Pasaulyje

2020.11.08 20:29

Estijos ministrai: JAV rinkimai yra suklastoti, Bidenas ir jo sūnus yra korumpuoti tipeliai

atnaujinta 20.35
LRT.lt2020.11.08 20:29

Estijos vidaus reikalų ministras Martas Helme, jo sūnus finansų ministras Martinas ir europarlamentaras Jaakas Madisonas kalbėdami estų radijui pareiškė, kad JAV prezidento rinkimų rezultatai yra suklastoti, o Joe Bideno tapimas JAV vadovu reikštų Amerikos nuosmukį. Tai praneša „Delfi.ee“, kurį cituoja Estijos visuomeninis transliuotojas ERR.

Šiuos teiginius jau pasmerkė Estijos premjeras Juri Ratas, užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu. Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid pareiškė, kad ministrų pasisakymas yra „išpuolis prieš Estijos saugumą“, todėl ji žada šaukti Valstybės gynimo tarybą aptarti šį incidentą, rašo ERR.

Visi trys skandalingai pasisakę estų politikai priklauso populistinei Konservatorių liaudies partijai (EKRE).

„Manau, nekyla klausimų – šie rinkimai buvo suklastoti. (...) Tikiu, kad prieš tai turi pasisakyti visi normalūs žmonės. Nėra prasmės kalbėti apie demokratiją ar teisės viršenybę situacijoje, kur rinkimus galima suklastoti taip atvirai ir masiškai“, – pareiškė Martinas Helme.

D. Trumpo šalinininkai ir jis pats atsisako pripažinti JAV prezidento rinkimų rezultatus ir teigia, kad rinkimai buvo suklastoti, tačiau kol kas nėra tą įrodančių duomenų.

Estijos vidaus reikalų ministras Martas Helme pareiškė, kad Joe Bidenas rinkimuose laimėjo dėl „deep state“ (slaptos valstybę valdančios struktūros) sąmokslo. „Joe Bidenas ir Hunteris Bidenas yra korumpuoti tipeliai“, – pareiškė estų ministras.

Tai atliepia D. Trumpo ir jo šalininkų kaltinimus H. Bidenui nešvariais sandoriais dirbant Ukrainos dujų milžinėje „Burisma“. Korupcijos ir nusikalstamos veiklos įrodymų JAV teisėsauga neturi.

Estijos politikai taip pat svarstė, kad JAV esą laukia pilietinis karas.

Populistine retorika ir antiimigraciniu požiūriu pagarsėjusi euroskeptiška EKRE prisijungė prie valdančiosios koalicijos praėjusių metų kovą rinkimuose surinkusi beveik penktadalį balsų.

EKRE politikai sukėlė skandalą, kai duodami priesaiką rankomis rodė „O.K.“ simbolio gestą, kuris yra tapęs baltųjų viršenybės ideologijos šalininkų atpažinimo ženklu. Tada Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid pareiškė, kad Vyriausybė gali kelti pavojų šalies užsienio politikai ir ryšiams su sąjungininkais.

Europos Komisija neseniai įspėjo Estiją dėl rasizmo ir ksenofobijos, Holokausto neigimo toleravimo.