Pasaulyje

2016.02.15 20:16

Sirijos vyriausybės pajėgų veiksmai pasienyje siutina Turkiją

Sirijoje žuvo kelios dešimtys žmonių po oro antskrydžių prieš dvi ligonines šalies šiaurėje. Ten Basharo al Assado pajėgos toliau spaudžia nuosaikius sukilėlius, o jų apleistas teritorijas užėmę kurdų kovotojai siutina kaimyninę Turkiją. Ji sako neleisianti kurdams įsigalėti savo pasienyje. Apžvalgininkai nerimauja, kad karo veiksmai Sirijoje neperaugtų į rimtą NATO narės Turkijos ir Rusijos susidūrimą.

Apie užpultą ligoninę pranešė vietos liudininkai iš Azazo miesto. Apie dar kitą – tarptautinė organizacija „Gydytojai be sienų“ iš Marat al Numano miesto, kurios ligoninėje dirbo organizacijos atstovai.

Puolantieji ligoninę, pasak organizacijos atstovų, yra diktatoriaus Basharo al Assado arba Rusijos lėktuvai, kurie nesirenka tarp vietinių ar tarptautinių organizacijų ir civilių.

Rusijos karo lėktuvų remiami B. al Assado kariai stumia iš Šiaurės Sirijos nuosaikius sukilėlius, bet jų apleistas teritorijas dažnai pirmi užima kurdų kovotojai ir tai siutina Turkiją. Šalies artilerija kurdus Sirijos šiaurėje apšaudo jau trečią dieną iš eilės, Sirija dėl to net skundžiasi Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai, o Rusija turkus įspėja nesivelti.

Tiesa, Turkija savo karių kol kas į Siriją siųsti nežada, bet savo teritorijos pietryčiuose anksčiau kovojusi su autonomijos siekiančiais kurdais, dabar nenori net girdėti apie pasienyje Rusijos dėka stiprėjančias kurdų pozicijas. Todėl sako veiksianti, jeigu kurdai užims nuosaikių sukilėlių iki šiol valdytus pasienio miestus Sirijoje.

„Jeigu kurdų kovotojai ir vėl kėsinsis į Azazo miestą, mūsų reakcija bus griežta. Neleisime, kad Azazo miestas atitektų jiems. Tarptautinė bendruomenė turėtų tai žinoti. O kalbant apie netoliese esantį oro uostą, tai mes jo irgi neleisime naudoti prieš Turkiją ar nuosaikius sukilėlius. Jeigu oro uosto kovotojai neapleis, mes jį tiesiog paversime nebenaudojamu. Apie tai sakiau ir amerikiečių viceprezidentui ponui Joe Bidenui“, – kategoriškai teigė Turkijos premjeras Ahmetas Davutoglu.

J. Bideną Turkijos premjeras matyt mini dėl ankstesnės amerikiečių paramos kurdams. Tačiau tai gali būti ir subtilesnė žinutė, nes kurdai šiaip jau karo lėktuvų neturi ir oro uostai jiems neturėtų būti svarbūs. Tačiau Rusijos karo lėktuvams oro uostas praverstų.

Turkija rusus jau pavadino veikiančius tarsi teroristinė organizacija ir pagrasino atsakyti. Jeigu atsakymas pareikalautų aukų, tada naujienų agentūros apie jas praneštų jau ne kaip apie dar vienus civilius, tegul ir iš tarptautinių organizacijų, bet apie dviejų didžių galybių Rusijos ir NATO karių aukas.

Tai, pasak apžvalgininkų, galėtų išprovokuoti daug rimtesnį konfliktą.