Pasaulyje

2020.11.24 13:05

Įvykiai Baltarusijoje. Svarbus Baltarusijos opozicijos veikėjas Babaryka apkaltintas kyšininkavimu ir sukčiavimu

atnaujinta 19.07
ELTA, LRT.lt2020.11.24 13:05

Baltarusijos pareigūnai antradienį pranešė, kad opozicijos politikas Viktaras Babaryka, kuris iki savo arešto planavo rugpjūčio rinkimuose varžytis su neteisėtu prezidentu Aliaksandru Lukašenka, buvo apkaltintas korupcija ir pinigų plovimu.

Baltarusijoje jau ketvirtą mėnesį vyksta istoriniai protestai prieš autoritariškojo 66 metų A. Lukašenkos perrinkimą šeštai kadencijai po kelių jo politinių oponentų įkalinimo.

Valstybės saugumo komiteto (KGB) „tyrimų direkcija užbaigė pradinį tyrimą dėl baudžiamosios bylos „Belgazprombank“ vadovams“, sakoma antradienį paskelbtame KGB pareiškime.

V. Babaryka, kuris prieš pasukdamas į politiką buvo banko „Belgazprombank“ vadovas, kaltinamas kyšių ėmimu ir „nusikalstamais būdais gautų lėšų plovimu“, sakoma pareiškime.

Taip pat baudžiamąja tvarka persekiojami keli kiti „Belgazprombank“ – Rusijos energijos milžinei „Gazprom“ priklausančio banko Baltarusijos padalinio – vadovai.

Pasak KGB, „visi atsakovai pripažino savo kaltę dėl nusikaltimų, kuriais yra kaltinami, išskyrus Viktarą Babaryką“.

57 metų V. Babaryka buvo areštuotas birželį, du mėnesiai iki prezidento rinkimų. Nuo to laiko jis yra sulaikytas.

Baltarusijos pareigūnai tvirtina, kad V. Babaryka išplovė daugiau kaip 60 mln. dolerių (50,6 mln. eurų).

Jo prezidentinės kampanijos vadovė Maryja Kalesnikava vėliau prisidėjo prie Sviatlanos Cichanouskajos – kito kalinamo A. Lukašenkos oponento žmonos – komandos. S. Cichanouskaja užėmė savo vyro vietą rinkimų kovoje ir greit tapo populiari.

Apklausa: vis daugiau baltarusių nenori sąjungos su Rusija, auga palankumas ES

Per mėnesį pritariančių sąjungai su Rusija žmonių Baltarusijoje sumažėjo 11 proc. Tuo tarpu, palankumas Europos Sąjungai (ES) augo, rodo Baltarusijos analitinių dirbtuvių tyrimas, kurį cituoja baltarusių televizija Lenkijoje „Belsat“.

Tyrimo duomenimis, 40 proc. baltarusių palaiko sąjungą su Rusija, o 33 proc. pasisako už šalies suartėjimą su Europa.

Baltarusijos analitinių dirbtuvių vadovas Andrejus Vardamackis pažymi, kad parama sąjungai su Rusija mažėja dėl Kremliaus paramos Aliaksandrui Lukašenkai.

„Nutiko du dalykai. Pirmasis yra pusantro milijardo (JAV dolerių paskola, kurią V. Putinas pažadėjo A. Lukašenkai). Tada sekė skirtingi Rusijos oficialaus isteblišmento pareiškimai, kurie išreiškė paramą Baltarusijos oficialiam isteblišmentui“, – „Belsat“ cituoja sociologą A. Vardamackį.

Atnaujinta 17.48

Europos Sąjunga pirmadienį teigiamai įvertino keturių šalių sprendimą prisidėti prie Bendrijos taikomų sankcijų Rusijai už Ukrainos teritorinio vientisumo ir suvereniteto pažeidimus.

„Šalys kandidatės Juodkalnija ir Albanija, taip pat Europos laisvos prekybos asociacijai bei Europos ekonominei zonai priklausantys Lichtenšteinas ir Norvegija prisijungė prie ES Tarybos sprendimo (dėl sankcijų Rusijai pratęsimo šešiems mėnesiams už Ukrainos suvereniteto pažeidimą). Jos užtikrins, kad jų valstybinė politika atitiktų šį Tarybos sprendimą. ES atkreipia dėmesį į šiuos įsipareigojimus ir juos vertina palankiai“, – sakoma oficialioje ES svetainėje paskelbtame pranešime.

Pirmą kartą sankcijas Rusijai dėl padėties Ukrainoje ES įvedė 2014 metų kovą, o 2020 metų rugsėjį ES nusprendė dar šešiems mėnesiams pratęsti sankcijas. Jos taikomos 175 fiziniams asmenims ir 44 organizacijoms. Be to reaguodama į įvykius Ukrainoje ES ėmėsi iki 2021 metų sausio 31 dienos galiosiančių sankcijų prieš atskirus Rusijos ekonomikos sektorius, ir ribojamųjų priemonių dėl „neteisėtos Krymo ir Sevastopolio aneksijos“, galiosiančių iki 2021 metų birželio 23 dienos.

Be to, antradienį buvo pranešta, kad Šiaurės Makedonija, Juodkalnija, Albanija, Norvegija ir Islandija prisijungė prie ES sankcijų, paskelbtų subjektams Sirijoje dėl cheminio ginklo naudojimo, suvaržymų subjektams Rusijoje dėl buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio apnuodijimo Jungtinėje Karalystėje nervus paralyžiuojančia medžiaga ir sankcijų Baltarusijos režimui dėl rinkimų klastojimo ir represijų prieš demonstrantus.

Abu sankcijų paketus dėl cheminių ginklų taip pat parėmė Ukraina, o Sakartvelas ir Bosnija ir Hercegovina prisidėjo prie Bendrijos sankcijų Sirijos subjektams.

Tuo metu sankcijas Baltarusijai parėmė Lichtenšteinas.

Lukašenka kaltina Vakarus, kad nepadeda kovoti su pandemija, o finansuoja opoziciją

Neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka antradienį pareiškė, kad 24 mln. eurų, Minskui pažadėtus kovai su pandemija, Vakarai skiria opozicijai remti, praneša valstybinė naujienų agentūra „BelTA“.

„Paskelbę, kad skiria Baltarusijai net 24 mln. eurų šiomis sudėtingomis sąlygomis, jie (Vakarai) neseniai pareiškė, jog pinigai bus panaudoti ne kovai su pandemija, o pilietinei visuomenei stiprinti. Suprask – Baltarusijoje vykstančioms protesto akcijoms ir vadinamajai opozicijai remti“, – sakė A. Lukašenka.

Anot jo, „pakeliui į Baltarusiją šie pinigai išgaruoja“. „Ir mes žinome, kas šiuos pinigus siurbia. Tai įvairios koordinacinės tarybos, sudarytos už mūsų šalies ribų kaip alternatyva dabartinei Baltarusijos vadovybei“, – teigė A. Lukašenka. Vakarų šalių pinigais, pasak jo, taip pat remiami „tie pabėgę (politikai), kurie įsitaisė Lenkijoje ir Baltijos šalyse, konkrečiai – Lietuvoje“.

Baltarusijoje rugpjūčio 9 d. įvyko prezidento rinkimai, kurių rezultatai laikomi suklastotais. Jų laimėtoju pasiskelbė ilgametis Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka. Oficialiais duomenimis, jis surinko 80,1 proc. balsų, o opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja – 10,12 proc.

Vos tik paskelbus pirmuosius balsavimo rezultatus, Minske ir kituose Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su milicija. Buvo sulaikyti tūkstančiai žmonių, nukentėjo daug demonstrantų. Manifestacijos tęsiasi iki šiol. Daugelis opozicijos lyderių, bijodami persekiojimo, išvyko į užsienį.