Pasaulyje

2020.11.11 08:53

JAV demokratai užsitikrino Atstovų Rūmų kontrolę, o respublikonai – dar vieną vietą Senate

BNS, ELTA2020.11.11 08:53

JAV demokratai dar dvejiems metams užsitikrino Atstovų Rūmų kontrolę, bet jų persvara gali būti minimali, tad praėjusios savaitės rinkimų finalas jiems yra karčiai saldus.

Partija antradienį užsitikrino mažiausiai 218 vietų Atstovų Rūmuose ir galėtų laimėti dar kelias vietas, kai bus suskaičiuota daugiau balsų, paskelbė naujienų agentūra AP.

Nors jau turimos vietos užtikrina kontrolę 435 vietų Atstovų Rūmuose, dabartinė demokratų 232 vietų dauguma beveik neabejotinai sumažės po neprognozuoto respublikonų rinkėjų aktyvumo, kuris lauktą demokratų pozicijų pastiprinimą galbūt 15 vietų pavertė potencialiai panašaus dydžio nuostoliais.

„Turime plaktuką, turime plaktuką“, – sakė atstovų Rūmų pirmininkė, Kalifornijai atstovaujanti demokratė Nancy Pelosi kuri tikriausiai ir toliau dirbs šioje pozicijoje. Nors ji apgailestavo dėl demokratų pralaimėjimų apygardose, kuriose balsai už respublikonus pasirodė „kone neįveikiami“, praėjusią savaitę žurnalistams sakė: „Pralaimėjome kai kuriuos mūšius, bet laimėjome karą.“

Išsaugoję Atstovų Rūmų kontrolę demokratai iš viso jiems ketverius metus iš eilės vadovaus tik antrą kartą nuo 1995-ųjų, kai respublikonai nutraukė 40 metų trukusį demokratų dominavimą.

Respublikonai užsitikrino dar vieną vietą JAV Senate

Respublikonai užsitikrino dar vieną vietą JAV Senate po ilgos kovos Šiaurės Karolinos valstijoje, tuo suduodami dar vieną smūgį Joe Bideno vedamiems demokratams, kurie bando perimti daugumą Senate.

Respublikonų senatorius Thomas Tillisas užsitikrino perrinkimą po to, kai jo oponentas iš demokratų partijos Calas Cunninghamas pripažino pralaimėjimą.

Pranešime C. Cunninghamas teigė paskambinęs Th. Tillisui ir pasveikinęs jį, nors galutiniai lapkričio 3 d. rinkimų rezultatai dar nėra paskelbti.

„Rinkėjai nubalsavo ir aš gerbiu jų sprendimą“, – sakė C. Cunninghamas.

Šiuo metu iš 100 vietų Senate respublikonai yra užsitikrinę 49, o demokratai – 48. Manoma, kad galutinė dauguma Senate paaiškės po pakartotinių rinkimų Džordžijoje sausio 5 d.

Jei Senate respublikonų ir demokratų bus po lygiai, naujoji viceprezidentė Kamala Harris, pagal Senato įstatymus, taip pat galėtų balsuoti ir persvertų Senatą demokratų pusėn.

Taip pat nebaigti rinkimai dėl vieno Aliaskos senatoriaus pozicijos, tačiau ten šiuo metu solidžiai pirmauja respublikonų senatorius Danas Sullivanas.

JAV Senatas turi plačius įgaliojimus be įstatymų leidybos – šie parlamento rūmai taip pat tvirtina kandidatus į J. Bideno formuojamą vyriausybę bei, esant reikalui, Aukščiausiąjį Teismą.

Lapkričio 3 d. rinkimuose demokratai išlaikė žemųjų parlamento rūmų – Atstovų Rūmų – kontrolę.

Tokia rinkimų baigtis, kuomet respublikonai išlaiko Senatą, o demokratai – Atstovų Rūmus, priverstų J. Bideną pasitelkti savo derybinius sugebėjimus ir ryšius Senate, kur jis dirbo 36 metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt