Pasaulyje

2020.11.17 08:55

Nausėda su Duda aptars ir masinius protestus Lenkijoje sukėlusį abortų klausimą

Dainora Karklytė, ELTA2020.11.17 08:55

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiosios patarėjos užsienio politikos klausimais Astos Skaisgirytės teigimu, šalies vadovas susitikime su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda, be kitų temų, kalbėsis ir apie žmogaus teisių principus kaimyninėje šalyje.

„Abortų klausimas arba tai, kas vyksta Lenkijoje – masiniai protestai žmogaus teisių temomis – natūraliai iškils. Žinoma, kalbės“, – antradienį „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė A. Skaisgirytė.

Jos teigimu, tiek Lietuva, tiek Lenkija yra aktyviai įsitraukusios ir į procesus Baltarusijoje, kurioje po suklastotų prezidento rinkimų kilus protestų bangai fiksuojama daug žmogaus teisių pažeidimų.

„Kalbame apie žmogaus teises visur, tai nėra nacionalinis objektas – kad tai būtų Lenkijoje ar kažkur kitur. (...) Tai, kas vyksta Lenkijoje, taip pat yra ir tarptautinės bendruomenės dėmesio akiratyje. Jei prezidentas Nausėda visiškai nekalbėtų apie tai, būtų nesuprantama, taigi, žinoma, kad jie kalbėsis“, – teigė A. Skaisgirytė.

Savo ruožtu A. Duda, svarstė ji, gali mūsų šalies vadovui pristatyti savo matymą apie tai, kas vyksta pastaruoju metu Lenkijoje.

„Manome, kad prezidentas Duda tikriausiai pristatys savo matymą, savo situacijos vertinimą – jis, kaip žinoma, pateikė savo teisės projektą, atsižvelgdamas į tą situaciją, kurią sukėlė visuomeniniai protestai. Kol kas tai nebuvo svarstoma, mūsų žiniomis. Pažiūrėsime, kaip prezidentas A. Duda vertins tolesnę savo projekto galimybę būti priimtam. Pokalbis apie tai būtinai bus“, – kalbėjo A. Skaisgirytė.

Pasak G. Nausėdos patarėjos, tikimasi, kad visi ES lyderiai gins žmogaus teisių klausimus.

ELTA primena, kad spalio mėnesį Lenkijos Konstitucinis tribunolas nusprendė, kad nėštumo nutraukimas vaisiaus apsigimimo atveju prieštarauja Konstitucijai. TVadinasi, abortas yra teisėtas tik išžaginimo, kraujomaišos atvejais ir kai motinos sveikatai ir gyvybei gresia pavojus. Nuo tos dienos šalyje rengiami masiniai protestai. Tokį Lenkijos KT sprendimą pasmerkė Europos Taryba.

Moterų teisių gynimo grupės apytiksliai skaičiuoja, kad 80-120 tūkst. Lenkijos moterų per metus dėl nėštumo nutraukimo vyksta į užsienį. Lenkijoje moterys patiria sunkumų net ir tais atvejais, kai nėštumo nutraukimas yra teisėtas. Nemažai gydytojų atsisako nutraukti nėštumą religiniais pagrindais.

Į Lietuvą antradienį darbo vizito atvyksiantį Lenkijos prezidentą A. Dudą šalies aktyvistės pasitiks protestais. Visuomeninė piliečių iniciatyva Moterų teisių judėjimas Lietuvoje teigia rodysiąs solidarumą su Lenkijos moterimis, protestuojančiomis dėl kaimyninėje valstybėje dar labiau sugriežtinto abortų įstatymo.

Populiariausi