Pasaulyje

2020.11.21 23:53

Donaldo Trumpo galimybės apskųsti rinkimų rezultatus – menkėja

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.21 23:53

Praėjus jau dviem savaitėms nuo tada, kai Joe Bidenas užsitikrino pergalę JAV prezidento rinkimuose, Donaldui Trumpui mažėja galimybių pakeisti rezultatą. Jau ir Mičigano respublikonai atmetė jo skleidžiamas abejones dėl J. Bideno pergalės. Anksčiau D. Trumpo pastangos žlugo Džordžijoje ir Nevadoje – iš viso pralaimėti 28 ieškiniai. Jis pats per retą viešą pasirodymą be įrodymų kartojo pasiekęs pergalę, bet jo viceprezidentas netiesiogiai pripažino pralaimėjimą.

Dar viena valstija, dar vienas balsų perskaičiavimas. Viskonsine J. Bidenas laimėjo daugiau kaip 20 tūkstančių balsų persvara, bet D. Trumpo teisininkai paprašė iš naujo skaičiuoti balsus dvejose apygardose. Abi jos miestietiškos, taigi nedaug abejojančių, kad perskaičiavimas rezultato nepakeis.

Kaimyniniame Mičigane J. Bideno persvara – 150 tūkstančių balsų, valstija pirmadienį tvirtins rezultatą. Bet atsidūrė dėmesio centre, kai D. Trumpas pasikvietė jos parlamento respublikonus, oficialiai – įprasto pasitarimo, bet J. Bideno komanda išsyk apkaltino jį dėl antikonstitucinio spaudimo apeiti balsavimo rezultatus.

„Žinoma, tai piktnaudžiavimas valdžia, tai atviras bandymas bauginti rinkimų pareigūnus. Tai be galo siaubinga. Tiesą sakant, matant visus pralaimėjimus ir visą fiasko istoriją, tai dar ir apgailėtina. Bet greta viso to tai bus dar ir nesėkminga“, – tikina J. Bideno štabo vyresnysis teisininkas Bobas Baueris.

Tirpsta Trumpo viltys užginčyti Bideno pergalę rinkimuose: pralaimėta beveik 30 ieškinių

Po virtinės nesėkmių teismuose, pasak žiniasklaidos, D. Trumpo komanda siekia, kad dviejų valstijų parlamentai, kur respublikonai turi daugumą, patys skirtų rinkikus kolegijoje balsuoti už D. Trumpą, net jei abiejose laimėjo J. Bidenas. To dar nėra buvę istorijoje ir, pavyzdžiui, Mičigane įstatymai draudžia taip ignoruoti rinkėjų valią.

„Kalbantis su Baltųjų rūmų pareigūnais, tikroji šio susitikimo priežastis – prezidento bandymas daryti įtaką ir burti paramą sau tarp tų respublikonų, kurie galėtų pakeisti rinkikus jam patogia linkme“, – tikina „Associated Press“ Baltųjų rūmų reporteris Zeke`as Milleris.

Bet po susitikimo su D. Trumpu Mičigano parlamentarai pareiškė, kad nesužinojo nieko nauja, kas keistų rezultatą, ir laikysis įprastų procedūrų – rinkikai atiteks laimėtojui.

Be to, dviejų valstijų perėmimo D. Trumpui nebepakaktų iki pergalės rinkikų kolegijoje. Mat Džordžija, po balsų perskaičiavimo, jau patvirtino J. Baideno pergalę, nors gubernatorius Brianas Kempas ir aštriai kritikavo tai, kad aptikti tūkstančiai pirmąkart nesuskaičiuotų balsalapių – kai persvara vos 13 tūkstančių, tai esą nepriimtina.

„Valstijos teisė dabar nurodo gubernatoriaus tarnybai formalizuoti pripažinimą. Tai atveria kelią D. Trumpo štabui siekti kitų teisinių variantų, jeigu panorės – prašyti dar vieno perskaičiavimo“, – tikina gubernatorius.

Džordžija vis dėlto dar pusantro mėnesio bus pats politikos epicentras. Čia sausį – antrasis turas dviejose dvikovose į Senatą, ir nuo jų priklausys, kuri partija turės daugumą aukštuosiuose parlamento rūmuose.

Mylintis viešumą D. Trumpas nesirodė viešai visą savaitę, o kai pasirodė – neatsakinėjo į klausimus, tik apkaltino farmacijos bendroves, kad gerą žinią dėl vakcinos paskelbė jau po rinkimų.

„Farmacijos milžinės kišo milijonus dolerių į negatyvią reklamą prieš mane per kampaniją, kurią, beje, laimėjau. Bet pamatysime...74 milijonai balsų“, – sakė žurnalistams JAV prezidentas.

Jokių sukčiavimo įrodymų jis nepateikia, net jam ištikimiausia „Fox News“ televizijos laida jau piktinasi, kad faktų tiesiog nėra. Bet D. Trumpo rėmėjai juo tiki ir besąlygiškai. Apklausos rodo, kad du trečdaliai respublikonų abejoja, ar rinkimai buvo sąžiningi – taigi tarp dešimčių milijonų pasėtos abejonės pačia Amerikos demokratija.