Pasaulyje

2020.11.07 17:37

Dar viena Macrono iniciatyva – judėjimas Šengeno erdvėje jau nebebūtų toks pat

Andrew Rettman, euobserver, LRT.lt2020.11.07 17:37

Po pastarojo meto teroristinių išpuolių Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pažadėjo atlikti esminę laisvo judėjimo ES reformą.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUobserver“ originalus kūrinys.

„Aš pasisakau už esminį Šengeno erdvės pertvarkymą, kad būtų galima iš naujo apgalvoti, kaip organizuoti judėjimą ir kaip sustiprinti bendrą mūsų sienų saugumą, pasitelkus tinkamas pasienio pajėgas“, – ketvirtadienį (lapkričio 5 d.) lankydamasis Prancūzijos ir Ispanijos pasienyje kalbėjo jis apie didesnę dalį iš 27 ES valstybių apimančią Šengeno zoną, kurioje keliaujant nereikalingas net pasas.

Anot jo, neseniai Paryžiuje, Nicoje ir Vienoje įvykdyti džihadistų išpuoliai parodė, kad „terorizmo grėsmė yra visur“.

Žudynes Paryžiuje ir Vienoje organizavę asmenys gyveno Europoje, tačiau „teroristas, Nicoje nužudęs tris mūsų tėvynainius, prieš surengdamas mūsų šalyje išpuolį perėjo keletą sienų“, – pastebėjo E. Macronas.

Minėtas vyras iš Tuniso laivu atplaukė į Italiją, o tada traukiniu atvyko į Prancūziją.

Tuo tarpu Vienoje išpuolį surengęs asmuo buvo nuvykęs į Slovakiją, kad įsigytų amunicijos, nors prieš tai Austrijoje buvo teistas už teroristinių išpuolių planavimą.

„Privalome sustiprinti kovą su nelegalia imigracija ir prekyba žmonėmis, kuri vis dažniau yra siejama su terorizmu“, – sakė E. Macronas.

„Turėtume iš pagrindų pertvarkyti Šengeno erdvę, kad dar kartą apgalvotume, kaip ji veikia, sustiprintume bendrą sienų apsaugą realiomis saugumo policijos pajėgomis prie zonos išorės sienų, taip pat turėtume užtikrinti savo taisyklių integraciją ir... sutelkti mūsų ministrų, atsakingų už vidaus ir saugumo reikalus, pastangas“, – pridūrė jis.

Daugiau informacijos E. Macronas nepateikė, bet pažadėjo atsivežti realius pasiūlymus į gruodžio mėnesį vyksiantį ES viršūnių susitikimą.

Prancūzijos pareigūnas naujienų agentūrai „Reuters“ sakė, kad, planuodamas šias reformas, E. Macronas tikisi Austrijos, Nyderlandų ir Vokietijos paramos.

Trečiadienį Italijos užsienio reikalų ministras Luigi Di Maio, sakė, kad „bet kas gali įvažiuoti į bet kurią valstybę narę ir kirsti visą Europą. Rizika per didelė, Europa pernelyg pažeidžiama“.

Šiandien neteisėtai į ES atvykstančių asmenų yra kur kas mažiau nei 2015 m. migracijos krizės įkarštyje, kai į bloką atvyko daugiau kaip milijonas žmonių.

Tačiau, remiantis Europos Komisijos duomenimis, 2019 m. ES buvo išaiškinti 628 tūkst. nelegaliai gyvenančių asmenų – 10 proc. daugiau nei 2018 m.

Kelios ES valstybės, taip pat ir Jungtinė Karalystė, įspėjo apie padidėjusią naujų džihadistų išpuolių riziką, po to, kai E. Macrono pasisakymas, ginantis Prancūzijos žiniasklaidos ir akademinės visuomenės teisę naudoti pranašo Mahometo karikatūras, įsiutino musulmonus.