Pasaulyje

2016.02.07 23:25

Taivane po stipraus žemės drebėjimo 14 žmonių yra žuvę, daugiau kaip 100 – dingę

BNS 2016.02.07 23:25

Galingas žemės drebėjimas Taivane pirmosiomis šeštadienio valandomis sugriovė 16–17 aukštų gyvenamąjį kompleksą, kuriame buvo pilna žmonių, susirinkusių sutikti Naujų metų pagal mėnulio kalendorių.

Taivane gelbėtojai vėlai šeštadienį vis dar ieškojo daugiau kaip 100 žmonių, dingusių po to, kai salos pietus priešaušriu sukrėtė galingas žemės drebėjimas, per kurį sugriuvo daugiaaukštis gyvenamasis namas, žuvo mažiausiai 14 ir buvo sužeista šimtai žmonių.

Beveik 340 žmonių išgelbėta iš griuvėsių Tainano mieste, labiausiai nukentėjusiame per šį žemės drebėjimą. Maždaug 2 tūkst. ugniagesių ir karių, naudodamiesi kopėčiomis, kranais ir kita įranga, tikrino nugriuvusį 17 aukštų gyvenamąjį namą, kurio šonas susilankstė kaip armonika.

Vietos pareigūnai šeštadienį vakare sakė, kad daugiau kaip 100 žmonių tebėra dingę ir kad gelbėtojai skubėdami jų ieško. Taivano oficialioji Centrinė naujienų agentūra pranešė, kad yra dingę 172 žmonės.

Drebėjimas įvyko likus dviem dienoms iki Naujųjų metų pagal Mėnulio kalendorių pradžios, kuri yra svarbiausia šeimos šventė kinų kalendoriuje. Minimame pastate buvo užsiregistravę 256 gyventojai, bet jame galėjo būti daug daugiau žmonių – jų galėjo padaugėti prieš šventes, kai šeimos paprastai priiminėja svečius.

Vietos žiniasklaida pranešė, kad pastate buvo ir priežiūros centras naujagimiams ir motinoms, ir kad tarp tragedijos aukų yra vienas naujagimis.

Dauguma žmonių miegojo, kai žemės drebėjimas smogė apie 4 val. ryto vietos (penktadienį 22 val. Lietuvos) laiku. Jo židinys buvo už 35 kilometrų į pietryčius nuo Judzingo 10 kilometrų gylyje, nurodė JAV geologijos tarnyba.

„Iš pradžių purtė horizontaliai, paskui – aukštyn ir žemyn, paskui stipriai bloškė iš dešinės į kairę“, – pasakojo Tainano gyventojas Lin Bao-gui, prekiautojas automobiliais; jo mašinas sutraiškė kitoje gatvės pusėje sugriuvę gyvenamojo komplekso namai.

„Aš gulėjau lovoje, kai staiga išgirdau didelį trenksmą – tai buvo griūvančio pastato garsas“, – sakė jis.

Tainano pareigūnai pranešė, kad per drebėjimą žuvo 14 žmonių. Mažiausiai 11 buvo rasti to sugriuvusio daugiaaukščio griuvėsiuose.

Taivano nepaprastųjų situacijų valdymo informacijos centras pranešė, kad buvo sužeisti 477 žmonės, kurių 380 iki šeštadienio vakaro buvo išrašyti iš ligoninių.

Gelbėtojai sugriuvusiame pastate rado 10 dienų amžiaus kūdikio, dar trijų vaikų ir šešių suaugusiųjų lavonus, nurodė informacijos centras. Pranešta apie dar vieno žmogaus žūtį toje vietoje, bet detalės kol kas neaiškios.

Pasak pareigūnų, kitur Tainane du žmones užmušė krentantys objektai. Nėra detalių apie 14-to žmogaus žūtį, apie kurią buvo pranešta šeštadienį vakare.

Gelbėtojai iš sugriuvusio pastato ištraukė mažiausiai 247 gyvus žmones, nurodė Nepaprastųjų situacijų valdymo informacijos centras.

Visame Tainane buvo išgelbėti 334 žmonės, pranešė miesto vyriausybė.

Taivano naujienų tinklalapis „ET Today“ pranešė, kad tarp išsigelbėjusių iš Vei Guano pastato buvo ir mama su dukra, kuri po griuvėsiais net gėrė savo šlapimą belaukdama gelbėtojų, kurie pasirodė greičiau negu tikėtasi.

Gelbėtojai tikrino butą po buto, brėždami raudonus apskritimus prie langų tų butų, kuriuos jau patikrino.

„Nuėjau į pastato vidurinės dalies viršutinius aukštus, kur mes radome penkis žmones, kurių vienas buvo lovoje ir jau miręs“, – sakė 50 metų gelbėtojas Liu Wen-binas iš Taičungo.

„Kai kurie žmonės buvo rasti dušuose, kai kurie – miegamuosiuose“, – sakė jis.

Kitose Tainano vietose dešimtys žmonių išgelbėta ir evakuota iš pažeistų pastatų, paskelbtų nesaugiais po žemės drebėjimo, tai ir turgaus pastatas, ir septynaukštis; banko pastatas smarkiai pasviro, bet niekas nebuvo sužeistas ar įstrigęs.

Pasak nepaprastųjų situacijų valdymo informacijos centro, sugriuvo devyni pastatai, penki pasviro.

Išaušus per Taivano televiziją rodyti išlikę gyvi, atsargiai nukelti nuo daugiaaukščio, tarp jų ir pagyvenusi moteris su kaklo įtvaru, kiti apsisupę antklodėmis.

Kasdienio gyvenimo reikmenys, aplamdytas oro kondicionierius, metalinio balkono dalys, langai – guli surangyti griuvėsiuose.

Gelbėtojų padedami žmonės vedami iš pastato, naudojant kranus mėginama atverti užgriovusias ertmes, kuriose gali būti žmonių.

Į nelaimės vietą atvyko karines uniformas vilkintys žmonės su kastuvais, matyt, kariškiai.

Pasak reagavimo į nelaimes centro, mobilizuoti 1236 gelbėtojai, tarp kurių yra ir 840 karių. Skraido šeši sraigtasparniai, dirba gelbėtojų šunys.

Tainano miesto valdžia sakė mobilizavusi beveik 600 profesionalių ir savanorių ugniagesių.

Žemės drebėjimas buvo jaučiamas ir kitoje salos pusėje esančiame Taibėjuje, bet čia ramu, niekas negriuvo, niekas nenukentėjo.

Žemyninėje Kinijoje smūgiai taip pat buvo jaučiami; Pekino valdžia siūlo pagalbą, jei prireiktų.

Įspūdingai sugriuvus gyvenamajam daugiaaukščiui, kyla klausimų, ar 1989 metais statyta patikimai. Tainano administracija sakė, kad Vei Guano pastatas iki žemės drebėjimo nebuvo laikomas pavojingu, o Taivano vidaus reikalų ministras Chen Wei-zenas pareiškė, kad specialiu tyrimu bus nustatyta, ar statybos nebuvo skubotos.

Taivanas yra ties dviejų tektoninių plokščių sandūra, tad žemės drebėjimai dažnoki, nors paprastai jie būna gana silpni, išskyrus 1999 metus, kai vidurio Taivane per 7,6 balo žemės drebėjimą žuvo daugia kaip 2300 žmonių.

Ir 2013 metais 6,3 balo žemės drebėjimas pražudė keturis žmones ir sukėlė daugybę nuošliaužų.