Pasaulyje

2020.11.05 14:29

ES biudžetas bus susietas su teisės principu – laukiama Lenkijos ir Vengrijos „įsiūčio bangos“

atnaujinta 16.47
BNS, LRT.lt2020.11.05 14:29

Europos Parlamentas ir 27 Bendrijos valstybės narės ketvirtadienį sutarė susieti bloko ilgalaikį biudžetą su mechanizmu, reikalaujančiu laikytis Europos Sąjungos demokratijos taisyklių, pranešė pareigūnai.

Europos Vadovų Tarybos (EVT) paskelbtu „laikinuoju susitarimu“ patenkinamas parlamento reikalavimas įvesti tokią sąlygą, prieš patvirtinant 1,1 trln. eurų biudžetą, taip pat papildomą 750 mlrd. eurų paramos paketą su koronaviruso pandemija besigrumiančioms valstybėms narėms.

Oficialiame Europos Parlamento biuro pranešime teigiama, kad teisės viršenybės ir pamatinių ES vertybių (laisvės, demokratijos, lygybės, žmogaus ar mažumų teisių) nesilaikančioms šalims gali būti nutrauktas Bendrijos lėšų skyrimas.

EP derybininkai taip pat įtraukė nuostatą, kad mokesčių sukčiavimas bei vengimas taip pat gali būti laikomi teisės viršenybės pažeidimais. Jie iškovojo ir atskirą straipsnį, kuriame išdėstoma galimų pažeidimų apimtis ir išvardijami konkretūs atvejai, pavyzdžiui, grėsmė teismų nepriklausomumui, neištaisyti neteisėti sprendimai ar teisės į teisingą teismą ribojimas.

Europarlamentarams pavyko iki 7–9 mėnesių sutrumpinti laiką, per kurį ES institucijos turės imtis priemonių, jei bus nustatyta teisės viršenybės pažeidimo rizika. Nustačiusi pažeidimą, Europos Komisija pasiūlys imtis veiksmų konkrečios ES šalies atžvilgiu. ES Taryba tuomet turės per mėnesį (arba tris mėnesius išimtiniais atvejais) kvalifikuota balsų dauguma priimti siūlomas priemones. Komisija turės teisę sukviesti Tarybą, kad būtų laikomasi šio termino, rašoma EP biuro pranešime.

„Nedarėme kompromisų dėl vertybių ir užtikrinome, kad teisės viršenybė būtų vertinama visų sutartyse įtvirtintų ES vertybių kontekste. Visi teisės viršenybės pažeidimai įtraukti – nuo atskirų atvejų iki sisteminių ar pasikartojančių praktikų. Tai padaryta pirmą kartą“, – pabrėžė EP pranešėjas Petri Sarvamaa (Europos liaudies partija, Suomija).

Lenkijos valdančiosios partijos „Teisė ir Teisingumas“ lyderis Jaroslawas Kaczynskis prieš kurį laiką teigė, kad nepritaria Bendrijos biudžeto susiejimui su teisės viršenybės principu, vadino tai „šantažu“ ir grasino blokuoti visą Daugiametę finansinę perspektyvą.

„Neabejotinai vetuosime šį projektą. Jeigu šantažas ir grasinimai nesiliaus, mes ir toliau ginsime savo šalies interesus. Esame teisingoje istorijos pusėje ir nenorime, kad iš mūsų būtų atimtas suverenumas“, – dar spalio mėnesio viduryje kalbėjo J. Kaczynskis.

Tokiam sprendimui nepasitenkinimą rodė ir Vengrijos valdžia, kuri taip pat žada blokuoti biudžeto projektą.

ES kaltina Lenkijos valdžią pažeidžiant teisės viršenybės principą dėl vykdomos teismų reformos.

Vengrija ES susitarimą dėl teisės viršenybės taisyklių vadina nepriimtinu

Vengrija ketvirtadienį „nepriimtinu“ pavadino Europos Parlamento ir 27 Bendrijos valstybių narių pasiektą susitarimą susieti bloko ilgalaikį biudžetą su mechanizmu, reikalaujančiu šalių laikytis Europos Sąjungos demokratijos taisyklių.

„Nepriimtina, kad Europos Parlamentas nesiliauja politiškai ir ideologiškai šantažuoti Vengrijos“, – pareiškė Vengrijos teisingumo ministrė Judit Varga.

Tačiau europarlamentarai reiškė susirūpinimą, kad ta nuostata pernelyg neapibrėžta, todėl neužtikrins, kad Bendrijos pinigus gaunančiose ES narėse bus laikomasi demokratijos taisyklių. Tokiai pozicijai griežtai nepritarė Vengrija, Lenkija ir Čekija.

Vengrija ir Lenkija aštriai kritikuojamos Briuselio dėl savo sprendimų, kurie, daugelio nuomone, pakerta teismų sistemos nepriklausomumą ir pažeidžia migracijos taisykles.

Budapeštas taip pat pliekiamas už opozicinės žiniasklaidos persekiojimą ir už tai, kad privertė užsidaryti užsienio finansuojamus universitetus.

Europos Vadovų Tarybos pareiškime rašoma, kad sutartas mechanizmas „leidžia apsaugoti ES biudžetą nustatant, kad teisinės valstybės principų pažeidimai šalyje narėje pakankamai tiesiogiai veikia arba gali paveikti patikimą ES biudžeto finansų valdymą ar ES finansinių interesų apsaugą“.