Pasaulyje

2020.11.19 21:58

Kalev Stoicescu. Ar iki Bideno inauguracijos kyla grėsmė Baltijos šalių saugumui?

Kalev Stoicescu, Tarptautinio gynybos ir saugumo centro (ICDS) tyrėjas, LRT.lt2020.11.19 21:58

Beveik neabejojama, kad buvęs viceprezidentas Josephas Robinette`as Bidenas jaunesnysis laimėjo JAV prezidento rinkimus, nors daugelyje valstijų balsų skaičiavimas dar nebaigtas, o prezidentas Donaldas Trumpas ir toliau atsisako pripažinti pralaimėjimą, Tarptautinio gynybos ir saugumo centro (ICDS) tinklalapyje rašo Kalevas Stoicescu.

D. Trumpas bando pakeisti rinkimų rezultatus ieškiniais ir perskaičiavimais. Jis tvirtina, kad rinkimai buvo „pavogti“, nors būtent to jis pats siekia, nenorėdamas palikti Baltųjų rūmų.

Penki šimtai trisdešimt aštuoni rinkikai iš 50 valstijų ir Kolumbijos apygardos atiduos savo balsus gruodžio 14 d., o išrinktasis prezidentas bus prisaikdintas 2021 m. sausio 20 d.

Du mėnesiai nuo dabar iki J. Bideno inauguracijos yra beveik tolygiai padalyti į priešrinkiminės kolegijos etapą, kurio metu D. Trumpas tikrai negailės pastangų, kad sukeltų painiavą ir diskredituotų rinkimų rezultatus, ir į priešinauguracinį etapą, kurio metu D. Trumpas greičiausia bandys kuo palankiau išnaudoti paskutines dienas prezidento poste.

Deja, mažai tikėtina, kad D. Trumpas pripažins pralaimėjimą kaip garbingas politikas ir kad bendradarbiavimas su juo valdžios perdavimo klausimais taps konstruktyvus.

Dauguma sąjungininkų Europoje ir Kanada, taip pat NATO generalinis sekretorius pasveikino J. Bideną su pergale ir nekantriai laukia bendro darbo su juo, toliau stiprinant Aljansą. Tačiau iki sausio 20 d. likę du mėnesiai gali pasirodyti gana sudėtingi ir skausmingi NATO narėms Europoje, ypač Baltijos šalims ir kitoms rytiniame flange esančioms valstybėms.

Blogiausias scenarijus būtų chaosas JAV, kurį gali išprovokuoti D. Trumpas ir jo karščiausi (ir geriausiai apsiginklavę) šalininkai ir kuris neleistų Amerikai imtis veiksmų Europoje, jei jų prireiktų. D. Trumpui tai mažai rūpėtų, o J. Bidenas negalėtų nieko padaryti.

Šiuo metu Rusija užsiėmusi savo „taikdarių“ dislokavimu Armėniją su Kalnų Karabachui likusiomis teritorijomis jungiančiame koridoriuje ir aplink jį, kuris, ciniškai kalbant, gali tapti tikra palaima geografiškai pažeidžiamoms NATO narėms, pavyzdžiui, Baltijos šalims.

Tačiau atsiradus realioms galimybėms, Kremliaus planai gali gana greitai pasikeisti, ypač turint omenyje tai, kad Rusija ne vienerius metus repetavo skirtingus karinius veiksmus prieš NATO rytų flangą. Artimiausius porą mėnesių NATO valstybės narės nuo Estijos iki Rumunijos ir jų teritorijose dislokuotos sąjungininkų pajėgos turėtų būti ypač budrios ir akylos.

J. Bideno pergalė rinkimuose nėra gera žinia Maskvai. Pereinamasis laikotarpis yra gana trumpas, tačiau jis suteikia Rusijai galimybę pakurstyti nenumaldomą D. Trumpo šalininkų pasipriešinimą ir nusivylimą. Pavyzdžiui, plačiai pasklido melagienos apie dešimtis tūkstančių mirusių žmonių, „atidavusių balsus“ (žinoma, tik už demokratų kandidatą). Be to, kadenciją baigiantis prezidentas po rinkimų žengė keletą labai pavojingų žingsnių, atleisdamas gynybos sekretorių Marką Esperį ir kitus aukščiausius Pentagono pareigūnus.

Apibendrinant galima pasakyti, kad visam transatlantiniam regionui reikia ne vien J. Bideno pergalės, bet ir daugiau raminančių žinių iš Amerikos. Kinija atsargiai pasveikino J. Bideną, tačiau Rusija atsisako pripažinti jo pergalę rinkimuose dėl D. Trumpo inicijuotų „teisinių procesų“.

Kremlius akivaizdžiai praras vertingą kadrą Baltuosiuose rūmuose. Maskvos ir Vladimiro Putino požiūris gali būti užuomina apie pasirengimą tolesniam įtampos tarp Rusijos ir JAV eskalavimui. Kodėl gi neišnaudojus šio brangaus laiko, kol išrinktasis prezidentas pradės eiti savo pareigas ir perims branduolinio mygtuko kontrolę?

Kalevas Stoicescu yra Estijos Tarptautinio gynybos ir saugumo centro (ICDS) tyrėjas, buvęs Estijos Užsienio reikalų ir Gynybos ministerijų pareigūnas.

Jo komentaras pasirodė ICDS tinklalapyje ir LRT.lt yra perspausdintas su ICDS sutikimu. Originalią publikaciją anglų kalba galite rasti čia.

Šiame straipsnyje pateikiama autoriaus nuomonė, kuri nebūtinai sutampa su LRT nuomone.

Populiariausi