Pasaulyje

2020.11.05 19:01

LRT iš Lenkijos. Protestai dėl abortų draudimo: į gatves išėjo visuomenė, pavargusi nuo valdančiųjų arogancijos

Simona Vasiliauskaitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.11.05 19:01

Lenkijoje ir toliau vyksta protestai dėl abortų įstatymo, kurio naujausiomis pataisomis buvo stengiamasi dar labiau sugriežtinti, kokiais atvejais gali būti atliekamas abortas. Į gatves išėjo tūkstančiai žmonių, nors šalyje sergamumas COVID-19 – rekordinis. Kaip sako LRT RADIJO bendradarbė Varšuvoje Ewelina Mokrzecka, nors griežtesnis įstatymas neįsigaliojo, tačiau protestai šalyje nesiliaus, kol nebus įvykdyti didesni pokyčiai.

E. Mokrzecka teigia, kad į gatves išėjo ne tik opozicijos, tačiau ir valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ šalininkai, kuriems nusibodo valdančiųjų arogancija, bažnyčios įtaka politikai.


– Lenkijoje tęsiasi protestai dėl abortų draudimo, dabar jie persikelia į mažesnius miestus. Kokia padėtis Varšuvoje, kur šiuo metu esi?

– Varšuvoje ramu. Apie protestus primena plakatai languose bei balkonuose su streiko simboliu – raudonu žaibu. Ir norėčiau pabrėžti, kad šitas vaizdas gana dažnas. Šiandien didesnis protestas vyks Otvocke, apie 30 km nuo Varšuvos. Organizatoriai pabrėžia, kad verta remti protestuojančius mažesnėse miestuose bei miesteliuose, nes būtent ten žmonės patiria labai didelių represijų darbe, jos liečia mokinius bei studentus.

Trečiadienį Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis paprašė protestuojančių, kad savo nepasitenkinimą demonstruotų internete, o ne gatvėse dėl augančio užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičiaus. Tas raginimas sukėlė visuomenės pyktį, kuri nesiruošia likti namuose.

„Visuotinis moterų streikas“ viename iš socialiniu tinklų paprašė savo šalininkių ir šalininkų, kad nesiliautų protestuoti ir paragino išeiti į gatves kiekvieną pirmadienį. Taigi dideli protestai vyks po savaitgalio. Priminsiu, kad prieš savaite Varšuvoje protestavo apie 100 tuks. žmonių, o visoje Lenkijoje apie 800 tūkst. Ketvirtadienį protestų organizatoriai informavo apie netrukus skelbiamą visuotinį streiką.

„Kiekvienas eina dėl savęs, bet einame kartu ir tai yra Solidarumas. Tikslas yra vienas – nuversti PiS („Teisės ir teisingumo“ partijos – LRT.lt) Vyriausybę“, – rašo organizatoriai ir netrukus skelbs visuotini streiką.

Kai kalbėjau su varšuviečiais, tai dažnai girdėjau, kad į gatves išeina ne tik dabartinės valdžios priešininkai, bet ir šalininkai, kurie pavargo nuo valdančiųjų arogancijos, dialogo su visuomene stokos ir bažnyčios vaidmenio, kuris politikoje – itin didelis. Be to didele krizę išgyvena sveikatos apsaugos sektorius.

– Lenkijoje toliau dideli susirgusių COVID-19 skaičiai – uždaromi kino teatrai, dauguma parduotuvių. Kaip atrodo gyvenimas Varšuvoje pandemijos sąlygomis? Ką sako vietiniai?

– Taip, skaičiai dideli. Ketvirtadienį šis skaičius siekia daugiau nei 27 tūkst., o tai yra 2,5 tūkstančio daugiau, nei trečiadienį. Ir tai rekordinis skaičius nuo pat pandemijos pradžios.

Manau, kad žmonės priprato ir susitaikė su tam tikrais apribojimais. Buvau Varšuvoje prieš mėnesį, dar prieš antrajai COVID-19 bangai įsibėgėjus, tada žmonės ignoravo kaukes. Dabar visi jas dėvi, bet vis dėlto nepastebėjau, kad kas nors parduotuvėse laikytųsi distancijos.

Ketvirtadienį Varšuvoje buvo atidaryta laikinoji ligoninė Nacionaliniame stadione, kur vakare bus atvežti pirmi COVID-19 pacientai. Ligoninė yra pritaikyta 1200 pacientams.

Premjeras, kuris ketvirtadienį lankėsi stadione, informavo, kad jeigu situacija su virusu plitimu nepasikeis, o sergamumas bus nustatytas 75 žmonėms iš 100 tūkst., Lenkija turės šią ar kitą savaitę užsidaryti. Taigi yra numatomas visiškas „lockdownas“ (užsidarymas – LRT.lt), kuris buvo kovo mėnesį.

Nepasitenkinimą kelia mokyklų nuo pirmadienio uždarymas. Mokytojų sąjungos skelbia, kad tam nėra pasiruošta, kad Švietimo ministerija neatliko per vasarą namų darbų ir švietimo sistema yra toje pačioje vietoje, kurioje buvo kovo mėnesį.

Nepasitenkinimą išreiškia verslininkai, pavyzdžiui, nuo šeštadienio viešbučiuose galės apsistoti tik tie svečiai, kurie keliauja darbo reikalais. Nerimą kelia nežinomybė, ar valdantieji parems verslą ar ne. Kolkas jokios pagalbos valdantieji nedeklaravo.

– Kokia valdančiųjų reakcija į protestus?

– Prezidentas Andrzejus Duda pristatė savo įstatymo projektą, kuriame siūlo vėl leisti abortus apsigimimų atveju ir tai kelia didelį nepasitenkinimą dešiniosios valdančiųjų pusės. Politikos analitikai sako, kad PiS partijoje pamažu vyksta lūžis, nes dauguma iš jų žino, kad tai, ką padarė Jaroslawas Kaczynskis ir jo tribunolas suskirstė visuomenę – į gatves išėjo moterys, kurios liks čia iki tol, kol nepasikeis valdžia. Nemanau, kad visuotinis „lockdownas“ galėtų nuraminti protestuojančius.