Pasaulyje

2020.11.20 07:45

ES lyderiai nepajudėjo iš aklavietės dėl Bendrijos biudžeto ir pagalbos ekonomikoms fondo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.20 07:45

Europos Sąjungos lyderiai per ketvirtadienį vykusią vaizdo konferenciją taip ir nepajudėjo iš aklavietės dėl Bendrijos biudžeto ir pagalbos ekonomikoms fondo. 

Sausį turėjęs įsigalioti biudžetas įstrigo, kai jį užblokavo Vengrija ir Lenkija. Susitikimo pradžioje per maždaug 20 minučių trukusią sesiją pasisakiusios abi konflikto pusės laikėsi savo pozicijų, nenusileido. Varšuva ir Budapeštas veto teise pasinaudojo dėl biudžeto siejimo su teisės viršenybės principu. Juo remiantis, šalys pažeidžiančios demokratijos normas, gali negauti lėšų.

Tiek Vengrija, tiek Lenkija sulaukia kaltinimų dėl normų nepaisymo. Budapešto ir Varšuvos poziciją palaiko Slovėnija, likusios Europos Sąjungos šalys tikina, kad teisės viršenybės principas užtikrina bendrų vertybių laikymąsi ir jo atsisakyti nenori.

Neradus kompromiso, derybos dėl biudžeto tęsis.

„Negalime siųsti dokumentų į Europos Parlamentą, kitą savaitę nebalsuosime ir turime toliau kalbėtis su Vengrija ir Vokietija, žiūrėti, ką galime padaryti, kad susitarimas įsigaliotų. Bet aš taip pat aiškiai pasakiau, kad, mano nuomone, kompromisas dėl teisės viršenybės principo, kurį su Europos Parlamentu pasiekėme, buvo labai geras ir subalansuotas“, – teigė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt