Pasaulyje

2016.02.13 13:39

Miunchene prasideda saugumo konferencija

LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.02.13 13:39

Miunchene prasideda tarptautinė saugumo konferencija, kurioje numatyta daug kalbėti apie susitarimą dėl humanitarinės pagalbos Sirijos žmonėms ir galimą ugnies nutraukimą. Taip pat daug dėmesio bus skirta Ukrainos krizei ir neįgyvendintiems Minsko susitarimams.

Konferencijoje dalyvausiantys valstybių vadovai, vyriausybių nariai, žymiausi politikos ekspertai ir analitikai ieškos sprendimų, kaip taikiai spręsti konfliktus, kaip stiprinti saugumą. Šeštadienį konferencijoje daugiausiai bus kalbama apie terorizmo grėsmę ir pabėgėlių krizę, artėjantį NATO viršūnių susitikimą, Aljanso ateitį, situaciją Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose.

Lietuvos prezidentė pakviesta sakyti kalbą apie dabartinius saugumo politikos iššūkius. Dalia Grybauskaitė LRT RADIJUI sakė, kad Miunchene išdėstys Lietuvos poziciją dėl Ukrainos ir Sirijos konfliktų bei Rusijos vaidmens juose. Ji susitikime dalyvaus kartu su krašto apsaugos ministru Juozu Oleku.

Itin sustiprinto saugumo sąlygomis surengtoje Miuncheno konferencijoje didžiausias dėmesys be abejo bus skirtas Sirijos krizei. Penktadienį priimtas sprendimas dėl neatidėliotinos humanitarinės pagalbos ir po savaitės planuojamo kovinių veiksmų sustabdymo turėtų gerokai pakelti Miuncheno konferencijos dalyvių nuotaiką.

Kita vertus, naujausi Damasko režimo lyderio komentarai, kad jis planuoja atsikariauti visą Sirijos teritoriją ir radikalių islamistinių pažiūrų kovotojai, kurių šis susitarimas dėl galimų paliaubų neliečia, dar gali sukelti rimtų problemų. Todėl per didelio optimizmo Miunchene tikriausiai nebus.

„Kaip mus moko ankstesnė patirtis, negaliu sakyti, kad tai „proveržis“. Ar tai tikrai „proveržis“, paaiškės per kelias artimiausias dienas“, – teigė Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieras.

Derybose Miunchene, be abejo, bus kalbama apie „Islamo valstybės“ (IS) teroristų keliamą grėsmę. Irano atstovas pareiškė, kad Teheranas sugebės spręsti šią problemą su pagrindine sunitiškų jėgų rėmėja Sirijoje Saudo Arabija ir atsakomieji, gana taikūs Saudo karalystės atstovo komentarai suteikia vilčių, kad Sirijoje galbūt pavyks sustabdyti karą.

Tai išspręstų daugybę problemų – tarp jų ir neregėto masto pabėgėlių krizę. Susitarimas dėl humanitarinės pagalbos tiekimo turėtų būti pradėtas įgyvendinti jau šeštadienį, o sunkvežimiai su maistu jau pajudėjo per Turkijos sieną. Be to, Ženevoje įvyko pirmas naujos, būtent humanitarinei pagalbai Sirijai sukurtos komisijos posėdis.

Be Sirijos problemų Miunchene bus kalbama ir apie padėtį Ukrainoje bei stringantį Minsko susitarimų įgyvendinimą. Į Miuncheną vykstančiam premjerui Dmitrijui Medvedevui teks aiškintis dėl rytų Ukrainos separatistų rėmimo ginklais ir kariais bei nesibaigiančių susišaudymų, o Kijevo atstovai turės išdėstyti savo poziciją dėl taip ir neįgyvendintos konstitucinės reformos, kuri suteiktų šiems rusakalbiams regionams didesnę autonomiją. Neaiškus ir Minsko susitarimuose numatytų rinkimų Donecko ir Luhansko srityse likimas. Planuojama, kad visas šias problemas Miunchene vėl aptars Vokietijos, Prancūzijos, Ukrainos ir Rusijos užsienio ministrai.

Miuncheno konferencija rengiama 52 kartą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.