Pasaulyje

2016.02.15 20:12

ES nusprendė nepratęsti sankcijų Baltarusijai

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai sušvelnino sankcijas Baltarusijai. 170 asmenų galės įvažiuoti į Europos Sąjungos šalis, taip pat jie ir trys įmonės galės naudotis savo sąskaitomis, kuo nepatenkinta Baltarusijos opozicija. Tačiau paliktas galioti ginklų embargas ir sankcijos keturiems asmenims, kurie kaltinami dėl iki šiol neišaiškinto žmonių dingimo.

Sankcijos laikinai buvo atšauktos ir pernai spalį, kai A. Lukašenka prieš rinkimus paleido politinius kalinius ir po rinkimų negražino jų į kalėjimą

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tikina, kad tai nereiškia, jog mažėja reikalavimai Aleksandrui Lukašenkai. Be to, Bendrija ragina Minską užtikrinti atominę saugą šalia Lietuvos statomoje elektrinėje.

„Lietuvos iniciatyva ES Užsienio reikalų tarybos išvadose atkreipiamas dėmesys į branduolinę saugą ir ES kaimynystėje, o Baltarusija kviečiama konstruktyviai bendradarbiauti su tarptautinėmis institucijomis dėl atominės energetikos vystymo“, – sakė L. Linkevičius.

Bendrijos užsienio reikalų ministrai paragino Minską bendradarbiauti pateikiant informaciją dėl Astravo atominės saugumo. Lietuva ragina kitas šalis nepirkti iš jos elektros.

„Ta elektrinė greta Vilniaus, labai arti mūsų, todėl manau, kad Lietuva galėjo pasinaudoti diplomatinėmis spaudimo priemonėmis ir aktyviau spausti Baltarusiją, kad tie klausimai būtų susieti ir sankcijų panaikinimas būtų susietas su Astravo elektrinės likimu“, – akcentavo Rytų Europos centro ekspertas Linas Kojala.

Akcentavo dvišalius santykius

Pasak L. Linkevičiaus, Lietuvos pozicija yra labai aiški – maksimaliai, visais įmanomais būdais siekti pažangos tiek dvišaliuose santykiuose su Baltarusija, tiek ES ir Baltarusijos dialoge.

„Į Baltarusijos sprendimą paleisti visus politinius kalinius turime atsakyti teigiamai. Iš tiesų, matome pozityvius pokyčius, tačiau jie nėra pakankami, todėl privalome skatinti Baltarusiją toliau daryti pažangą“, – teigė L. Linkevičius.

Ministras taip pat pažymėjo, kad dabar atsirado palankus momentas atviresniam dialogui.

„Lietuvai išlieka svarbūs demokratiniai procesai Baltarusijoje, mes ir toliau nuolatos kelsime branduolinės saugos klausimus“, – pabrėžė ministras.

Jam antrino Europos Komisijos narys, atsakingas už kaimynystės politiką Johannesas Hahnas: „Matome tam tikrą mūsų santykių pažangą. Mums, europiečiams, stabilumas yra svarbiausias kaimynystės politikos tikslas. Mūsų interesas – geri, kaimyniški santykiai su mūsų kaimynėmis, ir tikiuosi, kad tokį pat interesą turi ir Baltarusija, kad būtų subalansuota politika regione.“

Sankcijos Baltarusijos elgesio nekeis

Linas Kojala pripažįsta, kad sankcijų panaikinimas ekonomiškai naudingiausias Baltarusijos kaimynėms, tarp jų ir Lietuvai. Tačiau tai nereiškia, kad Minskas dabar jau atsigręš į Vakarus – sankcijos ne pirmą kartą įvestos ir ne pirmą kartą panaikintos.

Tuo tarpu politologas Laurynas Kasčiūnas mano, kad sankcijos atšauktos avansu.

„Tai turbūt kai kurių ES valstybių, reikėtų kalbėti apie Vokietiją, noras baltarusius šiek tiek atitraukti nuo Rusijos, sukurti Jugoslavišką modelį, kai šalis gali balansuoti tarp Rytų ir Vakarų. Aišku, visi tie sankcijų atšaukimai yra didžiuliu avansu, suvokiant, kad pats A. Lukašenka nesidemokratizuos“, – teigė politologas.