Pasaulyje

2016.02.14 17:06

Danai mini pirmąsias atakų Kopenhagoje metines

BNS2016.02.14 17:06

Danija sekmadienį mini pirmąsias atakų Kopenhagoje, kai užpuolikas nužudė kino kūrėją ir apsaugininką žydą, metines, per kurias imtasi griežtų saugumo priemonių.

Premjeras Larsas Lokke Rasmussenas padėjo gėlių prie kultūros centro ir sinagogos, į kuriuos 2015 metų vasario 14 dieną taikėsi Omaras El Husseinas, 22 metų palestiniečių kilmės danas.

„Danai pademonstravo, kad mes atkakliai norime gyventi savo taikų gyvenimą, – žurnalistams sakė L. L. Rasmussenas. – Ir tai turbūt yra svarbiausia žinia, kurią galime čia šiandien pasiųsti: kad mes niekada nepasiduosime, mes niekada nepasiduosime“.

O.El Husseinas pradėjo šaudyti iš automatinio ginklo kultūros centre, kur švedų karikatūrininkas Larsas Vilksas, kurį islamistai smerkė už pranašo Muhammado pavaizdavimą šunimi 2007 metais, dalyvavo konferencijoje dėl raiškos laisvės.

Tada žuvo 55 metų danų kino kūrėjas Finnas Norgaardas ir buvo sužeisti trys policininkai. Užpuolikas sugebėjo pasprukti ir priešais sinagogą nušovė 37 metų apsaugininką žydą Daną Uzaną, be to, sužeidė dar du policijos pareigūnus.

O. El Husseinas, kurį, regis, įkvėpė atakos prieš prancūzų satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“, žuvo po kelių valandų, per susišaudymą su policija Kopenhagos Niorebro rajone, kur gyvena daug imigrantų.

Vėliau sekmadienį L. L. Rasmussenas turi dalyvauti renginyje parlamente, kurį organizuoja Finno Norgaardo asociacija – labdaros organizacija imigrantų jaunuoliams, pavadinta nužudyto kino kūrėjo vardu.

Sutemus abi aukos bus pagerbtos 1 800 žvakučių eile 3,6 km atkarpoje tarp dviejų atakuotų vietų. Numatomas intensyvus policijos patruliavimas.

Daug policininkų budėjo ir L. Vilksui šeštadienį grįžus į Kopenhagą dalyvauti kitame renginyje dėl raiškos laisvės, kuris saugumo sumetimais buvo surengtas parlamente.

„Apmaudu, kad negalima būti kur nors kitur. Turime būti „tvirtovėje“, – sakė L. Vilksas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt