Pasaulyje

2016.02.18 06:51

Sprogimas Turkijos sostinėje pareikalavo mažiausiai 28 gyvybių

DELFI.lt, LRT.lt 2016.02.18 06:51

Turkijos sostinėje Ankaroje nugriaudėjo galingas sprogimas. Kaip teigia transliuotojas „CNN Turk“, sprogimo būta netoliese karinių pastatų miesto centre, jau turima informacijos apie sužeistuosius, informuoja hurriyetdailynews.com.

Naujausiais duomenimis, kuriuos paskelbė vietos valdžios atstovai, žuvo 28 žmonių, sužeistųjų skaičius siekia daugiau nei 61, praneša AFP.

Kiek anksčiau Ankaros gubernatorius Mehmetas Kiliclaras teigė, kad žuvusiųjų skaičius siekia 5, mažiausiai 10 žmonių – sužeista. Tačiau jau tada spėta, kad aukų skaičius dar gali augti. Pasak gubernatoriaus, įtariama, kad susprogdintas užminuotas automobilis. Mažiausiai du ar trys autobusai ir keletas automobilių, spėjama, užsiliepsnojo po sprogimo. Į įvykio vietą išsiųstos gausios gelbėtojų ir medikų pajėgos.

„Dogan“ naujienų agentūra skelbia, kad sprogimas galėjo būti išpuolis prieš karinį autobusą, gabenusį karius. Turkijos policijos atstovai, kuriuos cituoja naujienų agentūra „Reuters“, teigė, jog sprogo transporto priemonė.

Valdančiosios Turkijos parlamento partijos atstovas Omeras Celikas teigė, kad sprogimas, įvykęs netoli šalies parlamento ir vyriausybės rūmų, buvo teroristinis aktas.

„Po šio įvykio mūsų ryžtas kovoti su terorizmu bus dar didesnis“, – pabrėžė O. Celikas.

Turkijos ministras pirmininkas Ahmetas Davutoglu patvirtino informaciją apie sprogimą ir teigė, kad pradėtas tyrimas dėl įvykio, skelbia „The Telegraph“. Dėl nelaimės premjeras atšaukė savo vizitą į Briuselį, suplanuotą trečiadienio vakarą.

Dėl šio įvykio Turkijos ministras pirmininkas atšaukė savo suplanuotą kelionę į Briuselį. A. Davutoglu ten išvykti turėjo dar trečiadienį tam, kad ketvirtadienį susitiktų su ES lyderiais diskusijai apie migrantų krizę artėjant visų 28 ES narių atstovų susitikimui, skelbia AFP. 

Manoma, kad išpuolį atlikti galėjo „Islamo valstybė“ arba kurdų sukilėliai. Teroro aktas atliktas, kai transporto priemonės stovėjo sankryžoje prie šviesoforo. 

Įvykio liudininkas „Reuters“ teigė girdėjęs didžiulį sprogimą. „Čia buvo pilna dūmų ir labai stiprus kvapas, užuodžiamas net už kelių kvartalų, kur mes buvome“, – kalbėjo liudininkas.

Socialiniuose tinkluose žmonės dalijasi nuotraukomis iš įvykio vietos mieste centre, matomi į dangų kylantys tiršti juodi dūmai. Kaip teigia vietos gyventojai, sprogimo garsas buvo girdimas ir toli nuo miesto centro, o į įvykio vietą išvyko dešimtys greitosios pagalbos ir gelbėtojų automobilių.

Kol kas nėra aišku, kas įvykdė išpuolį. Kai kurių šaltinių teigimu, įtariama, kad sprogimą surengė Turkijoje uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK), kuri paskelbta teroristine organizacija. Šalies žiniasklaidai uždrausta skelbti informaciją apie sprogimą.

Papildyta 22:00:  LRT bendradarbės Turkijoje Giedrės Vilkaitės-Gursoy komentaras LRT radijui: „Vyriausybės atstovas N. Kurtulmusas pasmerkė šiuos, žmonių gyvybių pareikalavusius, veiksmus, prilygino juos terorizmui, pasikėsinimui į šalį ir jos saugumą. Šalies prezidentas išsakė tą pačią nuomonę. Jis pabrėžė, kad Turkijos vėliava ir toliau plevėsuos. Žiniasklaidai uždrausta platinti informaciją, todėl ji nėra naujinama.“

Papildyta 22:15: Pasak N. Kurtulmuso, sprogimas driokstelėjo prie mašinų, kuriomis buvo vežami ginkluotųjų pajėgų nariai.

Vicepremjeras pridūrė, kad septyniems prokurorams buvo pavesta tirti šį kruviną išpuolį.

N. Kurtulmusas sakė, kad kol jas jokia grupuotė neprisiėmė atsakomybės, bet pažadėjo, kad valdžia išsiaiškins kaltininkus.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas griežtai pasmerkė šią „teroro ataką“ ir pareiškė „giliausią užuojautą žuvusiųjų šeimoms ir Turkijos žmonėms“.

Jis sakė, kad „tokiems šiurpiems veiksmams“ negali būti jokio pateisinimo ir kad „NATO sąjungininkai stovės petys į petį kovoje su terorizmu“.

Papildyta 22:35: Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas trečiadienį pažadėjo, kad jo šalis labiau negu bet kada pasiryžusi pasinaudoti savo teise į savigyną, kai Ankaroje detonavus sprogmenų prikrautam automobiliui žuvo mažiausiai 28 žmonės.

„Mūsų ryžtas atsakyti į tokio pobūdžio atakas, vykdomas šalies viduje ir už mūsų sienų, dėl tokių veiksmų tik stiprėja, – sakoma R. T. Erdogano pranešime. – Turi būti žinoma, kad Turkija nepabūgs pasinaudoti savo teise į savigyną bet kuriuo laiku, bet kurioje vietoje arba bet kokia proga.“