Pasaulyje

2020.11.05 07:04

Įnirtinga kova dėl JAV prezidento posto: Nevados valstija rengiasi paskelbti preliminarius rinkimų rezultatus

Bidenas pagerino Obamos balsų rekordą, atnaujinta 16.01
Jolanta Paškevičiūtė, Justė Tamošaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS, ELTA2020.11.05 07:04

Nevada, svarbi valstija, galinti atnešti pergalę Demokratų partijos kandidatui į JAV prezidentus Joe Bidenui, ketvirtadienį turėtų paskelbti preliminarius rinkimų balsų skaičiavimo rezultatus.

Televizijos „Fox News“ duomenimis, šiuo metu J. Bidenas Nevadoje lenkia dabartinį prezidentą Donaldą Trumpą 0,6 procentinio punkto. Iki ketvirtadienio 13 val. 30 min. Lietuvos laiku valstijoje buvo apdorota 75 proc. balsalapių.

„Fox News“ pažymi, kad buvęs viceprezidentas lig šiol užsitikrino daugiau nei 72 mln. rinkėjų paramą ir viršijo rekordą, 2008 metais nustatytą eksprezidento Baracko Obamos.

Naujausiais duomenimis, J. Bidenas jau gavo 264 rinkikų balsus, o D. Trumpas – 214. Jei demokratas laimės Nevadoje, jis užsitikrins 270 balsų, o tai suteiks jam galimybę paskelbti pergalę šiuose prezidento rinkimuose.

Spėjama, kad D. Trumpas nepripažins pralaimėjimo šiuose rinkimuose ir sieks balsų perskaičiavimo „svyruojančiose“ valstijose. Jo štabas jau pareikalavo tai padaryti Viskonsine, kuris laikomas viena svarbiausių valstijų pergalei.

D. Trumpo štabo pareikšime teigiama, kad tam tikrose valstijose užfiksuota pažeidimų, verčiančių abejoti rezultatų patikimumu.

Štabo vadovo pavaduotojas Justinas Clarke'as taip pat pareiškė, kad pateiktas prašymas įšaldyti balsų skaičiavimą Pensilvanijoje, „kol bus užtikrintas tikras proceso skaidrumas ir respublikonai galės įsitikinti, kad visi skaičiavimai atliekami atvirai ir laikantis įstatymų“.

Be to, D. Trumpo komanda paprašė laikinai sustabdyti balsų skaičiavimą Mičigane ir Džordžijoje, paruošdama dirvą galimybei užginčyti rezultatus, nuo kurių galėtų priklausyti, ar respublikonas galės dar ketverius metus dirbti Baltuosiuose rūmuose.

Taigi, rezultatų nustatymo procesas gali užtrukti dar kelias dienas ar net savaites.

Balsavimo rezultatai vis dar nežinomi Pensilvanijoje, Šiaurės Karolinoje, Džordžijoje ir Aliaskoje, tačiau šiuo metu ten nedideliu atotrūkiu pirmauja D. Trumpas.

Džordžijoje rezultatai gali paaiškėti jau ketvirtadienį, bet Pensilvanijoje jie turėtų būti paskelbti ne anksčiau kaip penktadienį. Šiaurės Karolinoje balsalapiai rinkimų dieną buvo priimami ir paštu, jie gali būti gauti per devynias dienas po rinkimų. Dėl šios priežasties skaičiavimo procesas gali užtrukti.

Dėl užsitęsusio proceso Vašingtone, Niujorke, Čikagoje, Los Andžele, Siatle, Portlande, Filadelfijoje ir Mineapolyje kilo protestų.

Jungtinėse Valstijose jau buvo precedentas, kai rinkimų baigtis buvo nuspręsta teisme. Taip įvyko 2000 metais, kai dėl prezidento posto rungėsi respublikonas George'as W. Bushas ir demokratas Alas Gore'as.

Tų rinkimų baigtį nulėmusioje Floridoje skirtumas tarp balsų buvo nereikšmingas ir demokratų bei respublikonų komandos kreipėsi į teismą.

Kelis kartus perskaičiavus balsalapius JAV Aukščiausiasis Teismas 5 balsais prieš 4 nutarė pripažinti prezidentu G. W. Bushą.

Po pergalės Mičigane ir Viskonsine J. Bidenas ir jo komanda pasijuto gerokai stipriau. Suskaičiavus balsus šiose valstijose tapo aišku, kad jis turi 253 rinkikų balsus, o Donaldas Trumpas – 213.

J. Bidenui atsivėrė kelias į Baltuosius rūmus, kuriuos kandidatas puikiai pažįsta, – buvo viceprezidentu per Baracko Obamos kadencijas. Jis trumpai pasirodė per televiziją kartu su savo pasirinkta viceprezidente Kamala Harris ir toliau laikosi pozicijos – rinkimai nesibaigė, kol nesuskaičiuotas paskutinis balsas.

„Dabar, po ilgos balsų skaičiavimo nakties, akivaizdu, kad laimime užtektinai valstijų, kad surinktume 270 rinkikų balsų. Esu čia ne tam, kad paskelbčiau, jog laimėjau, o tam, kad pasakyčiau – kai balsai bus baigti skaičiuoti, mes būsime nugalėtojais“, – kreipdamasis į žmonės sakė J. Bidenas.

ESBO stebėtojų misijos vadovas kaltina D. Trumpą piktnaudžiaujant tarnybine padėtimi

JAV rinkimų tarptautinės stebėtojų misijos vadovas ketvirtadienį apkaltino Donaldą Trumpą „šiurkščiai piktnaudžiaujant tarnybine padėtimi“, prezidentui pareiškus, kad jis yra apgaudinėjamas, ir pareikalavus nutraukti balsų skaičiavimą.

„Didžiausią nerimą kelia tai, kad turėdamas Baltųjų rūmų prezidentines fanfaras, tai yra, visus valdžios ženklus, Amerikos vyriausiasis pajėgų vadas paragino nutraukti balsų skaičiavimą dėl jo menamos pergalės“, – dienraščiui „Stuttgarter Zeitung“ sakė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojų misijos vadovas Vokietijos politikas Michaelis Linkas.

„Tai yra šiurkštus piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi“, – sakė jis.

M. Linkas pridūrė, kad D. Trumpo „pareiškimai apie klastojimą neturi pagrindo“.

Jis perspėjo, kad D. Trumpo pakartotiniai melagingi kaltinimai sukčiavimu gali turėti toli siekiančių pasekmių.

„Didelį susirūpinimą kelia tai, kad JAV nesugebės vėl įdėti į butelį džino, kurį išleido Trumpas, – kalbėjo M. Linkas. – Net jei jis pripažintų pralaimėjimą ir deramai perduotų pareigas, [jo] retorikos kurstomi šalininkai smurtą gali vertinti kaip teisėtą įrankį, nes nebesijaus demokratiškai atstovaujami.“

Tai yra „pavojus, kuris siekia gerokai toliau nei rinkimų diena“, pridūrė ESBO stebėtojų misijos vadovas. Jo organizacija stebi rinkimus visose Vakarų valstybėse ir buvusioje Sovietų Sąjungoje.

Išvakarėse ESBO stebėtojų misija jau buvo paskelbusi pareiškimą, kuriame sakė, kad D. Trumpo kaltinimai dėl rinkimų klastojimo neturi pagrindo, o antradienį vykę JAV prezidento rinkimai buvo konkurencingi ir vyko sklandžiai.

J. Bidenas pagerino B. Obamos balsų rekordą

Skaičiuojant absoliučius balsus, demokratų kandidatas J. Bidenas JAV prezidento rinkimuose pagerino ligšiolinį rekordą, kurį per rinkimus 2008-aisiais pasiekė B. Obama.

Naujienų agentūros AP, „The New York Times“ ir kitų žiniasklaidos priemonių skaičiavimu, buvęs B. Obamos viceprezidentas gavo daugiau kaip 70 mln. balsų. Už B. Obamą 2008 metais savo balsą atidavė 69,5 mln. amerikiečių.

Absoliutūs skaičiai nėra lemiami JAV rinkimuose. Čia nėra neįprasta, kad prezidento rinkimų nugalėtojas gauna mažiau absoliučių balsų už pralaimėjusį kandidatą. Preliminariais trečiadienio vakaro duomenimis, D. Trumpas turi 3 mln. absoliučių balsų mažiau nei J. Bidenas. Balsų skaičiavimas tęsiamas.

AP duomenimis, rinkėjų aktyvumas veikiausiai buvo daug didesnis nei prieš ketverius metus. Tada rinkimuose dalyvavo 139 mln. piliečių. Šį kartą apie daug didesnį rinkėjų aktyvumą pranešta iš Floridos, Šiaurės Karolinos, Džordžijos ir Teksaso. Dar prieš rinkimus antradienį iš anksto buvo balsavę per 100 mln. žmonių.

Žinios. Lemiamas lūžis kovoje dėl Baltųjų rūmų? Bidenui laimėjus Mičigane, Trumpas nedelsiant kreipėsi į teismą

Kas tampa nugalėtoju, Jungtinėse Valstijose sprendžia ne tiesiogiai piliečių balsai, o Rinkikų kolegija, į kurią kiekviena valstija skiria skirtingą atstovų skaičių.

Nors balsai dar nebaigti skaičiuoti, D. Trumpas jau vienašališkai yra paskelbęs pergalę. Kai ji ėmė aiškiai krypti J. Bideno naudai, D. Trumpo komanda ėmėsi pastangų stabdyti balsų skaičiavimą. Jo teisininkai pateikė skundą dėl neva buvusių pažeidimų Mičigane, esą stebėtojams nebuvo leista stebėti balsavimo iš arti.

Teisinė kova dėl balsų pradėta ir Viskonsine, Džordžijoje. Ypač įnirtingai D. Trumpo komanda kaunasi dėl balsų Pensilvanijoje, siekia, kad Aukščiausiasis Teismas išsiaiškintų, ar teisėtai priimti rinkimų dieną vėlai atsiųsti biuleteniai. Reikalaujama stabdyti balsų skaičiavimą.

Baltųjų rūmų spaudos sekretorė ir D. Trumpo rinkimų štabo patarėja Kayleigh McEnany mano, kad prezidentas savo varžovą rinkimuose, demokratą J. Bideną nugalės laimėjęs trijose svyruojančiose valstijose – Pensilvanijoje, Arizonoje ir Džordžijoje.

„Mūsų nuomone, kelias [į pergalę] veda per Arizoną ir Pensilvaniją, išsaugant Džordžiją, kurioje jau pirmaujame“, – interviu televizijai „Fox News“ sakė K. McEnany.

Ji pažymėjo, kad D. Trumpo komanda yra įsitikinusi dėl pergalės Pensilvanijoje.

K. McEnany manymu, prezidentas taip pat pirmaus Arizonoje, bet šis pareiškimas prieštarauja preliminarioms JAV televizijų prognozėms.

Paklausta, ar, jos nuomone, D. Trumpas gali užsitikrinti 270 pergalei būtinų rinkikų balsų be Arizonos, K. McEnany atsakė: „Visko gali nutikti.“

Ji taip pat pakartojo D. Trumpo asmeninio advokato Rudy Giuliani žodžius, kad Filadelfijoje (Pensilvanija) balsai skaičiuojami pažeidžiant procedūras.

„Filadelfija, beje, turi itin savotiškų rezultatų istoriją“, – pareiškė K. McEnany.

Pasak jos, už balsų skaičiavimą atsakingi pareigūnai privertė stebėtojus stovėti kelių metrų atstumu nuo jų, taip apribodami galimybes stebėti balsų skaičiavimo procesą ir užtikrinti tikslumą.

„Štai kodėl perskaičiuojame Viskonsine, žiūrime į Mičiganą ir, taip pat, apklausų stebėtojus“, – sakė ji.

„Demokratai žino, kad vienintelis kelias, kuriuo jie gali laimėti, – tai apgaulė Pensilvanijoje, tai matome nuo pirmos dienos. Mes radome biuletenių drenažo vamzdžiuose. Jie neįsileidžia stebėtojų“, – kalbėjo prezidento sūnus Ericas Trumpas.

Tačiau, kiek yra žinoma, D. Trumpo komanda konkrečių įrodymų dar nepateikė. Valstijos gubernatorius demokratas prisiekia, kad visi balsai turi būti suskaičiuoti.

„Kovosiu kaip velnias, kad apginčiau kiekvieną balsą Pensilvanijoje. Padarysiu viską, ką galiu, kad visi balsai būtų suskaičiuoti“, – žadėjo Pensilvanijos valstijos gubernatorius Tomas Wolfas.

Suskaičiuokite kiekvieną balsą – akcijos tokiais šūkiais ritasi per Amerikos miestus. Teisiniu karu galinti virsti kova dėl balsų JAV kelia susirūpinimą ir užsienyje. Vokietijos gynybos ministrė Annegret Kramp-Karrenbauer pareiškė, kad JAV gali kilti konstitucinė krizė. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija, stebinti rinkimus daugelyje šalių, pareiškė nematanti rinkimų klastojimo įrodymų, o D. Trumpo ir jo komandos kaltinimai esą menkina pasitikėjimą JAV demokratija.

Suskaičiavus 43 iš 50 valstijų rinkėjų balsus J. Bidenui tenka rekordinis skaičius – 71 milijonas rinkėjų balsų. Laimėjęs kandidatas paprastai suburia vadinamąją pereinamojo laikotarpio komandą, kuri padeda pasiruošti darbui Baltuosiuose rūmuose. J. Bidenas jau įkūrė pereinamojo laikotarpio tinklalapį.

J. Bidenas žada tapęs prezidentu atkurti JAV įsipareigojimus Paryžiaus klimato sutarčiai

J. Bidenas trečiadienį pažadėjo, kad tapęs prezidentu pasirūpintų, jog Jungtinės Valstijos nuo pirmosios jo kadencijos dienos atkurtų įsipareigojimus pagal Paryžiaus klimato sutartį.

Toks pažadas nuskambėjo praėjus kelioms valandoms po to, kai įsigaliojo prezidento D. Trumpo sprendimas išvesti JAV iš tarptautinio susitarimo, numatančio, kad valstybė turi imtis priemonių klimato pokyčiams sulėtinti.

„Šiandien Trumpo administracija oficialiai pasitraukė iš Paryžiaus klimato sutarties. Ir lygiai po 77 dienų Bideno administracija prie jos vėl prisijungs“, – per „Twitter“ parašė J. Bidenas, antradienį įvykusių prezidento rinkimų rezultatams rodant, kad jis turi dideles galimybes įveikti D. Trumpą.