Pasaulyje

2016.02.03 18:04

Sirijos opozicijos lyderis atvyko derybų į Ženevą

BNS2016.02.03 18:04

Sirijos pagrindinės opozicijos grupės vadovas ekspremjeras Riadas Hijabas trečiadienio popietę atvyko į Šveicariją prisidėti prie stringančių taikos derybų, pranešė jo grupė.

„Riadas Hijabas atvyko į Ženevą“, – paskelbė Aukštasis derybų komitetas (ADK) savo paskyroje tinkle „Twitter“.

R. Hijabas turėtų nedelsiant prisijungti prie intensyvaus ADK pasitarimo, kuriame grupė apsispręs dėl kitų savo veiksmų derybose.

Jo atvykimas laikomas potencialiai teigiamu ženklu, nes Sirijos prezidento Basharo al Assado vyriausybė skundėsi, kad viena iš priežasčių, dėl kurių derybų pradžia stringa, yra ADK vidinis nesusikalbėjimas.

„Čia esant Hijabui, ADK galės geriau pademonstruoti vieningą poziciją atstovaudamas opozicijai“, – naujienų agentūrai AFP Ženevoje sakė vienas Vakarų diplomatas, pageidavęs neviešinti vardo.

„Tai labai sudėtingas procesas, ir reikia, kad visi veikėjai nuolat palaikytų dialogą“, – pridūrė diplomatas.

Iki šiol didžiausios tarptautinės bendruomenės pastangos užbaigti jau beveik penkerius metus besitęsiantį konfliktą balansuoja prie žlugimo ribos, derybų procesui dar nespėjus kaip reikiant įsibėgėti.

R. Hijabas, 2012 metais kelis mėnesius vadovavęs Damasko vyriausybei, o vėliau perėjęs į sukilėlių pusę, gruodį buvo išrinktas ADK generaliniu koordinatoriumi. Ši grupė anksčiau tą patį mėnesį buvo įkurta Rijade, palaikant Saudo Arabijai ir Jungtinėms Valstijoms.

Damaskas ir jo politinė bei karinė sąjungininkė Rusija kategoriškai nepritaria sprendimui įtraukti į ADK ginkluotas grupuotes, tarp jų griežtojo kurso islamistų grupes, kurias laiko „teroristinėmis“. Vienai jų atstovauja Mohammedas Alloushas, įtakingos ginkluotos sukilėlių grupuotės „Jaysh al Islam“ narys ir formalus ADK vyriausiasis derybininkas, atvykęs į Ženevą pirmadienį.

JT specialusis pasiuntinys Sirijai Staffanas de Mistura pirmadienį sakė, kad netiesioginės derybos prasidėjo kaip planuota pagal lapkritį parengtą taikos proceso planą, kuriam pritarė dauguma išorės galių, vienaip ar kitaip įsitraukusių į brutalų karą Sirijoje.

Tuo tarpu Damasko vyriausybės vyriausiasis derybininkas Basharas al Jaafari antradienį pareiškė, kad derybų stadija „tebėra parengiamoji“, o ADK atšaukė susitikimą su S. de Mistura, planuotą antradienio popietę.

ADK piktinosi dėl netoli šiaurinio Alepo miesto režimo pajėgų tęsiamo puolimo, kurį palaikė „precedento neturintys“ Rusijos aviacijos smūgiai. Padėtį Sirijoje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) nurodė, kad nuo pirmadienio Rusijos karo lėktuvai surengė apie 320 antskrydžių.