Pasaulyje

2016.02.05 16:01

J. Assange`as ragina įgyvendinti JT nurodymą nevaržyti jo laisvės

Penktadienį speciali Jungtinių Tautų (JT) darbo grupė pateikė oficialias išvadas dėl skandalingai pagarsėjusio „Wikileaks“ tinklalapio įkūrėjo Juliano Assange‘o situacijos – kaip rašoma nepriklausomų ekspertų išvadose, australo laisvė apribota neteisėtai, tad suvaržymai turėtų baigtis, o įtariamojo laisvė gerbiama.

Ketvirtadienį Didžiosios Britanijos spaudoje pasirodė pranešimai, kad ši žmogaus teises ginanti organizacija nusprendė, kad 3,5 metų trunkantis J. Assange‘o slapstymasis Ekvadoro ambasadoje nuo Švedijos prokuratūros prilygsta neteisėtam sulaikymui.

„Tai nėra teismas, bet darbo grupės sprendimai privalomi – ji savo darbe remiasi Tarptautinių žmogus teisių normomis, o jos yra privalomos šalims, kurios jas ratifikavo. Taigi, jei darbo grupė nusprendžia, kad X ar Y atveju tas žmogus prarado laisvę, nes pažeistos jo tarptautiniu mastu pripažįstamos teisės, tada sprendimas bus netiesiogiai, bet teisiškai įpareigojantis atitinkamai valdžiai bei valstybei“, – padėtį aiškino JT atstovas Christophe‘as Peschouxas.

D. Britanija ir Švedija išvadas atmetė

Didžioji Britanija penktadienį atmetė Jungtinių Tautų darbo grupės išvadas, pareiškusi, kad jas užginčys.

„Tai nieko nekeičia. Kategoriškai atmetame bet kokius pareiškimus, kad Julianas Assange‘as yra savavališko sulaikymo auka. Jungtinė Karalystė jau aiškiai pasakė Jungtinėms Tautoms, kad mes oficialiai užginčysime darbo grupės nuomonę“, – rašoma vyriausybės išplatintame pareiškime.

Penktadienį Švedijos vyriausybė taip pat atmetė Jungtinių Tautų (JT) teisės ekspertų išvadą, skelbia „Reuters“.

Anot Švedijos vyriausybės, 2012 m. J. Assange‘as savanoriškai nusprendė likti Ekvadoro ambasadoje Londone, kur yra lig šiol.

„Švedijos pareigūnai neturėjo jokios įtakos jo sprendimui ten likti. J. Assange‘as bet kada gali palikti ambasadą“, – teigė Švedijos vyriausybė, atsakydama į JT ekspertų išvadas.

Anksčiau Švedijos prokuratūra pareiškė, kad laikosi nuomonės, jog J. Assange‘as tiesiog slapstosi nuo švedų teisėsaugos. Jo advokatai pripažįsta, kad jo byla užsiimanti prokurorė privalo ginti ir išprievartautos moters interesus.

„Jam nebuvo pareikšti įtarimai išprievartavimu, jis penkerius metus kviečiamas apklausai ir trejus su puse metų praleido kalėjime – ambasadoje. Manau jis ganėtinai nukentėjo ir Švedija turėtų interpretuoti Europos žmogaus teisų konvenciją taip, kaip ją mato Jungtinės Tautos. Ji negali tam prieštarauti – tai būtų labai amoralu“, – teigė J. Assange‘o advokatas Peras E. Samuelssonas.

Ragina įgyvendinti nurodymą nevaržyti jo laisvės

J. Assange`as  paragino Didžiąją Britaniją ir Švediją įgyvendinti Jungtinių Tautų darbo grupės paskelbtą nutarimą, kad jam turėtų būti leista netrukdomai palikti Ekvadoro ambasadą Londone, kur šis aktyvistas slapstosi nuo 2012 metų.

„Dabar Švedijai ir Jungtinei Karalystei tenka užduotis visiškai įgyvendinti tą nutartį“, – sakė J. Assange'as per tiesioginę vaizdo transliaciją iš ambasados pastato.

J. Assange`as jau ilgiau negu trejus metus slapstosi Ekvadoro ambasadoje Londone, vengdamas būti išduotas Švedijai, kuri jį įtaria išprievartavimu, nors aktyvistas tuos kaltinimus neigia.

Australas baiminasi, kad jis galiausiai būtų išduotas Jungtinėms Valstijoms, norinčioms jį teisti dėl šimtų tūkstančių įslaptintų karinių ir diplomatinių dokumentų nutekinimo.

JT darbo grupė dėl savavališko sulaikymo, išnagrinėjusi J. Assange'o skundą, penktadienį paskelbė, kad trukdymas „WikiLeaks“ įkūrėjui išvykti iš Ekvadoro ambasados prilygsta „neteisėtam laisvės suvaržymui“.

Įtariamas išprievartavimu

Švedijos prokuratūra jau penkerius metus siekia apklausti J. Assange‘ą dėl įtarimų, kad jis išprievartavo vieną iš savo rėmėjų. Savo ruožtu įtariamasis, kuris išgarsėjo paviešinęs pavogtus slaptus Jungtinių Amerikos Valstijų diplomatinius ir karinius dokumentus, tvirtina, kad Švedija siekia jį išduoti amerikiečiams, todėl ir pasiprašė prieglobsčio Jungtinėms Amerikos Valstijoms nesimpatizuojančiame Ekvadore.

2012 metų vasarą pralaimėjęs apeliaciją Didžiojoje Britanijoje dėl Švedijoje išduoto arešto orderio, J. Assange‘as pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas ir pasiprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje.

Nuo to laiko J. Assange‘as slepiasi ambasadoje Londone, nes britų policija tebeturi jo arešto orderį ir grasina jį suimti. Toks britų policininkų budėjimas jau kainavo dešimtis milijonų eurų, bet padėtis nesikeičia, todėl „Wikileaks“ įkūrėjas ir kreipėsi į Jungtinių Tautų darbo grupę, kuri tiria neteisėto sulaikymo atvejus.