Pasaulyje

2020.11.19 11:20

Lenkijoje demonstracijose vyksta susirėmimai – pareigūnai prieš protestuotojus naudoja ašarines dujas

atnaujinta 13.58
ELTA2020.11.19 11:20

Lenkijoje trečiadienio vakarą surengta nauja demonstracija prieš bandymus sugriežtinti šalies abortų įstatymą. Demonstracijos metu kilo nedidelių susirėmimų tarp protestuotojų ir policijos, pareigūnai panaudojo prieš demonstrantus ašarines dujas.

Trečiadienio vakarą keli tūkstančiai žmonių susirinko protestuoti sostinės Varšuvos centre, buvo sutelktos gausios policijos pajėgos.

Iš pradžių protestuotojai planavo blokuoti parlamento pastatą sostinėje, bet visą dieną parlamentas buvo apsuptas policijos pajėgų. Tada minia žmonių nusprendė žygiuoti centrinėmis Varšuvos gatvėmis ir galiausiai surengė protestą prie visuomeninio televizijos transliuotojo TVP pastato.

Pasak Varšuvos policijos, ašarinės dujos panaudotos, reaguojant į agresyvų demonstrantų elgesį policijos pareigūnų atžvilgiu.

Tuo metu šalies parlamente taip pat virė karštos emocijos.

„Jūsų rankos kruvinos“, – pareiškė valdančiosios Lenkijos partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) lyderis Jaroslawas Kaczynskis, omenyje turėjęs opozicijos politikus, kurie pareiškė savo palaikymą protestui.

Vyriausybę palaikantys politikai ne kartą kaltino protestuotojus keliant grėsmę visuomenės saugumui, nes jie rengia demonstracijas tuo metu, kai šalyje galioja dėl koronaviruso įvesti griežti apribojimai.

Lenkijoje protestai prieš beveik visišką abortų uždraudimą prasidėjo spalio pabaigoje, kai Lenkijos Konstitucinis tribunolas nusprendė, kad nėštumo nutraukimas vaisiaus apsigimimo atveju prieštarauja Konstitucijai. Tai reiškia, kad abortas yra teisėtas tik išžaginimo, kraujomaišos atvejais ir kai motinos sveikatai ir gyvybei gresia pavojus.

Vis dėlto praėjus beveik mėnesiui teismo sprendimas vis dar nebuvo paskelbtas Lenkijos įstatymų leidinyje, o tai yra būtina, kad nuosprendis visiškai įsigaliotų.

Protestuotojų pyktis daugiausia yra nukreiptas prieš valdančiąją partiją PiS ir jos lyderį J. Kaczynskį, bet taip pat ir prieš Katalikų Bažnyčią, kuri visada laikėsi aiškios pozicijos prieš abortus. Dauguma žmonių mano, kad Konstitucinis tribunolas yra politizuota įstaiga, veikiama J. Kaczynskio įtakos.

Lenkijos prezidentas pateikė parlamentui įstatymo projektą, pagal kurį būtų iš dalies panaikintas teismo sprendimas ir abortai būtų leidžiami mirtino vaisiaus apsigimimo atveju. Parlamentas pradėjo prie jo dirbti, tačiau projektas nėra dabartinės sesijos darbotvarkėje.

Vis dėlto dauguma protestuotojų atmeta prezidento pasiūlymą ir reikalauja labiau liberalizuoti abortų įstatymą.

Varšuvos meras užsipuolė policiją, panaudojusią prieš protestuotojus ašarines dujas

Varšuvos meras sukritikavo policiją, trečiadienį vakare panaudojusią ašarines dujas prieš protestuotojus, daugiausia moteris, per naujausią iš virtinės demonstracijų dėl konstitucinio teismo sprendimo dar labiau apriboti abortus.

Konstituciniam Tribunolui praėjusį mėnesį nusprendus įvesti kone absoliutų abortų draudimą, Lenkijoje kilo didžiulė politinė įtampa. Masiniai protestai gatvėse kol kas trukdo vyriausybei įgyvendinti sprendimą.

Krizės šalyje pojūtį dar labiau stiprina ginčas su Europos Sąjunga, pandemijos banga – ketvirtadienį paskelbtas rekordinis per parą mirusių COVID-19 pacientų skaičius 637 – ir nusivylimas vyriausybės darbu bandant suvaldyti virusą.

„Ašarinės dujos prieš moteris? Tikrai, lenkų policija?“ – po protesto, kuris buvo mažesnis už daugelį pastarųjų savaičių demonstracijų, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė sostinės meras Rafalas Trzaskowskis.

„Tiesioginės prievartos panaudojimas turi būti pateisinamas ir proporcingas, tai turi būti paskutinė priemonė. Manau, kad nebuvo priežasties naudoti ją prieš moterų ir jaunimo demonstracijas. Policininkų buvo daug daugiau nei protestuotojų“, – rašė R. Trzaskowskis.