Pasaulyje

2020.11.05 10:10

Įvykiai Baltarusijoje. Lukašenka liepė nebepriimti atgal gydytojų, išvykusių uždarbiauti į Lenkiją

atnaujinta 18.51
BNS, LRT.lt, ELTA2020.11.05 10:10

Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka davė nurodymą nebepriimti atgal gydytojų, kurie vyksta uždarbiauti į Lenkiją, praneša valstybinė naujienų agentūra „BelTA“.

„Ypač prašoma mūsų gydytojų važiuoti į Lenkiją padėti gyventojams ir valstybei kovoti su kovidu. Noriu įspėti: pas mus gydytojų nėra per daug. Mums patiems reikia gydyti savo žmones. Bet, vadovaudamiesi savo principu, mes nieko jėga nelaikysime. Tačiau reikia suprasti: išvažiavai – atgal nebegrįši, ten dirbsi ir uždirbsi tuos didelius pinigus, dėl kurių išvažiavai“, - sakė A. Lukašenka per pasitarimą, skirtą kovai su virusinių infekcijų plitimu.

„Tai – ne grasinimas, o įsakymas vyriausybei“, - pridūrė jis.

„Todėl visus reikia pastatyti į vietą, niekam netrukdyti, jeigu jis nori ilgo rublio ar jam akys pažaliavo nuo valiutos“, - pareiškė A. Lukašenka.

Pastarąją parą Baltarusijoje buvo nustatyti 982 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, trečiadienį buvo pranešta apie 984 infekuotuosius.

Nuo pandemijos pradžios šalyje COVID-19 aukomis tapo 998 žmonės, iš jų trys mirė pastarąją parą.

Austrijos kancleris S. Kurzas susitiko su Baltarusijos opozicijos lydere S. Cichanouskaja

Ketvirtadienį Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas susitiko su Baltarusijos opozicijos lydere Sviatlana Cichanouskaja ir pareiškė, kad jo šalis pasirengusi remti pilietinę visuomenę Baltarusijoje. Jis tai pranešė savo „Twitter“ paskyroje.

„Geras susitikimas su Sviatlana Cichanouskaja. Austrija pasirengusi toliau prisidėti prie Baltarusijos pilietinės visuomenės stiprinimo ir inkliuzyvaus dialogo, vedančio į laisvus ir teisingus rinkimus, plėtojimo“, – parašė S. Kurzas.

Savo ruožtu S. Cichanouskajos spaudos tarnyba pranešė, kad susitikime buvo svarstoma, kaip taikiai sureguliuoti politinę ir ekonominę krizę Baltarusijoje, taip pat buvo aptartas galimas Austrijos vaidmuo šiame procese.

S. Cichanouskaja padėkojo kancleriui už tvirtą Austrijos poziciją Aliaksandro Lukašenkos legitimumo nepripažinimo klausimu ir personalinių sankcijų paskelbimą Baltarusijos valdžios atstovams.

Politikė pareiškė užuojautą Austrijos žmonėms dėl neseniai Vienoje įvykdyto teroro akto, o po susitikimo apsilankė išpuolio vietoje ir padėjo gėlių.

ESBO smerkia kankinimus Baltarusijoje, ragina surengti naujus prezidento rinkimus

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ketvirtadienį paskelbtoje ataskaitoje smerkiami „masiniai“ žmogaus teisių pažeidimai Baltarusijoje ir raginama pakartoti rugpjūtį vykusius prezidento rinkimus, kurių laimėtoju buvo paskelbtas autokratas A. Lukašenka.

Pirmojoje didelėje nepriklausomoje ataskaitoje apie tą balsavimą ir po jo valdžios surengtą susidorojimo kampaniją rašoma, jog pažeidimai „buvo pripažinti masiškais ir sistemingais ir be abejonės įrodytais“.

Dokumento autoriai taip pat rekomenduoja panaikinti balsavimo rezultatus dėl „pažeidimų visuose rinkimų proceso etapuose“.

ESBO ataskaitoje Baltarusija raginama „organizuoti naujus tikrus prezidento rinkimus, paremtus tarptautiniais standartais“.

Opozicijos atstovas ragina Lukašenką trauktis

Krizei Baltarusijoje išspręsti opozicija turi siekti neteisėto prezidento Aliaksandro Lukašenkos atsistatydinimo, trečiadienį per vaizdo konferenciją konstitucinės reformos klausimais sakė opozicijos Koordinacinės tarybos prezidiumo narys Pavelas Latuška.

„Man atrodo, kad teisingiausias konstitucinis būdas būtų siekti neteisėto valstybės vadovo, kurio įgaliojimai pagal visus įmanomus variantus baigia galioti... lapkričio 5 dieną, atsistatydinimo“, – sakė P. Latuška.

Pasak jo, „tai galimas variantas šalyje kilusiai konstitucinei, politinei ir teisinei krizei išspręsti“.

P. Latuška paaiškino, kad po atsistatydinimo turi būti paskirtas laikinasis valstybės vadovas, Baltarusijos atveju – premjeras. „Parlamentas priima sprendimą dėl pirmalaikių sprendimų. Tuo pačiu metu, tą pačią dieną priimamas sprendimas dėl visų politinių kalinių paleidimo ir visų politiniu pagrindu persekiojamų asmenų reabilitavimo proceso pradėjimo“, – pridūrė jis.

P. Latuška mano, kad tai „būtų pats teisingiausias, konstitucinis būdas išeiti iš šios situacijos“.

„Todėl mums būtina sutelkti visus įmanomus teisėtus tarptautinius, vidaus būdus taikiai spausti, kad neteisėtas šalies vadovas būtų priverstas atsistatydinti ir tai sudarytų mums sąlygas pradėti demokratinių permainų procesą“, – sakė P. Latuška.

Baltarusijoje jau beveik trys mėnesiai vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kuriuos opozicija ir Vakarų demokratijos laiko suklastotais.

Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.

Minske per protesto akciją sulaikyta žmonių

Minske ketvirtadienį per žmonių su negalia demonstraciją sulaikyti keli asmenys.

„Už dalyvavimą nesankcionuotuose masiniuose renginiuose sulaikyta keletas žmonių“, – pranešė Minsko Vykdomojo komiteto Vyriausiosios vidaus reikalų valdybos atstovė Natalia Hanusevič.

Protestuotojai, daugiausia žmonės su negalia ir jų lydintieji, susirinko Nepriklausomybės aikštėje prie Raudonosios bažnyčios.

Žmonės su savimi atsinešė baltai raudonai baltų vėliavų ir plakatų. Skanduodami šūkius jie ėjo miesto centro link.

Portalo tut.by duomenimis, žmonės buvo sulaikomi Spalio aikštės prieigose, kur protesto akcija netrukus baigėsi.

„Nexta“ įkūrėjas ir buvęs redaktorius kaltinami neramumų organizavimu

Baltarusių opozicijos kanalo „Nexta“ susirašinėjimo platformoje „Telegram“ kūrėjui Sciapanui Pucilai ir buvusiam kanalo vyriausiajam redaktoriui Romanui Protasevičiui pareikšti kaltinimai byloje dėl masinių neramumų Baltarusijoje.

„Baltarusijos Respublikos piliečių S. Pucilos ir R. Protasevičiaus atžvilgiu priimti nutarimai patraukti juos kaltinamaisiais byloje dėl masinių neramumų ir grupinių veiksmų, šiurkščiai pažeidžiančių viešąją tvarką, organizavimo“, – rašoma ketvirtadienį Tyrimų komiteto išplatintame pranešime.

Spalį Baltarusijos sostinės Centrinio rajono teismas pripažino pagrindinį opozicijos kanalą „Nexta“ bei jo logotipą ekstremistine medžiaga.

Rusijos ekspertas: Lukašenka naiviai neigia šalyje vykstančių protestų vertę

Aliaksandras Lukašenka neigia visoje šalyje vykstančių protestų mastą, kurie jau tęsiasi nuo rugpjūčio mėnesio.

Taip Rusijos naujienų tarnybai TASS sako CIS instituto direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Žarakinas.

„Lukašenka nesupranta tikro šios situacijos rimtumo. Baltarusijos valdžia padarė klaidų ir patys sukūrė šią krizinę situaciją. Jo pasisakymai, kad protestus sukėlė lenkai ir lietuviai neturi pagrindo. Tai yra rimtos problemos, kurias pabrėžia ir Rusijos valdžia“, – sakė V. Žarakinas.

Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos vadovas Sergejus Naryškinas būtent dėl šios situacijos atkeliavo į Minską ir bandė Maskvos vardu paaiškinti apie šią susiklosčiusią padėtį.

„Būtent todėl Naryškinas vyko į Baltarusiją. Naujų konfliktų eskalavimas ten gali sukelti dar didesnes bėdas Lukašenkai. Visas pasaulis turi spręsti savus klausimus: JAV renka prezidentą, Europoje trūksta COVID-19 gydymui skirtų lovų. Tačiau tai nereiškia, kad problemas Baltarusijoje sukėlė vien išorės jėgos, yra tikrai svarbių vidinių priežasčių“, – Rusijos naujienų tarnybai TASS teigė CIS instituto direktoriaus pavaduotojas V. Žarakinas.

Koordinacinės tarybos atstovai teigia gavę naujos konstitucijos juodraštinį variantą

Baltarusijos opozicijos Koordinacinės tarybos atstovai teigia sulaukę naujosios Konstitucijos juodraštinio varianto ištraukų, praneša Baltarusijos televizija Lenkijoje „Belsat“.

Punktai susiję su darbininkų streikų uždraudimu, kuomet siekiama užimti tam tikras politines pozicijas, pasikeitimais nemokamo gydymo viešose sveikatos įstaigose taikymo, galimas apmokamų atostogų kartą per metus panaikinimas ir draudimas užsienio organizacijoms remti politinius judėjimus ir prekybos sąjungas, rašo „Belsat“.

Opozicijos atstovas Viktaras Babaryka anksčiau siūlė gražinti 1994 metų Konstitucijos variantą.

Putinas ir Lukašenka kalbėjosi telefonu

A. Lukašenka ir V. Putinas trečiadienio vakarą kalbėjosi telefonu ir aptarė COVID-19 situaciją abiejų šalių viduje, praneša nepriklausomas portalas Tut.by.

Jie taip pat tarėsi dėl galimybės perkelti vakcinos gamybą į Baltarusiją, kalbėjosi apie JAV prezidento rinkimų rezultatus, Lenkiją, Lietuvą ir Ukrainą bei konfliktą Kalnų Karabache.