Pasaulyje

2016.02.12 13:02

Galingosios šalys susitarė dėl kovos veiksmų nutraukimo Sirijoje

BNS 2016.02.12 13:02

Miunchene vykusiose derybose, kuriose siekta atgaivinti stringantį Sirijos taikos procesą, galingosios šalys penktadienį susitarė dėl ambicingo plano per savaitę nutraukti karo veiksmus šioje šalyje ir smarkiai padidinti humanitarinės pagalbos pasiekiamumą.

Susitikime dalyvavusios 17-a šalių susitarė „įgyvendinti šalies masto kovos veiksmų nutraukimą, kuris, kaip siekiama, prasidės po savaitės“, – sakė JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry po ilgų derybų, kurioms jis pirmininkavo kartu su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

Šis susitarimas, regis, yra kompromisas tarp Jungtinių Valstijų, kurios norėjo, kad paliaubos būtų paskelbtos nedelsiant, ir Rusijos, kuri kovos veiksmus siūlė sustabdyti nuo kovo 1 dienos.

Tarptautinė Sirijos palaikymo grupė taip pat susitarė „nedelsiant paspartinti ir išplėsti humanitarinės pagalbos teikimą“.

„Tvarus (pagalbos) teikimas prasidės šią savaitę – pirmiausiai teritorijose, kuriose ji reikalingiausia ..., o po to – visiems sunkioje padėtyje atsidūrusiems žmonėms visoje šalyje, ypač apsiaustose ir sunkiai pasiekiamose teritorijose“, – aiškino J. Kerry žurnalistams po beveik šešias valandas trukusio susitikimo viename Miuncheno viešbutyje, užsitęsusio iki penktadienio paryčių.

Taikos derybos įstrigo anksčiau šį mėnesį kaip reikiant nė neprasidėjusios, kai Sirijos prezidentui Basharui al-Assadui ištikimos pajėgos, palaikomos Rusijos aviacijos, suintensyvino puolimą prieš svarbią sukilėlių tvirtovę Alepą.

Dėl bombardavimų 50 tūkst. žmonių buvo priversti palikti savo namus; opozicijos pajėgos buvo praktiškai apsuptos, o nuo šio puolimo pradžios vasario 1 dieną žuvo apie 500 žmonių. Tai buvo naujas didelis smurto pliūpsnis kare, nusinešusiame jau per 260 tūkst. žmonių gyvybių.

J. Kerry sakė, kad derybos tarp sukilėlių ir režimo atsinaujins kiek įmanoma anksčiau, bet perspėjo, kad „turime tik žodžius, surašytus popieriuje, o mums reikia artimiausiomis dienomis pamatyti konkrečius veiksmus“.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris pritarė šiai pozicijai, pridūręs, kad „artimiausiomis dienomis pamatysime, ar tai tikrai yra proveržis“.