Pasaulyje

2016.02.17 19:24

A. Jaceniuko ateities poste nebemato net bendražygiai

Paulius Gritėnas, 15min.lt2016.02.17 19:24

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas antradienį išgyveno balsavimą dėl pasitikėjimo jo vyriausybe. Vienu iš naujosios Ukrainos politinių simbolių tapęs A. Jaceniukas sulaukia aršiausios kritikos dėl lėtai slenkančių reformų ir galimų korupcinių ryšių, trukdančių vyriausybės darbui.

Ukrainos premjerą atpirkimo ožio vaidmenyje mato ir prezidentas Petro Porošenka, pasiūlęs premjerui trauktis iš savo posto. Tiesa, pats A.Jaceniukas ketina poste likti mažiausiai iki rugsėjo mėnesio, kai prasidės nauja Aukščiausios Rados sesija.

Antradienio balsavimą ignoravo opozicijos atstovai. Pasak P.Porošenkos bloko nario Mustafa Nayyemo, prieš balsavimą daugelis Rados narių apleido posėdžių salę, tad iš reikalingų 226 balsų liko tik 194.

Krymo autonominės respublikos, o vėliau ir visos Ukrainos ekonomikos ministru buvęs A.Jaceniukas niekada nebuvo laikomas tvirtu politiniu lyderiu. Jam dažniausiai tekdavo pareigingo technokrato vaidmuo.

2013-2014 metais jis buvo Julijos Tymošenko vedamo „Batkivščynos“ politinio judėjimo nariu, tačiau 2014 metais į Rados rinkimus žengė su „Liaudies frontu“. Tuo metu antra pagal populiaruma politine partija tapęs Arseno Avakovo, Andrijaus Parubijaus, Oleksandro Turčynovo suburtas „Liaudies frontas“ gavo net 82 mandatus.

Tiesa, dabar būtent A.Jaceniuko partijai tenka susidurti su didžiausiu ne tik oponentų, bet ir buvusių rinkėjų įtūžiu. Naujausių apklausų duomenimis, „Liaudies frontas“ sulaukia vos 1,6 proc. rinkėjų pasitikėjimo. 2015 metais jis netgi nedalyvavo savivaldos rinkimuose.

„Viskas, ką dariau, tikiu, kad buvo teisingi veiksmai“, – antradienį Rados deputatams aiškino 41 metų A.Jaceniukas. Jis pabrėžė, kad premjero pareigas perėmė šaliai sudėtingu periodu, kai Rytų Ukrainoje prasidėjo Kremliaus kurstomi neramumai. „Palikčiau iždą pilną, pensijos ir algos yra mokamos“, – teigė A.Jaceniukas.

Ukrainos premjero kalbos neįtikino šalies lyderio P.Porošenkos, kuris aiškino, kad net 70 proc. šalies gyventojų nusivylę A.Jaceniuko ministrų kabineto veikla, premjeras praradęs pasitikėjimą ir turėtų žengti atsistatydinusio generalinio prokuroro Viktoro Šokino keliu.

„Klaidos atsvėrė pasiekimus“, – konstatavo P.Porošenka. „Parlamento paleidimas yra ne pareiga, o prezidento teisė. Aš šia teise pasinaudosiu tik blogiausi atveju“, – po nepavykusio bandymo atstatydinti A.Jaceniuką sakė Ukrainos prezidentas.

A.Jaceniuką Rados deputatai posėdžio metu pliekė be gailesčio. Primintos ir liūdnai pagarsėjusios, 225 milijonus dolerių kainuoti turėjusios apsauginės sienos statybos, kaltinimai korupcija, nepabaigtos ir nepradėtos reformos.

Ekspertų manymu, A.Jaceniuko pozicijas labiausiai išjudino ne jo atstovaujamos politinės jėgos fiasko, o oponentai pačioje valdžios struktūroje. Vienu aršiausių premjero kritikų tapo galimu jo įpėdiniu tituluojamas Odesos gubernatorius Michailas Saakašvilis.

P.Porošenkos į Ukrainą pakviestas M.Saakašvilis nuo pat pirmųjų dienų skeptiškai žvelgė į A.Jaceniuko kabineto veiklą ir pamažu klibino jo kėdę, užsipuldamas atskirų ministerijų veiklą.

„Jaceniukas šoko į reitingų viršūnes 2014 metų pradžioje. Taip pat netikėtai jis nupuolė žemyn“, – pastebėjo Centrinės ir Rytų Europos politikos analitikė Otilia Dhand.

„Nors jo vyriausybei pavyko šį tą nuveikti, bet paties premjero populiarumo nuosmukį galima aiškinti tuo, kad žmonės būtent jį asocijuoja su nesugebėjimu sukurti skaidrų valdžios mechanizmą ir kovoti su aukščiausio rango valdininkų korupcija“, – teigė ji.

Praėjusių metų gruodžio mėnesį į viešumą pateko vaizdo įrašas, kuriame M.Saakašvilis atvirai pliekia Ukrainos ministrų kabineto veiklą, o A.Jaceniuko bendražygis, vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas paleidžia į gruziną stiklinę vandens. Tokie vaizdai tikrai nepridėjo pasitikėjimo šia vyriausybe nei Ukrainos partnerių, nei pačių ukrainiečių akyse.

Dar vienu smūgiu premjerui tapo vieno iš Rados deputatų bandymas tiesiog nunešti A.Jaceniuką nuo tribūnos,. Šis bandymas virto masinėmis muštynėmis.

A.Jaceniukas premjeru galėtų likti iki rugsėjo mėnesio, kai Rada susirinks į naują sesiją ir vėl bus galima kelti pasitikėjimo vyriausybės veikla klausimą. Situaciją gali išspręsti ir pirmalaikiai rinkimai, kurių norėtų ne tik opozicinės jėgos, bet ir trečiadienį apie pasitraukimą iš valdančiosios koalicijos prabilusi Julijos Tymošenko „Batkivščyna“ partija. 

Aišku viena, net jei ir po šių rinkimų A.Jaceniukas liks aktyvioje politikoje, jo karjera ir populiarumas Ukrainoje jau niekada nepasieks po Maidano įgytų aukštumų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt