Pasaulyje

2016.02.18 10:33

D. Tuskas: ES lyderiams gali nepavykti susitarti dėl Britanijos reikalavimų

BNS 2016.02.18 10:33

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį perspėjo, kad nėra „jokių garantijų“, kad per dviejų dienų viršūnių susitikimą Europos Sąjungos lyderiams pavyks sudaryti susitarimą, kuris padėtų užkirsti kelią Britanijos pasitraukimui iš Bendrijos.

Tai D. Tuskas pareiškė netrukus po to, kai Vokietijos kanclerė Angela Merkel išreiškė palaikymą Londono reikalavimams imtis reformų.

Likus suskaičiuotoms valandoms iki svarbaus susitikimo Briuselyje, D. Tuskas sakė: „Po konsultacijų, kurias vedžiau pastarosiomis valandomis, turiu atvirai pareikšti – vis dar nėra jokių garantijų, kad mes sudarysime susitarimą.“

„Nesutariame dėl kai kurių politinių klausimų, ir aš tikrai suprantu, kad juos išspręsti bus sunku. Dėl to raginu jus išlikti konstruktyviais“, – rašo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas savo oficialiame kvietime 28-iems Bendrijos šalių lyderiams į viršūnių susitikimą Briuselyje.

Didžiosios Britanijos premjero Davido Camerono biuras savo ruožtu išplatino pranešimą, kuriame nurodoma, kad jo diskusijos su D. Tusku bus tęsiamos ketvirtadienį.

„Jie sutarė, kad buvo padaryta gera pažanga visose keturiose mūsų derybų srityse ir kad pateikti preliminarūs tekstai yra geras pagrindas susitarimui per rytojaus Europos Vadovų Tarybos susitikimą, geras pamatas opiausių klausimų patenkinamam sprendimui“, – rašoma Londono pareiškime.

D. Camerono pateikti keturi kertiniai reikalavimai – galimybė apriboti socialines lengvatas atvykėliams, siekiant pažaboti imigraciją; saugikliai, užtikrinantys, kad Jungtinė Karalystė nebus spaudžiama įsivesti euro; konkurencingumą didinančios priemonės ir galimybė neprisidėti prie glaudesnės ES integracijos – atskleidė aštrius nesutarimus, kuria kryptimi turėtų judėti Europos Sąjunga.

A.Merkel, neabejotinai vienas iš įtakingiausių balsų Bendrijoje, anksčiau pasiūlė palaikymą Britanijos premjerui – su sąlyga, kad bet kokie pokyčiai nesukels grėsmės fundamentalioms ES vertybėms, tokioms kaip laisvas žmonių judėjimas.

„Kaip ir Davidas Cameronas, tikiu, kad ES būtina didinti mūsų konkurencingumą, skaidrumą ir (mažinti) biurokratiją. Vokietija dėl to taip pat daug metų reiškė susirūpinimą“, – sakė kanclerė.

Labiausiai nesutariama dėl D. Camerono reikalavimo, kad ES šalių piliečiams, dirbantiems Britanijoje, socialinės lengvatos būtų pradėtos taikyti tik po to, kai jie šalyje išgyvens ketverius metus.

Briuselis pasiūlė sukurti „avarinių stabdžių“ sistemą, kuria Britanija galėtų pasinaudoti, jeigu jos socialinės rūpybos sistema būtų prislėgta per didelės naštos dėl užsieniečių darbininkų antplūdžio, dėl ko Londonas jau skundėsi.

D. Cameronas sakė, kad šie pokyčiai yra būtini, kad Londonas galėtų kontroliuoti imigraciją. Tačiau Lenkija ir kitos Rytų Europos šalys, kurių šimtai tūkstančių piliečių dirba Britanijoje, sakė, kad tokios priemonės juos diskriminuotų ir pažeistų vieną iš ES kertinių principų dėl laisvo žmonių judėjimo.