Pasaulyje

2020.11.23 10:55

Įvykiai Baltarusijoje. Lukašenka prakalbo apie opozicijos blickrygą: „Aš ne fašistas“

atnaujinta 16.49
LRT.lt, BNS2020.11.23 10:55

Neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad prodemokratinių protestuotojų jam klijuojama „fašisto etiketė“ netinka, mat jis yra internacionalistas, pasisakantis už taiką ir sugyvenimą, praneša valstybinė Baltarusijos agentūra „BelTA“.

„Aš internacionalistas. Tai galite pamatyti mano politikoje. Visada didžiavausi faktu, kad nesantaikos ir ginčų tarp skirtingų tautybių (žmonių) Baltarusijoje nėra. (...) Visada didžiavausi, kad religinės konfesijos Baltarusijoje sugyvena taikiai. Visada sakiau, kad kiekvienas turi rasti savo kelią į šventyklą. Tai buvo mano šūkis ir rinkimų metu. Būtent todėl aš nesu nacionalistas, o fašizmas yra aukščiausia nacionalizmo forma. Tik visiškas nacionalistas gali būti fašistu. Aš nesu vienas iš jų“, – „BelTA“ cituoja A. Lukašenką.

Tačiau režimas rugpjūčio pabaigoje neleido į šalį grįžti Minsko ir Mogiliovo arkivyskupui Tadeuszui Kondrusewicziui, šalies Katalikų Bažnyčia ragino režimą taikiai spręsti politinę krizę ir prieš protestuotojus nenaudoti smurto.

Praėjusią savaitę režimo Prokuratūra oficialiai apkaltino Baltarusijos Stačiatikių Bažnyčios Sinodo informacinio biuro vadovą Siarhejų Lepiną ir Minsko-Mogiliovo vyskupą Jurijų Kasabutskį pažeidus įstatymus. Šie dvasininkai kritiškai atsiliepė apie pareigūnų veiksmus, kai šie sunaikino improvizuotą memorialą, skirtą režimo pareigūnų brutaliai nužudytam Romanui Bandarenkai atminti, rašo baltarusių televizija Lenkijoje „Belsat“.

Baltarusijoje jau virš 100 dienų vyksta masiniai taikūs protestai prieš suklastotus rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimus, kurių nugalėtoju apsiskelbė A. Lukašenka. Minsko režimas prieš protestuotojus naudoja smurtą, nuo kurio keli žmonės žuvo, tūkstančiai yra sužeisti ir suimti. Vakarų valstybės smerkia tokį režimo elgesį ir įvedė sankcijas A. Lukašenkai bei kitiems pareigūnams.

Dabar A. Lukašenka protestuotojų naudojamas istorines raudonai-baltas vėliavas, pavadino „fašistiniais simboliais“ ir priminė, kad tariamai anksčiau su jomis kartu buvo naudojami Adolfo Hitlerio portretai. Todėl režimo lyderis pažadėjo šias vėliavas „pašalinti“.

A.Lukašenka vėl pakartojo, kad šalyje nevyksta „jokia revoliucija“, tačiau netrukus sau paprieštaravo, kad protestuotojai esą bando surengti „mažą buržuazinę revoliuciją“.

Režimo lyderis taip pat priminė savo ankstesnius perspėjimus apie tariamą karinę grėsmę Baltarusijai iš Lietuvos ir Lenkijos.

„Prieš du mėnesius sakiau, kad mus užpuls: NATO tankai ir lėktuvai buvo dislokuoti šalia pasienio. (...) Kariuomenėje įvedžiau karinę parengtį ir pusę jos perkėliau į Gardiną, kur šios (raudonai-baltos protestuotojų) vėliavos jau kabėjo balkonuose. Kai tik perkėliau kariuomenę ten, vėliavos iš karto buvo pašalintos. Mes davėme jiems demonstraciją, davėme atsaką. (...) Suprantate, jie paprasčiausiai norėjo suluošinti mus. Vėliau girdėjote pareiškimus: mums reikia ne tik Gardino srities, bet visos Baltarusijos. Tokie pareiškimai vyko Lenkijoje“, – kalbėjo A. Lukašenka vėl primindamas ankstesnius pareiškimus, kad protestus tariamai kursto ir rengia Lenkija bei Lietuva.

Anot neteisėto Baltarusijos prezidento, opozicijos „blickrygas“ nepavyko, režimas išlaiko stabilumą.

Atnaujinta 16.49

Baltarusių teisėsaugininkai pirmadienį sostinėje Minske sulaiko pensininkų protesto eisenos dalyvius.

Pensininkų kolona, susirinkusi į eilinį „Išminties žygį“, iš pradžių patraukė nuo Raudonosios bažnyčios Nepriklausomybės prospektu, bet paskui dėl jėgos struktūrų veiksmų kelis kartus keitė kryptį ir skilo.

„Nedaug pensininkų eisenos dalyvių sugebėjo nueiti iki Pergalės aikštės, kur jėgos struktūrų darbuotojai sulaikė vyrą su [baltos ir raudonos spalvų] vėliava“, – pirmadienį pranešė portalas tut.by.

Vienoje Nepriklausomybės prospekto sankryžoje jėgos struktūrų darbuotojų gretos pastojo kelią kolonai. Todėl kolona, skanduodama „Gėda!“, „Fašistai!“, pasuko Jankos Kupalos gatve Didžiojo operos teatro link. Tačiau dalis žmonių apėjo kordoną ir sugebėjo grįžti į Nepriklausomybės prospektą, iš kur daugelis dalyvių netrukus buvo išstumti į Jankos Kupalos parką ir aplinkines gatves.

Liudininkai praneša apie tikslinius žmonių sulaikymus. Minsko milicija komentarą dėl to pažadėjo pateikti vėliau.

Protestuotojų koloną lydėjo mikroautobusai su jėgos struktūrų darbuotojais. Kelių inspekcija iš dalis blokuodavo transporto judėjimą Nepriklausomybės prospekte ir kitose gatvėse, kuriomis ėjo protestuotojai.

Vis dėlto pranešama, kad nedidelė protestuotojų dalis pasiekė galutinį eisenos maršruto tašką – Jakubo Kolaso aikštę.

Atnaujinta 15.53

Beveik pusketvirto šimto žmonių atsidūrė sulaikymo vietose ir laukia teismo po sekmadienį vykusių protesto akcijų Baltarusijoje, pirmadienį pranešė Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos atstovė Volha Čemodanova.

„Per vakar visoje šalyje už masinių renginių įstatymo pažeidimą sulaikymo vietose atsidūrė 345 asmenys, kuriems iškeltos bylos dėl administracinių pažeidimų“, – ministerijos paskyroje platformoje „Telegram“ nurodė ji.

Pasak VRM atstovės, sekmadienį buvo imtasi „būtinų priemonių tvarkai šalyje palaikyti ir visuomenės saugumui užtikrinti nesankcionuotų renginių vietose“.

„Įvairiuose Minsko rajonuose protestuotojai rinkosi grupėmis. Piliečiai buvo ne kartą perspėti, kad turi laikytis įstatymų ir kelių eismo saugumo taisyklių, tačiau pavieniai asmenys išeidavo į važiuojamąją dalį ir blokavo transporto eismą. Kai kurie elgėsi agresyviai, buvo apsvaigę nuo alkoholio. Aktyviausi viešosios tvarkos pažeidėjai, priešinęsi milicininkams, buvo sulaikyti, taip pat ir panaudojant specialiąsias priemones“, – nurodė V. Čemodanova.

Pasak jos, „nežiūrint destruktyviuose „Telegram“ kanaluose pasirodžiusių daugybės raginimų dalyvauti protestuose, respublikos regionuose, išskyrus sostinę, palaikymas nebuvo toks didelis, kokio jie tikėjosi“.

Kaip skelbia Baltarusijos žmogaus teisių gynimo centras „Viasna“, sekmadienį visoje šalyje buvo sulaikyti 389 protestų dalyviai. Daugiausia jų sulaikyta Minske, tačiau protesto akcijos vyko ir Gardine, Breste, Navapolocke, Pinske, Liachovičiuose, Baraulianų gyvenvietėje prie Minsko.

Bausmė mirusiajam

Sekmadienį baltarusio Aliaksandro Melnikavo šeima gavo formalų režimo pareigūnų protokolą, kuriame vyras kaltinamas dalyvavęs neteisėtose demonstracijose. Tačiau A. Melnikavas yra jau 7 metus miręs. „Mama perskaitė protokolą ir labai nuliūdo“, – portalui „tut.by“ sakė mirusiojo sūnus.

Tai jau ne pirmas toks režimo liapsusas. Spalio pradžioje Baltarusijos vidaus reikalų ministerija tūkstančiams baltarusių išsiuntinėjo grasinančias SMS, kad jie esą buvo užfiksuoti protesto akcijose, todėl yra raginami „nedaryti klaidų“. Šias žinutes gavo ir Aliaksandro Lukašenkos režimą palaikantys žmonės, praneša „Meduza“.

Žinutėse grasinama, kad esą pranešimo sulaukęs žmogus buvo nufilmuotas ir nufotografuotas dalyvaujantis „neteisėtose akcijose“, todėl siūloma „nedaryti klaidų“, rodo portalo „tut.by“ paviešinti pranešimai.

Tačiau netrukus paaiškėjo, kad pranešimai tėra blefas – juos gavo ir protestuose nedalyvavę vyresni žmonės, taip pat Baltarusijoje negyvenantys baltarusiai.