Pasaulyje

2016.02.18 09:39

B. Obama jau netrukus su istoriniu vizitu vyks į Kubą

ELTA 2016.02.18 09:39

JAV prezidentas Barackas Obama jau netrukus su istoriniu vizitu vyks į Kubą. Jis komunistinėje šalyje lankysis „ateinančiomis savaitėmis“, – JAV vyriausybės atstovas trečiadienį patvirtino atitinkamus žiniasklaidos pranešimus, praneša agentūra AFP.  

Pastarąjį kartą Kuboje 1928-aisiais viešėjo JAV prezidentas Calvinas Coolidge‘as – gerokai prieš tai, kai 1959 metais valdžią perėmė revoliucijos lyderis Fidelis Castro.

JAV atstovo, kuris nenorėjo skelbti savo pavardės, duomenimis, apie B. Obamos kelionės planus oficialiai bus paskelbta ketvirtadienį. Prezidentas, lankydamasis Lotynų Amerikoje, esą užsuks ir į Kubą. Televizijos stoties ABC informacija, B. Obamos Havanoje laukiama kovą. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry komunistinėje šalyje lankėsi jau rugpjūtį – čia jis Havanoje atidarė JAV ambasadą.

Respublikonų kandidatas į prezidentus Marco Rubio, kurio tėvai kilę iš Kubos, sukritikavo B. Obamos sprendimą. Kuboje valdžioje yra „represinis režimas“, kuris neleidžia rengti rinkimų, sakė M. Rubio stočiai CNN. Nuo JAV ambasados atidarymo Havanoje padėtis Kuboje esą nepagerėjo.

Prie valdžios vairo stojus F. Castro, šimtai tūkstančių kubiečių emigravo į JAV, daugelis jų atmeta dabartinį suartėjimą.

JAV prezidentas ir jo kolega iš Kubos Raulis Castro, jaunesnysis Fidelio Castro brolis, prieš daugiau nei metus pradėjo istorinį Šaltojo karo priešininkių suartėjimą. Nuo tada įsigaliojo kelionių ir prekybos lengvatos Kubai. Be to, JAV išbraukė Kubą iš terorizmą remiančių valstybių sąrašo.

Liepą abi šalys atnaujino diplomatinius santykius. Tačiau JAV piliečiai ir toliau gali vykti į Kubą tik turėdami specialų leidimą. Grynai turistinės kelionės draudžiamos. Kad padėtis pasikeistų, JAV Kongresas turi atšaukti 1962-aisiais šaliai paskelbtą embargą.