Naujienų srautas

Pasaulyje2016.02.08 09:49

Rio de Žaneiro karnavalą temdo baimė dėl Zikos viruso

BNS 2016.02.08 09:49

Ekstravagantiškus kostiumus vilkintys ir uodų repelentais išsitepę pagrindiniai Rio de Žaneiro karnavalo atlikėjai sekmadienį šoko skambant trankiems sambos muzikos ritmams, pradėdami didžiausią pasaulyje vakarėlį, kurį temdo susirūpinimas dėl Zikos viruso protrūkio.

Apie 70 tūkst. gerbėjų džiaugsmingai šaukė, dainavo ir judino klubus specialiai pastatyto Rio de Žaneiro šokių stadiono – Sambodromo – tribūnose, kai besivaržančių sambos mokyklų nariai žygiavo pro šalį, pasipuošę plunksnomis ir blizgučiais, demonstruodami daug apnuoginto kūno ir šokdami ant įspūdingų platformų, tarp jų vaizduojančių pilis, piratų laivus ir dievybes.

Geriausių 12-os iš maždaug 100 šiame Brazilijos mieste veikiančių sambos mokyklų pasirodymai kasmet tampa karnavalo sezono kulminacija. Į šią šventę, trunkančią kelias savaites, šiemet susirinko apie 5 mln. žmonių.

Paradai, per kuriuos kiekviena mokykla rengia tūkstančių savo šokėjų, būgnininkų ir dainininkų pasirodymus, tęsėsi visą naktį iš sekmadienio į pirmadienį, o finalinė jo dalis vyks kitą vakarą.

Šių linksmybių negalėjo sustabdyti niekas – netgi baimė dėl uodų pernešamo Zikos viruso, siejamo su Brazilijoje pagausėjusiais kūdikių apsigimimais.

„Mes visi pasipurškę repelentais, – sakė 27 metų Yasmin Victoria, sambos mokyklos „Uniao da Ilha“ šokėja. – Nemanau, kad kokie nors nuogąstavimai galėtų sustabdyti šį karnavalą.“

Rio de Žaneiras yra pirmasis Pietų Amerikos miestas, kuriame ateinantį rugpjūtį bus surengta vasaros olimpiada, o karnavalo parado atidaryme buvo perteiktas nekantrus to renginio laukimas, kai buvo pademonstruotas didžiulis olimpinio fakelo modelis.

„Uniao da Ilha“ mokykla savo parado tema pasirinko olimpiadą: jos šokėjai demonstravo senovės graikų dievus, dziudo kovotojus, ore pakabintus dviračius minančius lenktynininkus. Taip pat buvo užuominų apie vėliau vyksiančias parolimpines žaidynes – dalis mokyklos narių šoko ir dainavo sėdėdami neįgaliųjų vežimėliuose.

Sambos mokyklos išleidžia apie 3 mln. dolerių savo pasirodymams, kuriems ruošiamasi apskritus metus, nors pats šou tetrunka valandą. Nors dauguma kolektyvo narių už šias pastangas negauna jokio atlyginimo, jų choreografijai gali pavydėti Brodvėjus.

Šiemet dėl ekonomikos krizės karnavalo tviskesys buvo šiek tiek blankesnis, nes sumažėjo rėmėjų ir pabrango importuojamos medžiagos, iš kurių siuvami kostiumai. Be to, 48-iuose kituose Brazilijos miestuose karnavalo šou buvo apskritai atšaukti.

Stringant ekonomikai ir tvyrant politinei įtampai Brazilijai tikrai nereikėjo dar vienos krizės, tačiau Zikos virusas, pernešamas uodų Aedes aegypti ir, kaip įtariama, sukeliantis kūdikių smegenų bei galvos vystymąsi sutrikdančią mikrocefaliją, gerokai aptemdė linksmybes.

Nuogąstavimus didino kol kas nepatvirtinti pranešimai, kad virusas taip pat gali plisti per kontaktą su užsikrėtusio žmogaus seilėmis ir krauju.

Anksčiau šią savaitę JAV medicinos pareigūnai oficialiai patvirtino pirmąjį atvejį, kai Zikos virusu buvo užsikrėsta per lytinius santykius.

Brazilijos valdžia ėmėsi veiksmų, pasiųsdama karius ir savivaldybių sveikatos apsaugos darbuotojus naikinti uodų dauginimosi vietų ir šviesti visuomenės visoje šalyje.

Prieš prasidedant paradui Sambodromas buvo išpurkštas priemonėmis nuo uodų, o panašios kovos su ligų platintojais komandos bus pasiųstos į Rio de Žaneiro rajonus prieš olimpiadą, kuri prasidės lygiai po šešių mėnesių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi