Pasaulyje

2016.02.13 16:39

J. Kerry iškėlė ultimatumą Rusijai ir Sirijai

ELTA, 15min.lt, BNS 2016.02.13 16:39

Miunchene vykstančioje 52-ojoje saugumo konferencijoje JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry kalbėjo apie padėtį Sirijoje ir Ukrainoje bei iškėlė ultimatumą Rusijai. Kiek anksčiau jis griežtai sukritikavo Basharo al Assado režimą.

„Šaltasis karas seniai baigėsi, bet išliko tie patys poreikiai: užtikrinti saugumą, taiką, atsakyti į pasaulinių krizių keliamą grėsmę. Turbūt niekada pasaulio istorijoje nesusidūrėme su tiek iššūkiu, tiek sudėtingose situacijose esančių valstybių“, – sakė jis.

J. Kerry pabrėžė, kad Sirijos karas sukėlė tokią humanitarinę krizę, kokios Europa nematė nuo pat Antrojo pasaulinio karo laikų.

„Nuo pat savo atsiradimo Europos Sąjunga susidūrė su jėgomis, kurios norėdavo skaldyti, kurios pelnėsi iš Europos susiskaldymo“, – teigė JAV valstybės sekretorius.

„Europa išliks tokia pati stipri, jei veiks bendrai. JAV tikrai neketina palikti Europos vienos jos iššūkiuose“, – patikino J. Kerry.

„Niekur kitur nematome tokio Europos ir JAV bendrumo, kaip pagalbos Ukrainoje plane. Aš tikras, kad šis bendradarbiavimas išliks“, – deklaravo JAV diplomatijos vadovas.

„Rusija turi paprastą pasirinkimą: įgyvendinti Minsko susitarimus arba toliau kentėti dėl sankcijų“, – rėžė J. Kerry, pridurdamas, kad Kremlius privalo atitraukti savo karines pajėgas iš Ukrainos, užtikrinti, kad Kijevas galės apsaugoti savo išorines sienas.

„Ukrainiečiai taip pat turi dirbti ir stengtis įgyvendinti būtinas reformas“, – sakė J. Kerry.

„Ukrainos demokratinis potencialas yra akivaizdus. Žymiai ryškesnis nei tada, kai susitikome Miunchene prieš kelis metus ar Maidano protestuose“, – pridūrė jis, ragindamas, kad Ukraina 2016-aisiais metais pademonstruotų pergalę prieš korupciją.

Turi keisti elgesį ir Sirijoje

Be to, J. Kerry teigė, kad Rusija turi keisti savo karinių bombardavimų taktiką Sirijoje.

„Lig šiol didžioji dauguma Rusijos atakų buvo prieš teisėtas opozicijos grupes, – sakė J. Kerry. – Norėdama laikytis šio susitarimo, mūsų nuomone, Rusija turėtų keisti savo taikinių parinkimo taktiką“.

Pasak J. Kerry, dar reikia daug nuveikti, kad ugnies nutraukimo būtų realiai laikomasi.

Jis pabrėžė, kad dabar atėjo esminis momentas penkerių metų kare, nusinešusiame daugiau kaip 250 tūkst. gyvybių.

„Dėl pastarosiomis dienomis ir savaitėmis padarytų sprendimų per kelis mėnesius gali būti užbaigtas karas Sirijoje – priešingu atveju ateityje gali prireikti labai sunkių sprendimų“, – sakė J.Kerry.

Kalbėjo apie papildomas karines pajėgas Sirijoje

„Mes tikrai įveiksime „Islamo valstybę“ (IS)“, – deklaravo J. Kerry, pridurdamas, kad JAV ir kitos tarptautinės koalicijos šalys ne tik tikslingai bombardavo „Islamo valstybės“ slėptuves, bet ir siunčia specialiųjų pajėgų karius.

JAV valstybės sekretorius priminė Basharui al Assadui ir jį remiančiam Kremliui, kad jie privalo išmokti penkerių metų pamokas ir nesitikėti laimėti karo Sirijoje.

„Opozicijos pajėgos atlaikė ir kasetines bombas, ir aviacijos smūgius. Jie nesitrauks“, – pabrėžė J. Kerry.

Jo teigimu, ši savaitė ir galimas susitarimas nulems, kokia bus Sirijos ateitis.

Kiek anksčiau, duodamas interviu „Orient TV“, J. Kerry pareiškė, kad jeigu Sirijos valdžia nevykdys savo įsipareigojimų taikiai sureguliuoti konfliktą, koalicijos šalys gali įvesti į šalies teritoriją papildomas pajėgas, informuoja „Reuters“.

„Jeigu Sirijos prezidentas Basharas al Assadas nevykdys savo įsipareigojimų ir jeigu Iranas bei Rusija neprivers B. al Assado vykdyti savo įsipareigojimų, kaip kad žadėjo, tuomet pasaulinė visuomenė nesėdės kaip kvailiai ramiai visa tai stebėdama ir nieko nedarydama“, – pareiškė J. Kerry.

Pasak JAV valstybės sekretoriaus, tuo atveju, jeigu B. al Assadas nevykdys įsipareigojimų, į Siriją gali būti įvestos papildomos karinės pajėgos.

Be to, J. Kerry pareiškė, kad taika Sirijoje nesuderinama su B. al Assado valdymu.