Pasaulyje

2020.11.05 23:39

Atsistatydinęs Kosovo lyderis Hashimas Thaci sulaikytas Hagoje

BNS2020.11.05 23:39

Atsistatydinęs Kosovo prezidentas Hashimas Thaci ketvirtadienį buvo sulaikytas Hagoje, praėjus vos kelioms valandoms po jo pareiškimo, kad traukiasi iš posto, siekdamas apsiginti tame mieste įsikūrusiame specialiajame teisme nuo kaltinimų nusikaltimais žmonijai ir karo nusikaltimais.

H. Thaci, kuris per 10-ąjį dešimtmetį vykusį karą už nepriklausomybę nuo Serbijos vadovavo partizanams, ir dar du įtariamieji „perkelti į Kosovo specialiojo tribunolo sulaikymo įstaigas“ Hagoje, sakoma teismo pranešime.

H. Thaci pranešė apie savo atsistatydinimą per spaudos konferenciją, vykusią ketvirtadienį Prištinoje. Jis pareiškė žengiąs tokį žingsnį siekdamas „apsaugoti Kosovo prezidento institucijos vientisumą“.

„Jokiomis aplinkybėmis neleisiu sau stoti prieš teismą kaip Kosovo Respublikos prezidentui. Taigi, siekdamas apsaugoti prezidento institucijos ir šalies vientisumą, taip pat piliečių orumą, atsistatydinu iš Kosovo Respublikos prezidento pareigų“, – nurodė H. Thaci.

Kaltinimus H. Thaci pareiškė tarptautinis teismas, nagrinėjantis įtariamus buvusių Kosovo etninių albanų sukilėlių lyderių nusikaltimus.

H. Thaci tvirtina nepadaręs jokių nusikaltimų per karą, kurį dauguma žmonių Kosove laiko „teisinga“ kova už nepriklausomybę nuo Serbijos priespaudos.

„Tai nelengvos akimirkos man ir mano šeimai, taip pat tiems, kas pastaruosius tris mūsų kovos už laisvę, nepriklausomybę ir valstybės kūrimą dešimtmečius rėmė mane ir tikėjo manimi“, – pridūrė H. Thaci.

Birželio mėnesį prokurorai pateikė jam 10 kaltinimų, įskaitant kaltinimus nužudymu, priverstiniu žmonių dingimu, persekiojimu ir kankinimu.

H. Thaci nesakė, kokie konkrečiai kaltinimai buvo patvirtinti, o prokurorai komentuoti atsisakė.

Su Europos Sąjungos parama 2015 metais įkurtas Kosovo specialusis tribunolas vadovaujasi Kosovo įstatymais, bet yra įsikūręs Hagoje, kad liudininkai būtų apsaugoti nuo bauginimo visuomenėje, kur politiškai vis dar dominuoja daug buvusių sukilėlių vadų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt