Pasaulyje

2020.11.09 16:49

Politologas: Trumpo žingsnis skųsti rezultatus suprantamas, bet rinkimų baigties tai nepakeis

Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2020.11.09 16:49

Nepaisant ginčijamų rinkimų rezultatų, Jungtinės Valstijos prezidentą jau turi ir balsų perskaičiavimai ar teisiniai skundai jo nepakeis, įsitikinęs VU TSPMI docentas Kęstutis Girnius. Tačiau konstatuoti to kaip fakto neskubančių Donaldo Trumpo bendražygių Respublikonų partijoje laikysena yra suprantama ir susijusi su dar vienu rinkimų procesu, priduria LRT RADIJO pašnekovas.


D. Trumpui nepripažįstant pralaimėjimo rinkimuose, jo konkurento Joe Bideno pereinamojo laikotarpio komandos tinklapyje jau įvardijamos prioritetinės sritys – COVID-19, rasinis teisingumas, ekonomikos atkūrimas, klimato kaina. Tuo tarpu pareigas vis dar einantis prezidentas savaitgalį žaidė golfą savo klube netoli Vašingtono, kur jis buvo ir tuomet, kai paskelbta, jog J. Bidenas užsitikrino pakankamai rinkimų kolegijos narių balsų pergalei prezidento rinkimuose balsų. D. Trumpas ketina skųsti rezultatus bent keliose valstijose.

Pasak su LRT RADIJU kalbėjusio Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docento K. Girniaus, teisiniai skundai įtakos galutiniam rinkimų rezultatui neturės.

„Nemanau, kad bus sudėtinga ponui Trumpui palikti tuos rūmus. Jis kreipsis į teismą, bet, manau, jam nepasiseks. Palyginus su 2000 metais, vieninteliu kartu, kai teismai priėmė nutarimą, buvo klausimas tik dėl vienos valstijos, Floridos, ir tik vienoje jos dalyje – aplink Majamio miestą. Ir skirtumas buvo vos apie 2000 balsų“, – sakė politologas.

D. Trumpo situacija keblesnė, mat išskyrus kiek daugiau nei 10 tūkst. balsų atotrūkį Džordžijoje (tai sudaro 0,2 proc. dalyvavusių rinkėjų), kuri jau paskelbė atliksianti balsų perskaičiavimą, jo atsilikimas kitose svarbiose valstijose – Pensilvanijoje, Nevadoje, yra didesnis ir siekia kelias dešimtis tūkstanči balsų.

Jeigu dabartinio prezidento teiginiai apie „pavogtą pergalę“ yra, pasak K. Girniaus, negebėjimo susitaikyti su pralaimėjimu pasekmė, tai dalies respublikonų nenoras pripažinti nepalankų rezultatą turi kitą ir visiškai racionalų paaiškinimą.

„Džordžijos valstijoje sausio 5 dieną bus rinkimai į dvi Senato vietas. Jei respublikonai laimi abi ar vieną iš tų vietų, jie užsitikrina daugumą Senate ir galės blokuoti, trukdyti Bidenui dirbti. Aš manau, kad viena priežastis, kodėl senatoriai ar kiti nepasisako, neragina Trumpo pripažinti, jie nenori nuvilti Trumpo rinkėjų, kurie bus nepaprastai svarbūs, kai vyks rinkimai Džordžijoje. Tie Trumpo rėmėjai galėtų jaustis išduoti ir neitų balsuoti, manau, tai yra pagrindinė priežastis“, – LRT RADIJUI aiškino jis.

Tiesa, K. Girnius taip pat akcentuoja, jog galutiniai rinkimų rezultatai oficialiai dar nėra patvirtinti, nors suskaičiuoti balsai ir projekcijos rodo užtikrintą J. Bideno pranašumą. Apeliacijų teikimo laikas ir perskaičiavimai valstijų lygmeniu turi būti baigti iki gruodžio 8 dienos.

„Reikia prisiminti, kad niekas oficialiai rinkimų rezultatų nėra paskelbęs. Amerikoje nėra Vyriausiosios rinkimų komisijos, kuri pasakytų, kas kiek balsų surinko. Net atskiros valstijos nėra oficialiai pranešusios, kiek balsų gavo vienas ar kitas kandidatas. Viskas grindžiama žinių agentūrų skaičiavimais ir pranešimai, kurie paprastai pasitvirtina“, – kalbėjo K. Girnius.

Visgi VU TSPMI docentas sako, kad JAV prezidentas, nors procesas ir užsitęs, yra aiškus. „Tai, ką Trumpas daro, precedento neturi. Ir nėra jokių vilčių, kad jis galėtų laimėti – tai beviltiškas, bravūriškas Trumpo žingsnis“, – sakė K. Girnius.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Lietuvos diena“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt