Pasaulyje

2020.11.28 22:11

Koronavirusas Šiaurės Korėjoje – dėl kontrabandininkų įvedamas karantinas pasienyje, jiems gresia mirties bausmė

LRT.lt2020.11.28 22:11

Kaip RFA („Radio Free Asia“) informavo šaltiniai Hesano savivaldoje, Šiaurės Korėjos valdžia sulaikė šešis asmenis, galimai susijusius su aukso kontrabandos atveju, dėl kurio šalia Kinijos sienos esantis miestas buvo net dvidešimčiai dienų uždarytas karantinui. 

Mėnesio pradžioje RFA pranešė, kad lapkričio 1 d. Šiaurės Korėjos šiaurinėje Jangango provincijoje buvo sulaikyti du kariai, kurie netoli Hesano kontrabanda bandė pergabenti į Kiniją didelį kiekį aukso.

Vienas buvo sulaikytas iš karto, o kitas – sienos apsaugos pareigūnas – pabėgo į Kiniją, bet, kaip teigia vietos valdžios šaltiniai, ten buvo sučiuptas ir uždarytas į areštinę.

Netrukus po to centrinė valdžia visiškai uždarė Hesaną teigdama, kad kontrabandininkai galėjo iš Kinijos atsigabenti koronaviruso užkratą, tačiau karantinas jiems pasitarnavo ir atliekant tyrimą, nes nė vienas su incidentu susijęs asmuo neturėjo galimybių pasprukti iš 200 tūkst. gyventojų turinčio miesto.

Šaltiniai Jangango provincijos valdžios institucijose RFA teigė, kad lapkričio 1 d. sučiuptas karys tyrimo metu atskleidė, jog jiems padėjo šeši Hesano gyventojai ir tai buvo jau penktas jų bandymas nelegaliai pervežti auksą į Kiniją.

„Visus šešis Hesano gyventojus, šio mėnesio pradžioje Kinijos pasienyje perdavusius didelį kiekį aukso, provincijos saugumo departamentas sulaikė lapkričio 16 dienos popietę, – RFA Korėjos tarnybą informavo Jangango teisminės institucijos pareigūnas, pageidavęs neviešinti savo pavardės. – Dvidešimties dienų karantinas Hesane buvo įvestas būtent dėl šio bandymo pervežti kontrabandą.“

Karantinas įsigaliojo nuo lapkričio 2 d. ir tęsėsi iki lapkričio 22 d. popietės. Šaltinio teigimu, lapkričio 4 d., praėjus dviem dienoms nuo karantino paskelbimo, pareigūnai sulaikė du su kontrabanda susijusius Hesano gyventojus, rašo RFA.

„Iš šešių sulaikytųjų keturios yra į penktą dešimtį įkopusios moterys ir du penkiasdešimtmetį perkopę vyrai. Tyrimo metu jie prisipažino, kad padedami papirkto sienos apsaugos pareigūno Hesano sienos perėjimo punkte, nuo rugsėjo pradžios penkis kartus perdavė į Kiniją dešimtis kilogramų aukso luitų“, – teigia RFA šaltinis.

Saugumo pareigūnas į pagalbą gabenant kontrabandą pasitelkė seržantą. Anot šaltinio, Šiaurės Korėjos specialiosios pajėgos stebėjo sieną, per kurią į Kiniją, mainais į JAV dolerius, buvo siunčiami aukso luitai.

Kontrabandininkams talkininkavęs seržantas buvo sulaikytas iš karto, tačiau sienos apsaugos pareigūnui pavyko pasprukti į Kiniją, kur jį sučiupo Kinijos pasienio patrulis. Kaip teigia kitas Jangango teisminėje institucijoje dirbantis šaltinis, taip pat panoręs likti anonimu, dėl koronaviruso baimės Šiaurės Korėja kol kas nesiekia jo ekstradicijos.

„Po šio incidento [Korėjos darbininkų partijos] Centriniam komitetui buvo pateiktas pranešimas apie įvykį ir buvo priimtas sprendimas uždaryti Hesaną, taip siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui“, – aiškina antrasis šaltinis.

Tyrimo metu išsiaiškinta, kad kontrabandininkai buvo sučiupti besirengiantys parduoti 20 kg (705 uncijas) aukso.

„Iki karantino auksas buvo parduodamas po 300 juanių arba 35,5 eurų už gramą. Tyrimo duomenimis, bendras per penkis kartus į Kiniją perduotas aukso kiekis siekė 154,8 kg [5460 uncijų], o jo bendra vertė – 5,5 mln. eurų“, – teigia pirmasis šaltinis.

Kontrabandininkai auksą parduodavo su nemenka nuolaida. Spalio 30 d., paskutinę dieną prieš lapkričio 1 d. incidentą, aukso kaina rinkoje siekė 1584,15 eurų už Trojos unciją. Tokiu santykiu jų pergabentos kontrabandos vertė būtų siekusi 12 mln. eurų.

Pirmojo šaltinio teigimu, kontrabandininkai yra griežtai baudžiami ne tik už nelegalų aukso gabenimą, bet ir už tai, kad koronaviruso pandemijos metu nepaisė centrinės valdžios nurodymų laikytis atokiau nuo Kinijos sienos, rašo RFA.

Nuo pat pandemijos pradžios šių metų sausį visa beveik 1,5 tūkst. km besitęsianti Kinijos ir Korėjos siena lieka uždaryta, nepaisant pražūtingo tokių ribojimų poveikio Šiaurės Korėjos ekonomikai.

Žinodamas, kad kai kurie piliečiai bandys pabėgti, o kiti, nepaisant uždarytos sienos, tęs verslo santykius su kontaktiniais asmenimis Kinijoje, Pchenjanas sustiprino sienos apsaugos korpusą specialiosiomis pajėgomis.

Vėliau Vyriausybė įsakė pasieniečiams šauti į visus, prisiartinusius prie sienos arčiau kaip per 1 km, nepriklausomai nuo jų buvimo toje teritorijoje priežasties, o kad niekam nekiltų jokių klausimų, šią teritoriją užminavo.

„Jie pasienyje susisiekė su pašaliniais asmenimis, siekdami kontrabandos būdu pergabenti aukso luitus, todėl Hesane buvo įvestas karantinas. Dėl įvykdyto sunkaus nusikaltimo, kol tęsiasi tyrimas, provincijos valdžia juos laiko sulaikymo stovykloje“, – teigia pirmasis šaltinis.

Šiaurės Korėjoje naudojami du ikiteisminio kardomojo kalinimo būdai. Tie, kurie kaltinami ne tokiais sunkiais nusikaltimais, siunčiami į sulaikymo centrus, tačiau įvykdę sunkius nusikaltimus asmenys nuosprendžio laukia sulaikymo stovyklose, kur ir sužino, ar jiems bus įvykdyta mirties bausmė, ar teks daugelį metų sunkiai dirbti gulago stiliaus priverstinio darbo stovyklose.

Antrasis šaltinis RFA patvirtino, kad likusieji iš šešių kontrabandininkų buvo sulaikyti lapkričio 16 d.

„Be jokios abejonės jie bus pasiųsti į priverstinio darbo stovyklas... Jie pakartotinai vykdė aukso kontrabandą, net kai siena buvo uždaryta ir jos saugoti pasiųstos specialiosios pajėgos. Centrinis komitetas tai laiko sunkiu nusikaltimu, nes buvo nepaisoma karantino priemonių, – aiškina antrasis šaltinis. – Valdžia mano, kad jiems užsiimant kontrabanda, į šalį galėjo būti įvežtas koronavirusas. Pavyzdžiui, viruso dalelių galėjo būti ant gautų banknotų, kurie jau pasklido šalyje ir jų nebeįmanoma atsketi.“

Antrojo šaltinio manymu, nemaža tikimybė, kad kontrabandininkų šešetukui gali būti įvykdyta mirties bausmė – nusikaltimą apsunkina tai, kad auksas yra griežtai valstybės kontroliuojama prekė.

„Tie šeši asmenys šiuo metu yra sulaikymo stovykloje, o jų šeimos nariai ir kiti susiję žmonės privalo izoliuotis iki gruodžio 20 d. Vien tik šiais metais palei visą sieną, ne tik Hesane, bet ir Šiaurės Pchenjano, Čagango ir Šiaurės Hamgiongo provincijose, užfiksuotas ne vienas aukso kontrabandos atvejis, – teigia antrasis šaltinis. – Manau, kad netrukus Vyriausybė dar labiau sustiprins sienos apsaugos priemones.“

Balandį RFA pranešė, kad nežinomas skaičius centrinės Vyriausybės ir pasienio saugumo pareigūnų buvo įtrauktas į bandymą kontrabandos būdu pervežti auksą ir platiną į Kiniją netoli Hesano esančioje teritorijoje.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Šiaurės Korėjoje kol kas nebuvo patvirtintas nė vienas užsikrėtimo koronavirusu atvejis.

Pchenjano tvirtinimu neva šalyje viruso nėra, smarkiai abejojama, tuo labiau, kad Šiaurės Korėją stebintys specialistai praneša apie apskričių ir miestų uždarymą karantinui, svarbių kultūrinių renginių atšaukimą ir pertraukas mokslo metuose, nepraėjus nė keliams mėnesiams po to, kai jie pavėluotai prasidėjo.

RFA jau anksčiau pranešė, kad Vyriausybė surengė visuomenei paskaitų ciklą, kurio metu aiškino, kad virusas plinta įvairiose šalies vietose, įskaitant sostinę Pchenjaną.