Pasaulyje

2016.02.10 17:11

NATO vadas: suaktyvėjimas rytiniame Aljanso sparne siunčia „aiškų signalą“

BNS 2016.02.10 17:11

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas trečiadienį pareiškė, kad intensyvinamas Aljanso dalyvavimas karinio bloko rytinėse šalyse, nerimaujančio dėl vis labiau kategoriškos Rusijos politikos, siunčia „aiškų signalą“ bet kokiam potencialiam agresoriui.

„Šiandien ir rytoj priimsime sprendimų sustiprinti savo gynybą ir atgrasymą“, – J. Stoltenbergas sakė per spaudos konferenciją, pradedamas dviejų dienų NATO gynybos ministrų susitikimą Aljanso būstinėje Briuselyje.

„Tikiuosi, kad gynybos ministrai sutiks sustiprinti mūsų išankstinį sutelkimą Aljanso rytinėje dalyje, – sakė jis. – Tai pasiųs aiškų signalą. NATO atsakys kaip viena (jėga) į bet kokią agresiją prieš bet kurią mūsų sąjungininkę.“

Šis išankstinis pajėgų sutelkimas, kuriame, kaip sakė diplomatai, dalyvaus ne daugiau negu 6 tūkst. rotuojamų karių, yra dalis NATO „šiuolaikinio atgrasymo“, kuris buvo suplanuotas daugiausiai kaip atsakas į Ukrainos krizę ir 2014 metais Rusijos netikėtai įvykdytą Krymo aneksiją.

Ši koncepcija – kartu su didinamu gynybos finansavimu po daug metų trukusių karpymų po Šaltojo karo – numato iš anksto dislokuoti Aljanso rytinio sparno šalyse nedideles pajėgas ir karinę techniką, kad iškilus bet kokiai krizei būtų galima nedelsiant atsiųsti pastiprinimą.

Prognozuojama, kad NATO lyderiai oficialiai pritars šiems planams per liepą vyksiantį Aljanso viršūnių susitikimą Lenkijoje, kuri kartu su kitomis Rytų Europos šalimis ragino bloką nuolat dislokuoti pajėgas palei sieną su Rusija.

Kitos NATO narės vengė imtis veiksmų, kurie, anot jų, būtų grįžimas prie Šaltojo karo laikų priešpriešos su Rusija, juolab kai siekiama Maskvos pagalbos sprendžiant kitus konfliktus – kaip antai Sirijoje.

J. Stoltenbergas pabrėžė, kad nebus sugrįžta į „tas Šaltojo karo dienas, kai bazėse laikėme šimtus tūkstančių karių“.

Paklaustas, ar dislokuotos tik nedidelės pajėgos, prieš kurias nukreipta agresija inicijuotų didesnio masto Aljanso atsaką, bus pakankamai svarus veiksnys Rusijai atgrasyti, generalinis sekretorius atsakė tuo neabejojantis.

„Tikime, kad tai geriausias būdas atgrasyti pasikeitusioje saugumo aplinkoje“, – teigė jis.