Pasaulyje

2020.11.05 17:56

Bidenas per žingsnį nuo pergalės: perėmė pranašumą ir Džordžijos valstijoje

atnaujinta 11.43
Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA, BNS2020.11.05 17:56

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento rinkimų rezultatai dar nėra galutinai aiškūs, bet kad laimėtų, demokratui Joe Bidenui reikia pirmauti vienoje iš valstijų, kuriose balsai tebeskaičiuojami. Donaldui Trumpui pergalė atitektų, jei jis pirmautų visose trijose. Prezidentas kartoja – dėl rinkimų baigties turės spręsti teismas.

Finišo linija artėja, įtampa auga. Kokios įtemptos varžybos dėl Baltųjų rūmų rodo tai, kad kai kuriose valstijose atotrūkis tarp kandidatų labai menkas.

Skelbiama, kad J. Bidenui pavyko perimti Džordžijos valstijos rinkikų balsus, tad jam reikia užsitikrinti dar vienos valstijos gyventojų balsus, kad galėtų švęsti pergalę rinkimuose. Šiuo metu demokratų kandidatas turi surinkęs 269 rinkikų balsus, tad jam reikia tik vieno, kad galėtų paskelbti apie savo laimėjimą.

Tą jis padaryti galėtų laimėdamas Pensilvanijoje, Nevadoje ar Arizonoje.

Prezidentas D. Trumpas vėl pabėrė kaltinimų virtinę – kad sukčiaujama, mėginama iš jo pavogti pergalę.

„Jeigu būtų skaičiuojami teisėti balsai, aš lengvai laimėčiau, bet skaičiuojami neteisėti balsai, jie stengiasi pavogti mūsų pergalę. Labai akylai sekame vėlai gautus balsus, o jų gauta daug“, – sakė jis.

Konkrečių įrodymų, kur kokie neteisėti balsai skaičiuojami, prezidento komanda dar nepateikė, bet jos dėmesys krypsta į paštu atsiųstus biuletenius. D. Trumpo teisininkai toliau teikia ieškinius teismams, bet du iš jų, Mičigane ir Džordžijoje, atmesti.

„Manau, vienintelis dalykas, ką gali padaryti D. Trumpas, tai kovoti iki galo. Kad procesas būtų visiškai skaidrus. Demokratai tai turėtų sveikinti, nebent jie tikrai sukčiauja“, – teigia prezidento sūnus Donaldas Trumpas jaunesnysis.

Atnaujinta 11.13

Stiprinama J. Bideno apsauga

JAV slaptoji tarnyba, anot „The Washington Post“, stiprina demokratų kandidato į prezidentus Joe Bideno apsaugą. Į Vilmingtoną Delavero valstijoje, kur J. Bidenas bus dar mažiausiai dieną, nusiųsta papildomai pareigūnų. Laikraštis, remdamasis dviem neįvardytais šaltiniais, rašo, jog gali būti, kad J. Bidenas čia penktadienį pasakys didelę kalbą.

Anot pranešimo, dešimtys slaptosios tarnybos pareigūnų budi Vilmingtono kongresų centre „Chase Center“, kur apsistojęs J. Bidenas su savo komanda.

„The Washington Post“ duomenimis, jų skaičius kol kas neatitinka to, kuris priklauso išrinktajam prezidentui. Saugumo tarnybos atstovė sakė, kad viešai informacija nebus komentuojama.

Didėjanti parama J. Bidenui

Taip pat pasirodė ženklų, kad respublikonų parama prezidentui ima eižėti.

Atstovų Rūmų narys Willas Hurdas sakė, kad D. Trumpo raginimas sustabdyti balsų skaičiavimą yra „pavojingas ir neteisingas, pakertantis patį pamatą, ant kurio buvo pastatyta ši šalis“.

Konservatyvių pažiūrų Ruperto Murdocho žiniasklaidos imperija, regis, ėmė keisti toną. Jo laikraštis „New York Post“ D. Trumpo įtarimus dėl sukčiavimo pavadino „neturinčiais pagrindo“, o televizija „Fox News“ nepasidavė respublikonų spaudimui anuliuoti prognozę, kad D. Trumpas pralaimės jo šansams itin svarbioje Arizonoje.

D. Trumpo tirada pasigirdo informacijai iš balsų dar nesuskaičiavusių valstijų rodant, kad J. Bidenas artėja pergalės link.

77 metų J. Bidenui dar trūksta vienos, daugiausia – dviejų svarbių valstijų, kad galėtų perimti Baltuosius rūmus. 74 metų D. Trumpui, kad išliktų valdžioje, reikia vis sunkiau pasiekiamo pergalių daugelyje valstijų derinio.

J. Bidenas, kuris žadėjo sutaikyti šalį po visuomenę nepaprastai skaldžiusių ketverių D. Trumpo valdymo metų, ragino žmones „išlikti ramius“.

„Neabejojame, kad, baigus skaičiavimą, senatorė [Kamala] Harris ir aš būsime paskelbti nugalėtojais“, – žurnalistams sakė J. Bidenas Delavero valstijos Vilmingtono mieste, kuriame gyvena.

„Procesas veikia, – sakė jis. – Skaičiavimas baigiamas. Greitai žinosime.“

Nulems Pensilvanija?

Džordžijoje, kuri paprastai remia respublikonus, D. Trumpas turėjo labai mažą, mažiau nei 1,9 tūkst. balsų persvarą, ji sparčiai tirpo ir galiausiai pranašumą įgyjo J. Bidenas.

Arizonoje ir Nevadoje nedidele persvara pirmavo J. Bidenas. Jei jis laimės abiejose šiose valstijose, jis laimės ir visos šalies rinkimus.

Tačiau didžiausia dėlionės dalis buvo Pensilvanija, kur pradinė D. Trumpo persvara vėl pamažu nyko, rinkimų pareigūnams skaičiuojant paštu atsiųstus balsalapius. Paštu dažniau balsuoja demokratus palaikantys rinkėjai.

Demokratų kandidatas jau yra užsitikrinęs 253 iš 538 Rinkikų kolegijos balsų, paskirstytų visoms 50 valstijų. Priskaičiavus Arizoną, kur pergalę J. Bidenui prognozuoja „Fox News“ ir naujienų agentūra AP, jis turi 264 rinkikų balsus.

Jei J. Bidenas laimės Pensilvanijoje, jis gaus dar 20 rinkikų balsų ir iškart užsitikrins 270 balsų, būtinų pergalei rinkimuose.

Naujausi duomenys rodė, kad D. Trumpo persvara šioje valstijoje sumažėjo iki maždaug 42 tūkst. balsų, o demokratų tvirtovėje Filadelfijoje dauguma balsų dar nesuskaičiuoti.

Keliai į pergalę

Balsų skaičiavimą labiausiai stabdo didžiulis paštu gautų balsalapių skaičius. Rekordinis skaičius rinkėjų pasirinko šį balsavimo būdą atsižvelgdami į koronaviruso pandemijos grėsmę, bet didžioji jų dalis, kaip manoma, yra demokratų šalininkai, nes D. Trumpo stovykla nuolat nuvertindavo COVID-19 grėsmę ir ragino balsuoti tiesiogiai.

Jeigu J. Bideno persvara Arizonoje išliks ir jis laimės Džordžijoje arba Nevadoje, demokratų kandidatas bus pasiekęs arba viršijęs pergalei reikalingą 270 rinkikų balsų skaičių.

Jeigu D. Trumpas laimėtų Šiaurės Karolinoje ir Džordžijoje, bet pralaimėtų Arizonoje, jo pergalę galėtų užtikrinti tik laimėjimai tiek Nevadoje, tiek Pensilvanijoje.

Vien pergalės Pensilvanijoje, kur D. Trumpas kol kas pirmauja, nepakaktų, kad jis būtų perrinktas prezidentu, net jeigu pasiimtų jam prognozuojamus tris Aliaskos rinkikų balsus.

D. Trumpui nepalanku, kad Pensilvanija nusprendė leisti įskaičiuoti balsalapius, išsiųstus paštu rinkimų dieną ar anksčiau, bet gautus ne vėliau kaip per tris dienas po pagrindinės balsavimo dienos. Pareigūnai tikisi, kad balsai bus baigti skaičiuoti penktadienį.

Dar vienas veiksnys, galintis pratęsti nežinomybę, – faktas, kad D. Trumpo kampanija pateikė skundų teismams dėl balsų skaičiavimo ar numanomo klastojimo dabartinio prezidento pergalei svarbiausiose valstijose.

D. Trumpo kampanija jau pareikalavo, kad teismas anuliuotų vėliau gautų balsalapių skaičiavimą Pensilvanijoje, pateikė ieškinius dėl numanomų pažeidimų Nevadoje ir Džordžijoje, taip pat pareikalavo perskaičiuoti balsus Viskonsine.

Svarbiausi 5 valstijų balsai (11.45 val. rezultatai)

CNN duomenimis, Pensilvanijoje D. Trumpas pirmauja kiek daugiau nei 18 tūkst. balsų. Suskaičiuota 95 proc. balsų.

Džordžijoje – pranašumą įgijo J. Bidenas, kuris už D. Trumpą jau yra surinkęs kiek daugiau nei 900 balsų. Tačiau balsavimas ten dar nesibaigė.

Nevadoje pirmauja J. Bidenas, kurio persvara – daugiau nei 11 tūkst. balsų. Suskaičiuoti 89 proc. balsų.

Arizonoje – tvirta J. Bideno persvara, čia jis pirmauja prieš priešininką daugiau nei 47 tūkst. balsų. Suskaičiuota 90 proc. balsų.

Šiaurės Karolinoje – tvirčiausia D. Trumpo persvara. Čia jis prieš demokratą pirmauja daugiau nei 76 tūkst. balsų, o suskaičiuota jau 95 proc. balsų

Atnaujinta 23.59

Nevadoje – geros žinios J. Bidenui. Ekspertai teigia, kad šioje valstijoje pergalę turėtų švęsti demokratų kandidatas.

Atnaujinta 23.37

J. Bidenas kreipėsi į JAV. jis ragina laukti, kol bus suskaičiuoti visi balsai, tačiau bent kol kas yra optimistiškas.

Savo trumpoje kalboje jis pabrėžė, kad kiekvienas balsas turi būti suskaičiuotas.

„Mes ir toliau jaučiamės labai gerai dėl to, kur viskas yra. Neabejojame, kad, baigus skaičiavimą, senatorė [Kamala] Harris ir aš būsime paskelbti nugalėtojais“, – žurnalistams sakė J. Bidenas Vilmingtone, Delavere.

Pergalei prezidento rinkimuose užsitikrinti reikalinga bent 270 rinkikų balsų.

J. Bidenas šiuo metu turi užsitikrinęs 253 rinkikų balsus, o priskaičiavus 11 balsų iš pietvakarinės Arizonos valstijos jis jų turėtų 264.

Remiantis „Fox News“ ir naujienų agentūros AP prognozėmis, J. Bidenas dar antradienio vakarą tapo nugalėtoju šioje valstijoje. Visgi kiti leidiniai to dar nepripažino, nes Arizonoje tebesitęsia balsų skaičiavimas. J. Bidenas ten kelių procentų persvara pirmauja prieš D. Trumpą.

D. Trumpas atsilieka turėdamas 214 rinkikų balsų.

J. Bideno štabas tvirtina manantis, jog jis turi pakankamai galimybių laimėti svyruojančiose valstijose, kurios dar nebaigė skaičiuoti balsų, pavyzdžiui, Pensilvanijoje.

J. Bidenas kalbėjo po susitikimo dėl COVID-19 pandemijos Wilmingtone.

Svarbiausios penkios valstijos ir svarbiausi faktai:

Arizonoje dar liko suskaičiuoti apie 450 tūkst. balsų. Šie balsai buvo atiduoti paštu ir atkeliauja iš Fenikso ir jo rajonų.

Džordžijoje liko suskaičiuoti apie 47 tūkst. balsų. Tačiau čia D. Trumpo pranašumas po truputį menksta.

Nevadoje J. Bideno pranašumas prieš priešininką auga, tačiau nėra aišku, kiek tiksliai balsų dar nesuskaičiuota.

Šiaurės Karolinoje stipriai į priekį yra išsiveržęs D. Trumpas. Liko suskaičiuoti dar 116 tūkst. balsų.

Pensilvanijoje likus suskaičiuoti 370 tūkst. balsalapių, pirmauja dabartinis JAV prezidentas, tačiau atkeliaujantys balsai jam nėra palankūs ir skirtumas nuo priešininko J. Bideno mažėja.

Atnaujinta 23.23

Vadinamojoje „svyruojančioje“ JAV Džordžijos valstijoje, turinčioje 16 rinkikų balsų, liko suskaičiuoti daugiau kaip 47 tūkst. balsalapių, ketvirtadienį pranešė valstijos rinkimų komisijos atstovas Gabrielis Sterlingas.

„Mums liko 47 277 balsalapiai“, – sakė jis žurnalistams per spaudos konferenciją.

G. Sterlingas pažymėjo, kad jiems suskaičiuoti prireiks dar šiek tiek laiko. Remiantis jo prognozėmis, balsavimo biuleteniai gali būti baigti skaičiuoti praėjus 10 dienų nuo rinkimų dienos – lapkričio 3-iosios.

„Tikimės kuo greičiau įnešti aiškumo į šių rinkimų rezultatus“, – sakė G. Sterlingas.

Naujausiais duomenimis, Džordžijoje nežymiai pirmauja dabartinis JAV prezidentas D. Trumpas su 2 438 181 balsu (49,5 proc.), bet jį vejasi demokratų kandidatas J. Bidenas, kol kas turintis 2 425 417 balsų (49,3 procento).

Pergalei užsitikrinti reikalinga bent 270 rinkikų balsų.

Atnaujinta 23.03

Pensilvanijos senatorius Bobas Casey neabejoja, kad šioje valstijoje laimės J. Bidenas, nors 23 val. duomenimis, suskaičiavus 92 proc. balsų, pranašumą išlaiko D. Trumpas.

Džordžijoje tebepirmauja D. Trumpas, tačiau prie jo artėja demokratas. Suskaičiavus 98 proc. balsų, skirtumas tarp kandidatų yra beveik 13 tūkst. balsų.

Atnaujinta 21.30

Pensilvanijoje D. Trumpo pranašumas mažėja. Suskaičiavus 92 proc. balsų, jis prieš J. Bideną pirmauja kiek daugiau nei 100 tūkst. balsų, tačiau dabar skaičiuojami paštu atkeliavę balsai, kuriuose daugiau asmenų išreiškė palaikymą demokratų kandidatui.

Demokratas vis saugiau gali jaustis ir Nevadoje, čia jis pirmauja jau daugiau nei 12 tūkst. balsų ir skirtumas tik auga.

Atnaujinta 20.59

Kova dėl balsų toliau tęsiasi Nevadoje. Čia kova dėl 6 balsų įnirtinga, tačiau vis pildomi rezultatai rodo, kad J. Bidenas vis labiau atsiplėšia nuo savo priešininko.

Nevados valstijoje, suskaičiavus 88 proc. balsų, pirmauja J. Bidenas, jis surinko 49,4 proc. balsų, o D. Trumpas – 48,5 proc. balsų. Remiantis CNN pateikiamais duomenimis, D. Trumpas nuo priešininko atsilieka kiek mažiau nei 12 tūkst. balsų.

Pensilvanija skelbia, kad jų valstijos rezultatai gali paaiškėti jau šią parą (Lietuvos laiku – penktadienio rytą). CNN skelbia, kad liko suskaičiuoti apie 550 tūkst. balsų.

Respublikonų ieškiniai dėl balsų skaičiavimo pažeidimų atmetami

CNN skelbia, kad Džordžijos valstijos teismas atmetė Džordžijos Respublikonų partijos pateiktą ieškinį dėl balsų skaičiavimo.

Mičigano teisėja ketvirtadienį atmetė JAV prezidento Donaldo Trumpo kampanijos ieškinį, susijusį su balsų skaičiavimu šioje valstijoje.

Teisėja Cynthia Stephens pažymėjo, kad ieškinys pateiktas vėlai trečiadienį, kelios valandos prieš tai, kai buvo suskaičiuoti paskutiniai balsalapiai.

Taip pat ji sakė, kad neteisinga atsakove laikyti valstijos sekretorę Jocelyn Benson, nes ji nekontroliuoja vietinio balsų skaičiavimo logistikos, nors ir yra Mičigano vyriausioji rinkimų pareigūnė.

Remiantis naujienų agentūros AP prognoze, demokratas J. Bidenas trečiadienio vakarą tapo prezidento rinkimų nugalėtoju Mičigane. 2016 metais pergalę šioje valstijoje pelnė D. Trumpas.

Ieškinyje teigiama, kad demokratė J. Benson leido skaičiuoti iš anksto atiduotus balsus nedalyvaujant abiem partijoms atstovaujančių stebėtojų komandoms. Ji buvo apkaltinta pažeidus „visų Mičigano rinkėjų konstitucinę teisę... dalyvauti sąžininguose ir teisėtuose rinkimuose“.

J. Benson jai mestus kaltinimus neigė. Didžioji ginčo dalis kilo dėl situacijos rinkimų biure Detroite, ten rinkosi D. Trumpą palaikantys protestuotojai, kai ten buvo apdorojami iš anksto balsavusiųjų balsalapiai.

Jungtinėse Valstijose prezidento rinkimų balsai tebeskaičiuojami, nors žingsnį pergalės link žengė demokratų kandidatas J. Bidenas. Skaičiuojama, kad jam iki pergalės trūksta laimėjimo dar vienoje svyruojančioje valstijoje. J. Bidenas sako, kad, kai bus suskaičiuoti visi balsai, jis bus laimėtojas. Tačiau D. Trumpas, dar prieš parą paskelbęs apie pergalę, nesibaigus balsų skaičiavimui jau ginčija rinkimų rezultatus keliose svyruojančiose valstijose.

Skaičiuojant svarbius balsus, pareiškimai apie klastojamus rezultatus netyla. Tarptautiniai stebėtojai sako, kad būtent D. Trumpo reikalavimas stabdyti balsų skaičiavimą yra pažeidimas ir šiurkštus piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi.

„Baikite skaičiuoti“, D. Trumpo žodžiais, jo rėmėjai šaukia balsų skaičiuotojams, esantiems už stiklo. Mičigane pergalę susigrąžino demokratai ir J. Bidenui tai didelis žingsnis prezidento posto link. Nuo įsiveržimo į balsų skaičiavimo patalpą D. Trumpo rėmėjus sustabdė tik policija.

Pensilvanijoje matyti kiek kitokie plakatai – „suskaičiuokite kiekvieną balsą“. Pensilvanijoje kol kas pirmauja D. Trumpas, tačiau pergalės čia jam gali neužtekti.

Ir kol vieni skaičiuoja balsus, kandidatų teisininkų komandos galanda karo kirvius. D. Trumpo teisininkai jau pateikė skundą dėl esą pažeidimų Mičigane ir Viskonsine – svyruojančiose valstijose. O ginčas dėl Pensilvanijos – ką daryti su jau po balsavimo dienos paštu gautais biuleteniais.

„Mes radome biuletenių drenažo vamzdžiuose. Jie neįsileidžia stebėtojų. Vaikinai, tai sukčiavimas. Tai visiškas sukčiavimas. Filadelfijoje tai ir anksčiau matėme. Jie tyčiojasi iš šios šalies rinkimų“, – sako D. Trumpo sūnus Ericas.

Nors nėra įrodymų, neva dingusiais balsais tviteryje piktinasi ir D. Trumpas.

Tačiau tarptautinės stebėtojų misijos vadovas sako, kad pareiškimai apie klastojimą neturi pagrindo ir kaltina patį Trumpą šiurkščiu piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, kai jis dar vakar pareiškė, kad nebereikia skaičiuoti balsų, nes jau laimėjo. Prezidento patarėjas gina D. Trumpą.

D. Trumpo patarėjas Rudy Giuliani sako, kad toks balsų skaičiavimas neva yra antidemokratiškas.

„Tai vienas iš antidemokratiškiausių dalykų, kokį esu kada nors matęs, ir ne tik Filadelfijoje. Tai vyksta visoje šalyje."

Kas tikrai vyksta kone visoje šalyje, tai protestai. Vienur raginantys neleisti Trumpui pavogti rinkimų. Kitur žmonės nori D. Trumpą prezidentu matyti dar ketverius metus.

Susiskaldžiusi Amerika buvo ir prieš ketverius metus, kai išrinko Trumpą. Dabar susiskaldymas dar sustiprėjo.

Niujorke taikus protestas virto susirėmimu su policija. O šūkiai, kad svarbus kiekvienas balsas, buvo nukreipti prieš policiją. Iš kelių dešimčių sulaikytų protestuotojų atimti peiliai.

Portlande, kai protestuotojai pradėjo kurti laužus vidury gatvės ir dužo kelios vitrinos, į pagalbą pasitelkta Nacionalinė gvardija. Tad, įtampai tvyrant, Pensilvanijos gubernatorius sako, kad šie rinkimai tapo demokratijos išbandymu.

„Kovosiu kaip velnias, kad Pensilvanijoje apginčiau kiekvieną balsą. Padarysiu viską, ką galiu, kad visi balsai būtų suskaičiuoti“, – sako Tomas Wolfas.

Suskaičiuoti kiekvieną balsą ragina ir demokratų kandidatas J. Bidenas. Jis sako, kad tauta nebus nutildyta, ir tikisi, kad įtampa atslūgs, kai baigsis rinkimai, ir apie pergalę kalba jau drąsiau.

„Esu čia ne tam, kad paskelbčiau, jog laimėjau, o tam, kad pasakyčiau, –kai balsai bus baigti skaičiuoti, mes būsime nugalėtojai“, – tikino demokratų kandidatas į JAV prezidentus.

Abiejų priešininkų rinkimuose rėmėjai ketvirtadienio rytą susirinko prie balsų skaičiavimo centro Filadelfijoje. D. Trumpo rėmėjų grupė laikė plakatus, skelbiančius „Balsavimas baigiasi rinkimų dieną“, už barikadų J. Bideno rėmėjai šoko pagal muziką. Panašūs mitingai kiek vėliau vyks ir Pensilvanijos sostinėje Harisberge.

D. Trumpą remiantis aktyvistas Scottas Presleris teigė organizuojantis mitingą „Sustabdyti vagystę“ Harisberge, juo siekia užtikrinti, kad būtų suskaičiuoti tik galiojantys biuleteniai.

„Noriu pritraukti visos valstybės dėmesį, kad žmonės imtųsi veiksmų, skambintų savo valstijos įstatymų leidėjams, – interviu telefonu sakė S. Presleris. – Noriu, kad žmonės parodytų jėgą ir pademonstruotų, kad neleisime šių rinkimų pavogti jokiems suklastotiems biuleteniams.“

Vašingtono gatvėse surengtas automobilių ir dviračių paradas, kurį organizavo grupės „Shutdown DC“ (liet. „Uždaryti Kolumbijos apygardą“) aktyvistai. Susirinkusieji protestavo prieš D. Trumpo ir jo rėmėjų „išpuolį prieš demokratinį procesą“, teigiama aktyvistų interneto tinklalapyje.

Dauguma demonstracijų šalies miestuose buvo nedidelės ir taikios – kai kurios jų apsiribojo keliasdešimčia žmonių su plakatais.

J. Bidenas sako, kad jei bus išrinktas, pačią pirmą dieną būdamas Baltuosiuose Rūmuose grąžins šalį į Paryžiaus klimato susitarimą. Iš jo vakar Vašingtonas oficialiai pasitraukė. Tačiau europiečiai sako, kad po D. Trumpo valdymo transatlantiniai santykiai jau nebus tokie, kokie buvo.

„Per pastaruosius ketverius metus Europa pabudo iš naivumo ir pradeda įtvirtinti save kaip galią. Tai žinutė? Tai yra žinutė, bet ir realybė. Dar reikia daug nuveikti, tačiau tai neprieštarauja transatlantiniams santykiams“, – kalbėjo Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yvesas Le Drianas.

Po rinkimų dienos saulė jau du kartus nusileido ir patekėjo. Ir kol kas aišku tik tai, kad už J. Bideną balsavo rekordinis amerikiečių skaičius – puse milijono daugiau nei už Baracką Obamą prieš dvylika metų. Tačiau aišku ir tai, kad JAV šiandien užfiksuotas naujų koronaviruso atvejų rekordas.