Pasaulyje

2020.11.10 11:44

Kaczynskis siūlė jėga vaikyti protestus: nepaklusęs policijos vadas trauksis, pareigūnai nenori mušti moterų

Agata Kondzińska, Waldemar Paś, Gazeta Wyborcza, LRT.lt2020.11.10 11:44

Jaroslawas Kaczynskis, kaip vicepremjeras saugumo reikalams, norėjo, kad policija pripažintų moterų protestus nelegaliais ir jėga juos išvaikytų. Tam prieštaravo Lenkijos vidaus reikalų ministras Mariuszas Kaminskis ir policijos vyr. komendantas Jaroslawas Szymczykas, turintis atsistatydinti po Lenkijos Nepriklausomybės dienos.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Gazeta Wyborcza“ originalus kūrinys.

„Jau susitarta dėl Szymczyko atleidimo, o ministerija ieško, kas jį pakeistų šiame poste“ – sako „Gazeta Wyborcza“ šaltinis. Kitas priduria: „Szymczykas žino, kad neteko malonės ir jaučia, kad tai paskutinė galimybė nuveikti kažką svarbaus policijos įvaizdžiui.“

Turėjo reaguoti griežtai

J. Szymczyko atsistatydinimo priežastimi tapo pastarųjų dviejų savaičių įvykiai. Iš dienraščio turimos neoficialios informacijos aiškėja, kad „dideli policijos veiksmai buvo planuojami spalio 25 dieną”, pirmą sekmadienį po Konstitucinio teismo sprendimo, sugriežtinančio abortų įstatymą.

„Pagal informaciją, kuri šeštadienį pasiekdavo mažesnes rinktines, demonstracijos turėjo būti pripažintos nelegaliomis ir mes turėjome pažvelgti į jas kaip į bet kokius nelegalius žmonių susibūrimus gatvėse, tai yra griežtai“, – teigia policininkas, dirbantis vienoje iš vaivadijos nuovadų.

Toliau jis pasakoja, kad sekmadienio rytą pasitarime, kuriame dalyvavo vyr. policijos komendantas, vaivadijos policijos vadovai išgirdo, kad „turi veikti apdairiai, atsargiai, ginti silpnuosius nuo stipresnių, tai yra veikti taip, kaip ir priklauso policijai“.

„Kiekvienas turime žmonas, motinas. Protestų mastas pritrenkė mus visus. Mano mieste į gatvės išėjo 3 proc. gyventojų! Žinau, kad pačios organizatorės net to nesitikėjo, – pabrėžia pareigūnas. – Vėliau girdėjome iš vadovybės, kad mūsų reakcija buvo teisinga, kad policijos užduotis yra deeskalavimas ir kad turėjome elgtis taip, kad nekiltų neramumai. Žinojome, kad tai buvo įmanoma vyriausiojo komendanto dėka.“

Dienraščio šaltiniai valdžioje teigia, kad greito susidorojimo su protestuojančiais šalininku buvo vicepremjeras saugumo reikalams Jaroslawas Kaczynskis, vadovaujantis Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos, nacionalinės gynybos ir teisingumo ministerijoms.

Kai kurie ministrai netgi tvirtina, kad J. Kaczynskis reikalavo J. Szymczako atsistatydinimo, tačiau tam prieštaravo vidaus reikalų ir administracijos ministras Mariuszas Kaminskis.

„Kaczynskis išgyvena kultūrinį šoką, sėdi alėjose ir klauso Brudzinskio arba Terleckio patarimų. Deja, PiS („Teisė ir teisingumas“) yra bepročių banda, kuri norėtų panaudoti prieš protestuojančius vandens patrankas, – pasakoja dienraščio pašnekovas, atstovaujantis partijos štabui, įsikūrusiam Nowogrodzka gatvėje. – Ką gautume mainais? Vakarai gautų vaizdus, kaip Lenkijoje mušamos moterys. Galbūt maištą policijoje, nes ne kiekvienas norėtų vykdyti šiuos įsakymus. O juk mums trūksta darbuotojų, policininkai negali pasigirti dideliais atlyginimais, pasinaudotų biuleteniais, po tokių įvykių jau neturėtume jokios manevro galimybės, jokių veiksmų prieš protestuojančius.“

Šeštą protestų dieną PiS netikėtai internete išplatino J. Kaczynskio vaizdo kreipimąsi. Vicepremjero pareigas einantis partijos pirmininkas teigė, kad „valdžia turi ne tik teisę, bet ir prievolę pasipriešinti demonstracijoms. Reikia tam priešintis, tai mūsų pareiga, piliečių pareiga“.

Toliau J. Kaczynskis ragina: „Ginkime Lenkiją, ginkime patriotizmą ir parodykime ryžtą ir drąsą. Šiandien yra laikas kai turime mokėti pasakyti „ne“ visiems tiems dalykams, kurie gali mus sunaikinti. Bet tai priklauso nuo valstybės, valdžios aparato, tačiau visų pirma nuo mūsų, mūsų ryžto ir drąsos. Apginkime Lenkiją.“

Šioje situacijoje M. Kaminski pasisakė tik kartą, tačiau akcentavo Mišių trukdymą ir bažnyčių naikinimą. Užtat teisingumo ministras ir generalinis prokuroras Zbigniewas Ziobro liepė suimti „nelegalių protestų“ organizatorius.

„Tokie asmenys bus laikomi nusikaltėliais. Jiems gresia iki aštuonerių metų kalėjimo už sukeltą žalą sveikatai ir gyvybei“, – interviu radijui „Radio Maryja“ sakė teisingumo viceministras Michalas Wosas.

„Gana”

Praėjus porai dienų nuo J. Kaczynskio kalbos, J. Szymczykas Lenkijos radijo eteryje aiškino, kad policija neveikė švelniai: „Ryšium su agresyviu elgesiu protestų metu, iki šiol sulaikėme apie 80 asmenų. Iškėlėme daugiau nei 100 bylų dėl objektų naikinimo. Kiekvienu agresijos ar naikinimo atveju policijos reakcija yra žaibiška.“

Tačiau kartu aiškino, kad daugiau nei penkių žmonių susibūrimas pandemijos metu yra nusižengimas, o ne nusikaltimas. Nusižengimas nesuteikia policininkams pagrindo sulaikymui.

Dabar J. Szymczykas privalės atsakyti už tokią savo poziciją. Praeitą savaitę jis nedalyvavo vaivadijos komendantų vaizdo konferencijoje, kurioje veikė jo pavaduotojai.

„Kartu su Szymczyku savo darbo gali netekti kai kurie pavaduotojai ir dalis vaivadijos komendantų. Pats Szymczykas galvoja apie pensiją ir tobulina anglų kalbą, nes nori įsidarbinti „Interpole“, – teigia policininkas. – Szymczykas atsistatydins po lapkričio 11-osios dėl sveikatos būklės – tikriausiai taip viskas bus pateikta.“

Taip pat daugėja žiniasklaidos spekuliacijų. Portalas Onet.pl rašo, kad vyriausiasis komendantas grasino atsistatydinti dėl politikų spaudimo. Jis, neva, turėjo pasipriešinti M. Kaminskiui, kuris kišdavosi į policijos personalo politiką.

Tarp galimų J. Szymczyko įpėdinių minimas Varšuvos policijos vadovas, vyr. inspektorius Pawelas Dobrodziejus ir vaivadijos komendantas Gdanske, vyr. inspektorius Andrzejus Lapinskis, ankščiau dirbęs Lodzėje.

P. Dobrodziejus buvo atsakingas už policijos veiksmus per gegužę vykusius verslininkų protestus. A. Lapinskis mėgsta rodytis kartu su PiS politikais. 2019 metais, likus savaitei iki rinkimų į Europos Parlamentą, Opočne vykusiame Kaimų šeimininkių klubų kongrese jis šoko ir dainavo pagal garsios lenkų liaudies dainos „Szła dzieweczka do laseczka“ muziką kartu su Joanna Kopcinska ir Witoldu Waszczykowskiu (šiandien europarlamentarais) ir Antoniu Macierewicziumi.

„Girdime, kad nauji vadovai turės griežtai susidoroti su protestais. Galvojame, kaip pasielgti. Gauti biuletenį jokia išeitis, nes nežinosime, kas išeis prieš moteris ir su kokiais ketinimais. O mes jas palaikome“, – pabrėžia dienraščio pašnekovas, dirbantis policijoje.

Prie straipsnio prisidėjo Blanka Rogowska, Pawelas Rutkiewiczius.

Originalų tekstą lenkų k. galite skaityti čia.