos tvorą. Ši fotografija iliustruoja beviltišką pabėgėlių situaciją ir informuoja apie tai tarptautinę bendruomenę.

„Praleidau penkias dienas pasienyje buvusioje pabėgėlių stovykloje. Tą naktį apie 200 žmonių įsitaisė po medžiais palei tvorą, tikėdamiesi patekti į kitą pusę. Pirmiausia jie siuntė moteris ir vaikus, tada tėvus ir vyresniuosius. Praleidau su jais apie penkias valandas, visą naktį žaidėme katę-pelę su policija. Buvau visiškai išsekęs tuo metu, kai padariau šią nuotrauką. Tada buvo apie 3 val. ryto. Sceną apšvietė tik mėnulio šviesa, nes negalėjau naudoti fotoaparato blykstės rizikuodamas šių žmonių saugumu“, – nuotraukos įamžinimo aplinkybes prisiminė W. Richardsonas.

Nepriklausomos vertinimo komisijos pirmininkas Francis Kohnas pripažino, kad nuotrauka pasirodė svarbi nuo pirmos akimirkos, kai komisiją ją pamatė.

„Nuotraukos galia slypi paprastume, ypač stiprus spygliuotos vielos simbolizmas. Komisijos manymu, nuotrauka taikliai perteikė pabėgėlių situaciją. Manau, kad tai klasikinė nuotrauka, tačiau tuo pačiu jos pagrindinė mintis nesenstanti“, – metų nuotrauką gyrė F. Kohnas.

59 kartą surengtame kasmetiniame konkurse Pasaulio spaudos fotografijų fondas (angl. World Press Photo Foundation) siekė pagerbti fotografus, kurie pasitelkę kūrybiškumą ir gabumus užfiksavo praeitų metų įvykį, taip atspindėdami ne tik problemų aktualumą, kasdienį gyvenimą, bet ir žurnalistikos svarbą visuomenei. Pirmųjų vietų laimėtojų kūriniai yra įtraukiami į parodą, keliaujančią į 45 valstybes ir kasmet sulaukiančią apie 3,5 mln. lankytojų. Nuotraukos taip pat spausdinamos metinėje knygoje, kuri verčiama į daugelį užsienio kalbų.

Kitų kategorijų nugalėtojai:

Naujienos. Šešiolikmetis „Islamo valstybės“ kovotojas gydomas kurdų ligoninėje.

Mauricio Lima nuotr. (spausdinta „The New York Times”)

Sportas. FIS Pasaulio slidinėjimo čempionatas.

Christiano Walgramo nuotr. (GEPA pictures)

Šiuolaikinės problemos. Smogas Kinijoje.

Zhango Lei nuotr. (spausdinta „Tianjin Daily”)

Kasdienis gyvenimas. Priklausomybė nuo anglies Kinijoje.

Kevino Frayerio nuotr. (Getty Images)

Žmonės. Pabėgėlių stovykloje belaukiant registracijos.

Matico Zormano nuotr.

Gamta. Audros artėjimas Bondi paplūdimyje Australijoje.

Rohano Kelly nuotr. (Spausdinta „Daily Telegraph”)

Kitų prizinių vietų laimėtojų darbus galite peržiūrėti Pasaulio spaudos fotografijos tinklapyje: http://www.worldpressphoto.org/collection/photo/2016