Pasaulyje

2016.02.17 00:00

Ukrainos prezidentas paprašė premjero atsistatydinti

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2016.02.17 00:00

Ukrainos prezidentas antradienį pareikalavo, kad atsistatydintų premjeras Arsenijus Jaceniukas ir šalies generalinis prokuroras Viktoras Šokinas. Petro Porošenkos teigimu, šie pareigūnai turi trauktis, kad būtų atkurtas visuomenės pasitikėjimas vyriausybe. Ilgai nelaukęs V. Šokinas atsistatydino, tačiau Aukščiausioji Rada nusprendė nepaleisti A. Jaceniuko Vyriausybės.

„Siekdamas atkurti pasitikėjimą vyriausybe, prezidentas paprašė generalinio prokuroro ir ministro pirmininko atsistatydinti“, – socialiniame tinkle „Twitter“ antradienį pranešė valstybės vadovo atstovas spaudai Sviatoslavas Cegolka.

Atskirame pareiškime P. Porošenka pabrėžė, kad vyriausybei reikia nuodugnaus „perkrovimo“ neįvykdžius reformų, kurias ji pažadėjo per proeuropietišką šios buvusios sovietinės respublikos revoliuciją 2014 metais.

„Neaišku, kad sėkmingas reformas gali vykdyti tik vyriausybė, kuri turi pakankamai didelę visuomenės paramą? Kad atkurtume pasitikėjimą, terapijos nebepakanka – reikia operacijos“, – sakoma P. Porošenkos pareiškime, kuris buvo paskelbtas prezidento tinklapyje.

Pasak P. Porošenkos, visos keturios partijos, sudarančios dabartinę provakarietišką koaliciją parlamente, turėtų dalyvauti „visiškame ministrų kabineto pertvarkyme“.

Netrukus po to, kai P. Porošenka paskelbė šį pareiškimą, premjeras atvyko į Aukščiausiąją Radą pristatyti savo vyriausybės veiklos metinės ataskaitos.

Premjerui baigus jos pristatymą, Radoje gali būti surengtas balsavimas dėl pasitikėjimo jo ministrų kabinetu.

41 metų A. Jaceniukas buvo griežtas Rusijos kritikas ir patiko Vakarams tuo, kad propagavo diržų veržimosi priemones, kurios galėjo grąžinti Ukrainai augimą.

Tačiau jo pažadai „išvalyti“ vyriausybę nutraukiant jos ryšius su neaiškiomis aplinkybėmis praturtėjusiais magnatais greit žlugo ir rinkėjai kaltino jį ginant interesus tų pačių milijardierių, kuriuos jis žadėjo nušalinti.

Ukrainos generalinis prokuroras V. Šokinas buvo laikomas artimu P. Porošenkos sąjungininku, bet tapo nepasitenkinimo taikiniu dėl numanomo atsisakymo tirti korupcijos bylas, esą įtraukusias aukšto rango pareigūnus, kuriems buvo pavesta kovoti su korupcija.

V. Šokinui buvo suduotas ypač skaudus smūgis, kai per kratą dviejų aukšto rango prokurorų namuose liepos mėnesį buvo rasta daug deimantų ir grynųjų.

Per naują susirėmimų su prorusiškais separatistais virtinę Rytų Ukrainoje žuvo trys ukrainiečių kariai, septyni sužeisti. Ukrainos kariuomenės atstovas sako, kad separatistai nuo pirmadienio popietės 79 kartus pažeidė paliaubas.

Papildyta 20:30: Ukrainos Aukščiausioji Rada antradienį balsuodama nesugebėjo priimti rezoliucijos, kuria reiškiamas nepasitikėjimo premjeru A. Jaceniuku ir jo ministrų kabinetu po to, kai vyriausybės vadovas pristatė parlamentui savo metinę ataskaitą.

Vienas naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas sakė, kad antradienio vakarą už nutarimą pareikšti nepasitikėjimą vyriausybe balsavo 194 deputatai, o kad rezoliucija būtų priimta, ją turėjo palaikyti bent 226 įstatymų leidėjai.

Pagal Ukrainos įstatymus, parlamentas nebegalės kelti šio klausimo iki dabartinės Aukščiausiosios Rados sesijos pabaigos. Anksčiau antradienį Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasiūlė atsistatydinti premjerui A. Jaceniukui ir generaliniam prokurorui V. Šokinui, sakydamas, kad visuomenė nebepasitiki jų gebėjimais įveikti korupciją ir išvesti Ukrainą iš gilios ekonomikos krizės. Po kelių valandų V. Šokinas paskelbė, kad traukiasi iš posto.

Papildyta 20:50: Naujausios apklausos rodė, kad 70 proc. ukrainiečių pritartų A. Jaceniuko pasitraukimui ir kad premjerą palaiko tik 1 proc. jo parlamentinio bloko „Liaudies frontas“ deputatų.

Be to, per anksčiau antradienį vykusį balsavimą Aukščiausioji Rada priėmė rezoliuciją, kad ministrų kabinetas per pastaruosius metus dirbo nepatenkinamai.

Tačiau vyriausybės vadovas tvirtai ginė savo kabineto darbą aistringame kreipimesi į įstatymų leidėjus, prieš įvykstant balsavimui dėl nepasitikėjimo.

„Mes išgelbėjime šią šalį, ir noriu, kad tai gerbtumėte“, – tvirtino A. Jaceniukas.

41 metų buvęs bankininkas vadovavo Ukrainos vyriausybei nuo dramatiškos Maidano revoliucijos 2014-ųjų vasarį, per kurią buvo nuverstas prorusiškas prezidentas Viktoras Janukovyčius, o šalis atsigręžė į Vakarus.

A. Jaceniukas buvo giriamas, kad padėjo Ukrainai susitarti dėl didelio finansinio gelbėjimo paketo iš Vakarų šalių, padėjusio sustiprinti vyriausybę tuo metu, kai ji kovojo su Kremliaus palaikomais prorusiškais separatistais šalies rytuose.

„Mieli deputatai, dabar mūsų šalies iždas pilnas, Ukrainos armija – visiškai apginkluota, nurašytos skolos ir sumokėti atlyginimai bei pensijos“, – A. Jaceniukas sakė deputatams.

„Perduosime šalį naujai vyriausybei garbingai ir oriai“, – pridūrė jis, tačiau, daliai įstatymų leidėjų balsavimą boikotavus, jo vyriausybė nebuvo atstatydinta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.